‘Saroyan Ülkesi’, Hamburg Film Festivali’nde

Festivaller

Saroyan Ülkesi

Lusin Dink’in 32. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde prömiyerini yaptığı, ilk filmi Saroyan Ülkesi festival yolculuğuna 21. Hamburg Film Festivali ile devam ediyor. 26 Eylül- 5 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde Saroyan Ülkesi WORD! bölümünde izleyiciyle buluşacak.

Bu senenin konusu olarak belirlenen Sürgün temasını festival yöneticisi Albert Wiederspiel şöyle açıklıyor; “Benim için sürgün insanlığın en önemli meselelerinden biri; ne de olsa cennetten kovulma hepimizin başladığı yer. Sinema ise sürgünün sanat hali. Hollywood tamamen göçmenler tarafından kuruldu. Hamburg’da zeytin ağacı dikmeye kalkarsanız hepsi kuruyacaktır ya da hasbelkader sağ kalmayı başaracaklardır. Ama her daim asıl mekanlarına büyük özlem duyarak yaşayacaklardır. Bu yılın konusu olan filmlerin arkasındaki hikaye işte bu.”

Son olarak Locarno Film Festivali’nin Open Doors bölümünde gösterilen Saroyan Ülkesi, Hamburg Film Festivali’nden hemen sonra 50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü için yarışacak.

Sürgün konusu Saroyan Ülkesi belgeselinin de ana izleği. Türkiye’li yönetmen Lusin Dink Pulitzer ödüllü ABD’li yazar William Saroyan’ın izinden,  Saroyan’ın Bitlis’li Ermeni ailesinin mekanı Doğu Anadolu’ya gidiyor. Filmin şiirsel anlatımda, eve doğru uzun bir yolculuğa çıkan yazar da hayata  şapkalı, paltolu bir gölge olarak geri dönüyor.

Çekimleri İstanbul Kundura Fabrikası ve Trabzon – Bitlis güzergâhında gerçekleştirilen Saroyan Ülkesi, Temmuz ayında Uluslararası Erivan Altın Kayısı Film Festivali’nden Gümüş Kayısı ödülü ile dönmüştü.

Saroyan Ülkesi

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up