Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Savaşa Karşı İyi Bir Savaş Filmi

Yayınlandı

tarihinde

24 Tematik Film Kuşağı’nda yönetmen Joseph Vilsmaier’den savaşa karşı iyi bir savaş fimi.

Yer: Stalingrad… Tarih: 1943 Şubatı… 6. Ordu soğuk bir kış sabahı teslim olarak tamamen yok oldu.

Stalingrad gibi dünyanın en kanlı savaşlarından birini, savaşın yok edici soğukluğu yanında duygusallığını da ön plana çıkararak anlatan film, bir İkinci Dünya Savaşı klasiklerinden. Savaşa Almanların gözünden bakan ender filmlerden olan Stalingrad, bir grup Alman askerinin Avrupa’dan Rusya’ya gidişini ve Stalingrad savaşını işliyor. Faşist Hitler’in askerleri soğukta donarken şunları söylediği rivayet edilir; ‘Benim askerlerim ateşten yaratılmıştır, onlar donamaz’ Savaşın sonunda cepheye giden 450.000 Alman askerinden 110.000 civarı esir alınır, 6.000 civarı ancak evlerine dönebilir.

Konusu:

Hitler Almanya’sı  2.Dünya Savaşı’nda Nazi ordusunu toplayarak Rusya’nın doğusunda Kızıl Ordu’ya saldırır. Tarihin en büyük savaşları arasında yer alan bu savaş 2 Dünya Savaşı’nın sonucuna da etki edecektir. Bu yüzden iki tarafta savaşı kazanmak için canla başla mücadele eder fakat savaşı Kızıl Ordu kazanır. Savaşı kaybeden Hitler’in dünyayı fethetme amacı yok olmuştur. 1993 Alman yapımı olan film, El Alamein Muharebeleri’nde başarıyla görev yapmış ve dinlenmek üzere İtalya’ya konuşlandırılmış bir hücum taburunun Stalingrad’a gönderilmesiyle başlar. Savaşın genelinden ziyade, Alman Sineması’nın uluslararası yıldızı Thomas Kretschmann tarafından canlandırılan genç Teğmen Hans von Witzland ve müfrezesi üzerine odaklanan film, savaşta kuşatılmış ve ikmalsiz bırakılarak dondurucu havada ölüme terk edilmiş Alman askerlerinin yürek burkan dramının acıklı tablosunu çiziyor. Film, Almanların Rusya’da esirlere ve sivillere karşı uyguladıkları sert tutumu göstermekle birlikte, sıradan Alman askerinin üzerine yapışmış fanatik Nazi imajını da yıkmaya çalışıyor.

Filmin Künyesi:

Orijinal adı: Stalingrad
Türkçe adı: Stalingrad
Yönetmen: Joseph Vilsmaier
Senaryo: Johannes Heide, Jürgen Büscher
Yapım Yılı: 1993
Tür: Drama
Yapım: Almanya
Süresi: 134 Dakika
Dil: Almanca  Rusça

Oyuncular:

Dominique Horwitz
Thomas Kretschmann
Jochen Nickel
Sebastian Rudolph
Dana Vavrova

Ödüller:
Bavaria Film Ödülleri En İyi Yapım En İyi Kurgu En İyi Görüntü Yönetmeni

star

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Dünya sinemalarının salgın sonrası hasılat rakamları

İşte rakamlar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Koronavirüs salgınıyla mücadelede normalleşme sürecine giren ülkelerin açılan sinema salonlarının hasılat rakamları belli oldu.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren koronavirüsün etkisini azalttığı ülkeler normalleşme sürecine girdi. Belirli kurallar çerçevesinde sinema salonlarının da açıldığı bazı ülkelerin hasılat sayıları belli oldu.

Avrupa ülkelerinin yanı sıra virüsün kaynağı olarak bilinen Asya ülkelerinde de sinema salonlarının açılmasıyla insanlar tedbirlerini alarak film izlemek için salonların yolunu tuttu.

Güney Kore, sinema salonlarını açtıktan sonra 4 milyon dolar hasılat elde ederek en yüksek rakama ulaşırken, Japonya‘da gösterime giren Dolittle, 1,38 milyon dolarla ikinci sırada yer aldı.

İspanya‘da hafta sonu 10 filmden 104 bin dolar hasılat çıkarken İtalya‘da 66 bin dolarda kaldı. Fransa’da sinemalar 22 Haziran’da açılmaya başladı. Yetkililer sinemaseverlerin filmlere beklentinin ötesinde ilgi gösterdiğini kaydetti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler