Saul’un Oğlu, Senin Ayarınla Oynamışlar

Serbest Kürsü

Star Gazetesi yazarlarından Bedir Acar, Oscar kazanan Saul’un Oğlu filminin başrol oyuncusunun Türkiye ile ilgili açıklamalarına sert yanıt verdi. Acar,  Geza Röhrig’in Türkiye’de Kürtlere yapılanlar Auschwitz’e benziyor açıklamasını Türkiye aleyhine bir algı operasyonu olarak niteledi.

son of saul

Konuyu Oscar ve mülteci sorunu üzerinden anlatan Acar köşesinde Saul’un Oğlu, Senin Ayarınla Oynamışlar başlıklı yazısında şunları anlattı:

Kimin hangi marka kıyafeti giydiğinden tutun da Oscarlı fanilerin verdikleri mesajlara kadar hepsi ilgi alanımızda… Kolay değil, 500 milyon dolarlık maliyeti olan bir gece ve elbet dünyanın gözlerini kamaştırmak için her şeyin kusursuz olması gerekiyor.

‘Kusursuz’ demişken, sinema, kimi zaman da güya vicdanların aklandığı bir alana dönüşüyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nde hangi filme büyük ödül verildi? Mültecilerin dramını anlatan Denizde Ateş (Fire at Sea) filmine… Avrupa’nın sürekli gözardı etmeye çalıştığı mülteci dramına, İtalya’nın Lampedusa Adası’ndaki hayata duygusal bir açıyla yaklaşıyor film. Peki Avrupa ne yapıyor, filmine ödül verip mültecileri ölüme terk ediyor. İhaleyi Türkiye’ye yıkıyor. Sonra da timsah gözyaşları döküyor. Duygusallığınızı sevsinler!

Bir de densizleri var sinema dünyasının. Hedef seçtikleri noktaya atış yaparlar, ya da yaptırtılırlar. Bu yıl, En İyi Yabancı Film Oscarını kazanan Son Of Saul’u Malatya Film Festivali’nde izlemiştim. Milyonuncu defa Yahudi soykırımını anlatıyordu film. Meselesini yakın planlarla ve oldukça etkileyici bir dille beyazperdeye taşıyan bu filmin başrol oyuncusu Geza Röhrig, geçen yılın Mayıs’ında, güya Türkiye’de Kürtlere uygulandığını iddia ettiği ‘zulmü’ Auschwitz’e benzetmiş. Nerede yapmış bu benzetmeyi? Türkiye aleyhine yayınlarıyla bilinen The Guardian gazetesinde. Şimdi bu serseme Türkiye’nin dünya haritasındaki yerini göster deseniz, gösteremez. Lakin bu durum bize Türkiye aleyhine oluşturulan ‘algı makinesi’nin çarklarının ne kadar korkunç büyüklüğe eriştiğini gösterir.

Türkiye’nin Güneydoğusu ile Auschwitz’i karşılaştırabilen bir densize, Türkiye’nin asıl mücadelesinin, Güneydoğu’yu eli kanlı teröristlerinden arındırıp özgürleştirmek olduğunu ve bunu da Kürt halkıyla birlikte yaptığını kim anlatacak? Elbette sinemacıların anlayacağı bir dille konuşacak olan yönetmenlerimiz. Lakin hani nerede o kudretli sinemamız ve yönetmenlerimiz? Bu topraklar, bu İslam dünyası, sinemanın gücüne neden inanmaz ki!

_____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up