Sarmaşık Sundance’a Seçildi

Türkiye

Yönetmen Tolga Karaçelik, yeni filmi Sarmaşık ile bağımsız filmlerin ‘kalesi’ Sundance Film Festivali 2015’te!

Sarmasik - Sundance Film Festivali (10)

1981 yılında Hollywood’un yıldız aktörlerinden Robert Redford tarafından kurulan Sundance Enstitü bünyesinde gerçekleştirilen Sundance Film Festivali, dünyanın en önemli beş festivali arasında yer alıyor. Bu yıl 29.su düzenlenen festivale, toplam 12.700 film başvurusu içinden seçilen 12 film arasına girerek, katılma hakkı elde eden Tolga Karaçelik’in “Sarmaşık”ı, ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde düzenlenen festival, 22 Ocak – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

John Cooper’in festival direktörlüğünü yürüttüğü yılın A klasman ilk büyük film festivali olan Sundance Film Festivali dünyanın en iyi beş film festivali arasında yer alıyor. Her yıl binlerce filmin başvurduğu festivalde bu yıl yarışacak filmlerde açıklandı. Bağımsız sinemanın ‘kalesi’ olarak anılan Sundance Film Festivali 2015’nde bu yıl, bir Türk filmi de yer alıyor. Senaristliğini, yönetmenliğini ve yapımcılığını Tolga Karaçelik’in üstlendiği “Sarmaşık”; toplam 4,105 uzun metraj film başvurusu arasından ilk 12’ye seçilerek bugüne kadar festivale kabul edilen ikinci Türk filmi oldu.

30 ülkede gösterilen ve 17 ödüle layık görülen ilk uzun metraj filmi “Gişe Memuru”nda elde ettiği başarılarla uzun süre gündemden düşmeyen Karaçelik; Sundance Film Festivali’nde, yeni filmi “Sarmaşık” ile ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışarak başarı grafiğini bir adım daha öteye taşıyor.

“Sarmaşık”; bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatıyor. Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin, montajını Evren Luş’un yaptığı, müzikleri Ahmet Kenan Bilgiç imzası taşıyan filmde; Nadir Sarıbacak, Kadir Çermik, Hakan Karsak, Osman Alkaş, Özgür Emre Yıldırım, ve  Seyithan Özdemir da performanslarıyla göz dolduruyor.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up