Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Saraybosna’nın Kalbi’ ödülü Panahi’ye

Yayınlandı

tarihinde

17. Saraybosna Film Festivali’nin açılışında, şu anda cezaevinde bulunan İranlı yönetmeni Jafar Panahi’ye ‘Saraybosna’nın Fahri Kalbi’ ödülü verildi.

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen 17. Saraybosna Film Festivali, Saraybosna’daki Halk Tiyatrosu Binası’nda düzenlenen törenle başladı.

30 Temmuz’a kadar sürecek ve 44 ülkeden 220 filmi izleyicilerle buluşturacak festivalin açılış töreni öncesinde, Halk Tiyatrosu önünde bulunan kırmızı halıdan, Saraybosna Valisi Aliya Behmen, eski Boşnak lider Eyub Ganiç ile kızı Emina Ganiç, festivalin organizatörü Mirsad Purivatra, festivali bu akşamki gösterimi ile açan ”Le Havre” filmin başrölünü oynayan Fransız oyuncu Andre Wilms, İspanyalı oyuncu Natalia Verbeke, Arjantinli yönetmen Lucrecija Martel ve Macar yönetmen Bela Tarr’ın yanı sıra, çok sayıda yerli ve yabancı sinemacı ve sinemasever geçti.

Festivalin açılış töreninde konuşma yapan festivalin organizatörü Mirsad Purivatra, geleneksel olarak ”Saraybosna’nın Fahri Kalbi” ödülünü, Güneydoğu Avrupa’nın sineması ve genç sinemacılara destek verenlerin arasında, bu yılki ödülün Hırvatistanlı iş adamı Emil Tedeschi’nin hak ettiğini ifade etti. Purivatra, Tedeschi’ye ”Saraybosna’nın Fahri Kalbi” ödülünü takdim etti.

CEZAEVİNDEKİ YÖNETMENE ÖDÜL
Mirsad Purivatra, ilk Saraybosna Film Festivali’nin 1995 yılında kuşatma altında bulunan Saraybosna’da organize edildiğini anlatarak, ilk festivalin açılışında gösterilen ”Beyaz Balon” filmin İranlı yönetmeni Jafar Panahi’nin şu anda cezaevinde bulunduğunu hatırlattı. Purivatra, ”Saraybosna’nın Fahri Kalbi” ödülünün Panahi’ye de gıyabında verildiğini ve kendisine bu konuda daha önce bilgi verdiklerini dile getirdi.

Açılış töreninde, Panahi’nin de cezaevinden Saraybosna Film Festivali’nin organizatörlerine gönderdiği teşekkür mektubu da okundu.

‘LE HAVRE’
”Le Havre” adlı küçük bir liman kentinde yaşayan, ayakkabı boyacılığını yapan ve Afrika’dan göç eden bir gence yardım etmeye çalışan başarısız bir edebiyatçının hikayesi olan Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin ”Le Havre” filmiyle bu akşam başlayan festivalde, Seyfettin Tokmak’ın yönetmenliğini yaptığı ”Kırık Midyeler”, ”Saraybosna’nın Kalbi” ödülünü almak için yarışacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Kırmızı Halı’dan, ‘Le Havre’ filminin başrolünü oynayan Fransız oyuncu Andre Wilms (solda) da geçti.”

 

Bosna’nın yaşadığı acı savaşın izlerini yok etmek ve kenti yeniden sanatla buluşturmak isteyen sanatçıların girişimiyle 1995 yılında başlatılan Saraybosna Film Festivali, bu yıl 17. kez çok sayıda filmi ve sanatçıyı Saraybosna’da buluşturuyor.

Bugüne kadar Kevin Spacey, Jeremy Irons, Mickey Rourke ve Morgan Freeman gibi dünyaca ünlü oyuncuları ağırlayan festival kapsamında bu yıl 44 ülkeden 220 film izleyiciyle buluşacak.

Türkiye’yi temsil edecek Seyfettin Tokmak’ın ”Kırık Midyeler” filminin uluslararası prömiyeri de bu festival kapsamında gerçekleştirilecek.

FESTİVALDE TÜRK FİLMLERİ
Festivalin yarışma bölümünde Seyfettin Tokmak’ın yönetmenliğini yaptığı ”Kırık Midyeler”, belgesel dalında Metin Akdemir’in ”Ben Geldim, Gidiyorum” filmi, In Focus dalında ise Seyfi Teoman’ın ”Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filmi gösterilecek.

Türkiye’yi temsil eden filmlerden festivalin en anlamlı ödülü olarak gösterilen ”Saraybosna’nın Kalbi” için ”Kırık Midyeler” yarışacak.

Festivalde Oscar ödüllü Bosna-Hersekli ünlü yönetmen Danis Tanoviç’in ”Bagaj” ve İrlandalı John Michael McDonagh’ın ”The Guard” adlı filminin de aralarında bulunduğu 205 film izleyiciyle buluşacak.

Konuklar arasında bulunacak Alman yönetmen Wim Wenders’in 2009’da ünlü modern dans koreografı Pina Braush hakkında çektiği ”Pina” adlı filminin gösterimi de yapılacak.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ”Yetenek Kampüsü”nde dünyaca ünlü yönetmenler genç sinemacılarla sohbet edecek, yönetmen ve oyuncularla medya mensuplarını bir araya getiren programlar düzenlenecek.

Festivalin konukları arasında ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve filmde oynayan Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan, Ercan Kesal, Ahmet Mümtaz Taylan ve Muhammet Uzuner’in yanı sıra ”Kırık Midyeler” filminin yönetmeni Seyfettin Tokmak’ın da bulunacağı kaydedildi.

[ntvmsnbc]

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Başladı

Festival, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 4. kez düzenlenecek “Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali” çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. 

1-7 Mart tarihleri arasında ilk etabının gerçekleşeceği 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, çevrimiçi YouTube yayını ile açılışını gerçekleştirdi. Film gösterimleri ve atölyelerin yer alacağı programın 4. yılına kadar olan gelişmeleri Festival Direktörü Gülten Taranç anlattı. Taranç 2018’de ‘hafta olarak başlayan etkinliğin dördüncü yılında uluslararası bir festival olarak gerçekleştiğini ve ‘sığamıyoruz’ diyerek bu festivali yapmaktan çok mutlu olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Dördüncü yılında aynı zamanda Kadın Yönetmenler Derneği’ni kurduklarını dile getiren Taranç kadın sinemacı olmanın zorluklarını paylaşan, kimseyi dışarıda bırakmayan bir yapıyı özlediklerini ve bu yüzden Türkiye‛deki kadın sinemacıların sektördeki uluslararası ve ulusal başarılarını öne çıkarmak, dağıtım problemlerini gidermenin en büyük amaçları olduğunu da söyledi.

Festivalin uluslararası direktörlerinden Dr. Öğr Üyesi Zeynep Merve Uygun 25-30 Haziran tarihleri arasında Seferihisar’da yapılması planlanan fiziki etaba dair gelecek planlarından bahsederek, festivalin üçüncü ayağı olan 25-30 Haziran’da ödül töreni, atölyeler ve sektörel buluşmaların gerçekleşmesini temenni ettiklerini dile getirdi.

Atölye Programı

 • 1000 Volt Renk Atölyesi – 02.03.2021 – saat 15.00 – 1000 Volt Post Production
 • Bak, Gör, Bekle, Çek Atölyesi – 06.03.2021 – Saat 14.00 – ArtLens, Nilay İşlek
 • Film Müziği Atölyesi – 03.03.2021 – Saat 14.00 – Prof. Berrak Taranç

Atölyelere festivalin web sitesinden kayıt yaptırabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İFF Çevrimiçi Film Gösterimleri’nin Mart Seçkisi Açıklandı

Seçkide prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış filmler bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Film Festivali’nin Nippon Paint sponsorluğundaki yeni seçkisi 5-28 Mart tarihlerinde dijital ortamda izleyiciyle buluşuyor. 

İstanbul Film Festivali’nin Mart Seçkisi, prömiyerlerini Venedik, Berlin, Kudüs, Tribeca, Cannes film festivallerinde yapmış ve aralarında sinema tarihinden klasiklerin de yer aldığı 12 filmden oluşuyor.

Gösterimleri 5 Mart akşamı 21.00’de başlayacak ve filmonline.iksv.org adresinden izlenecek filmlerin biletleri aynı site üzerinden alınabilecek. Bilet alınan filmler, gösterime açık kaldıkları 5’er gün boyunca izlenebilecek. Her hafta sonu yeni eklenen filmler 5 gün sonra 21.01’de gösterimden ve sistemden kalkacak. Önceki seçkilerde olduğu gibi her seansın bilet kapasitesi sınırlı. Filmlere tek tek bilet alınabileceği gibi gösterime açık filmleri içeren Kombine Film Paketleri de daha avantajlı bir fiyatla satın alınabilir. Tüm filmler Türkçe altyazılı gösterilecek, filmlere yalnızca Türkiye’den erişilecek.

İstanbul Film Festivali Çevrimiçi Gösterimleri Mart seçkisi filmleri:

 • Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç ( 5 Mart Cuma 21.00 – 10 Mart Çarşamba 21)
 • Takımada / Archipelago / Joanna Hogg / İngiltere (6 Mart Cumartesi 21.00 – 11 Mart Perşembe 21.01)
 • Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The woman who ran / Hong Sang-soo / Güney Kore (7 Mart Pazar 21.00 – 12 Mart Cuma 21.01)
 • Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan (12 Mart Cuma 21.00 – 17 Mart Çarşamba 21.01)
 • Uzaydan Gelen Renk / Color Out of Space / Richard Stanley / ABD, Malezya, Portekiz (13 Mart Cumartesi 21.00 – 18 Mart Perşembe 21.01)
 • Kestirme Yol / Meek’s Cutoff / Kelly Reichardt / ABD (14 Mart Pazar 21.00 – 19 Mart Cuma 21.01)
 • Güzel Poz / Good Posture / Dolly Wells / ABD (19 Mart Cuma 21.00 – 24 Mart Çarşamba 21.01)
 • Kiracı / Sublet / Eytan Fox / İsrail, ABD (20 Mart Cumartesi 21.00 – 25 Mart Perşembe)
 • İnançlı Atlayış: Friedkin Şeytan’ı Anlatıyor / Leap of Faith: William Friedkin on The Exorcist / Alexandre O. Philippe / ABD ( 21 Mart Pazar 21.00 – 26 Mart Cuma 21.01)
 • Salinger Yılım / My Salinger Year / Philippe Falardeau / Kanada, İrlanda (26 Mart Cuma 21.00 – 31 Mart Çarşamba 21.01)
 • Bacaklarının Arasındaki Şeytan / El Diablo entre las Piernas / Devil Between the Legs / Arturo Ripstein / Meksika (27 Mart Cumartesi 21.00 – 1 Nisan Perşembe 21.01)
 • Bir Bürokratın Ölümü / La muerte de un burócrata / Death of A Bureaucrat / Tomás Gutiérrez Alea / Küba (28 Mart Pazar 21.00 – 2 Nisan Cuma 21.01)

Çevrimiçi gösterimlerin biletleri 3 Mart Çarşamba günü 10.30’dan itibaren filmonline.iksv.org adresi üzerinden satışa açılacak.

Okumaya Devam Et

Festivaller

İKSV Alt Kat Ve İstanbul Film Festivali’nden Gençler İçin Ücretsiz Stop-Motion Animasyon Atölyesi

Son başvuru tarihi 22 Şubat!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İKSV Alt Kat ve İstanbul Film Festivali, 14-18 yaş arası gençlere yönelik ücretsiz stop-motion animasyon atölyesi gerçekleştirecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde, kültür-sanat etkinliklerine erişim ve katılım imkânlarını artırmayı amaçlayan İKSV Alt Kat, İstanbul Film Festivali işbirliği ve Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin desteğiyle, 14-18 yaş grubuna özel yepyeni bir çevrimiçi atölye programı sunuyor. Belgesel yönetmeni ve eğitmen Doğa Kılcıoğlu’nun yürüteceği atölye, gençlerin animasyon film yapım süreçleriyle tanışmasına ve stop-motion tekniğiyle kısa filmler üretmelerine olanak sağlayacak. “Yarın Nasıl Bir Dünya’ya Uyanacağız?” sorusu ekseninde, içinde bulunduğumuz ekolojik krizi ve gezegenin geleceğine dair senaryoları odağına alacak atölye, katılımcıların basit teknikler ve dijital uygulamalar kullanarak ortaya koyacağı yaratıcı üretimleri İKSV’nin dijital platformlarına taşımayı hedefliyor.

Atölye, Mart-Nisan-Mayıs aylarında 4’er haftalık 3 farklı dönemde sürdürülecek ve her dönemde 15 katılımcı olmak üzere 14-18 yaşlarında toplam 45 katılımcı atölyeye davet edilecek. Atölyeye başvurmak için 22 Şubat Pazartesi 23.59’a kadar aşağıdaki bağlantıda yer alan formun doldurulması ve atölyeyle bağlantılı iki soruya yanıt verilmesi gerekiyor. Katılımcılar ve atölye tarihleri 1 Mart haftası açıklanacak. Katılımcılarla e-posta aracılığıyla iletişime geçilecek.

Haziran ayında atölyeler tamamlandıktan sonra seçilen kısa filmlerin ilk gösteriminin yapılacağı çevrimiçi galada İstanbul Film Festivali Direktörü Kerem Ayan ve sinema sektöründen sürpriz konuklar genç katılımcılarla buluşacak.

Katılım Formu: rezervasyon.iksv.org

Okumaya Devam Et

Popüler