Savaşa Karşı İyi Bir Savaş Filmi

Dünya Manşet

24 Tematik Film Kuşağı’nda yönetmen Joseph Vilsmaier’den savaşa karşı iyi bir savaş fimi.

Yer: Stalingrad… Tarih: 1943 Şubatı… 6. Ordu soğuk bir kış sabahı teslim olarak tamamen yok oldu.

Stalingrad gibi dünyanın en kanlı savaşlarından birini, savaşın yok edici soğukluğu yanında duygusallığını da ön plana çıkararak anlatan film, bir İkinci Dünya Savaşı klasiklerinden. Savaşa Almanların gözünden bakan ender filmlerden olan Stalingrad, bir grup Alman askerinin Avrupa’dan Rusya’ya gidişini ve Stalingrad savaşını işliyor. Faşist Hitler’in askerleri soğukta donarken şunları söylediği rivayet edilir; ‘Benim askerlerim ateşten yaratılmıştır, onlar donamaz’ Savaşın sonunda cepheye giden 450.000 Alman askerinden 110.000 civarı esir alınır, 6.000 civarı ancak evlerine dönebilir.

Konusu:

Hitler Almanya’sı  2.Dünya Savaşı’nda Nazi ordusunu toplayarak Rusya’nın doğusunda Kızıl Ordu’ya saldırır. Tarihin en büyük savaşları arasında yer alan bu savaş 2 Dünya Savaşı’nın sonucuna da etki edecektir. Bu yüzden iki tarafta savaşı kazanmak için canla başla mücadele eder fakat savaşı Kızıl Ordu kazanır. Savaşı kaybeden Hitler’in dünyayı fethetme amacı yok olmuştur. 1993 Alman yapımı olan film, El Alamein Muharebeleri’nde başarıyla görev yapmış ve dinlenmek üzere İtalya’ya konuşlandırılmış bir hücum taburunun Stalingrad’a gönderilmesiyle başlar. Savaşın genelinden ziyade, Alman Sineması’nın uluslararası yıldızı Thomas Kretschmann tarafından canlandırılan genç Teğmen Hans von Witzland ve müfrezesi üzerine odaklanan film, savaşta kuşatılmış ve ikmalsiz bırakılarak dondurucu havada ölüme terk edilmiş Alman askerlerinin yürek burkan dramının acıklı tablosunu çiziyor. Film, Almanların Rusya’da esirlere ve sivillere karşı uyguladıkları sert tutumu göstermekle birlikte, sıradan Alman askerinin üzerine yapışmış fanatik Nazi imajını da yıkmaya çalışıyor.

Filmin Künyesi:

Orijinal adı: Stalingrad
Türkçe adı: Stalingrad
Yönetmen: Joseph Vilsmaier
Senaryo: Johannes Heide, Jürgen Büscher
Yapım Yılı: 1993
Tür: Drama
Yapım: Almanya
Süresi: 134 Dakika
Dil: Almanca  Rusça

Oyuncular:

Dominique Horwitz
Thomas Kretschmann
Jochen Nickel
Sebastian Rudolph
Dana Vavrova

Ödüller:
Bavaria Film Ödülleri En İyi Yapım En İyi Kurgu En İyi Görüntü Yönetmeni

star

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up