‘Saraybosna’nın Kalbi’ ödülü Panahi’ye

Festivaller Manşet

17. Saraybosna Film Festivali’nin açılışında, şu anda cezaevinde bulunan İranlı yönetmeni Jafar Panahi’ye ‘Saraybosna’nın Fahri Kalbi’ ödülü verildi.

Avrupa’nın önemli film festivallerinden biri olarak gösterilen 17. Saraybosna Film Festivali, Saraybosna’daki Halk Tiyatrosu Binası’nda düzenlenen törenle başladı.

30 Temmuz’a kadar sürecek ve 44 ülkeden 220 filmi izleyicilerle buluşturacak festivalin açılış töreni öncesinde, Halk Tiyatrosu önünde bulunan kırmızı halıdan, Saraybosna Valisi Aliya Behmen, eski Boşnak lider Eyub Ganiç ile kızı Emina Ganiç, festivalin organizatörü Mirsad Purivatra, festivali bu akşamki gösterimi ile açan ”Le Havre” filmin başrölünü oynayan Fransız oyuncu Andre Wilms, İspanyalı oyuncu Natalia Verbeke, Arjantinli yönetmen Lucrecija Martel ve Macar yönetmen Bela Tarr’ın yanı sıra, çok sayıda yerli ve yabancı sinemacı ve sinemasever geçti.

Festivalin açılış töreninde konuşma yapan festivalin organizatörü Mirsad Purivatra, geleneksel olarak ”Saraybosna’nın Fahri Kalbi” ödülünü, Güneydoğu Avrupa’nın sineması ve genç sinemacılara destek verenlerin arasında, bu yılki ödülün Hırvatistanlı iş adamı Emil Tedeschi’nin hak ettiğini ifade etti. Purivatra, Tedeschi’ye ”Saraybosna’nın Fahri Kalbi” ödülünü takdim etti.

CEZAEVİNDEKİ YÖNETMENE ÖDÜL
Mirsad Purivatra, ilk Saraybosna Film Festivali’nin 1995 yılında kuşatma altında bulunan Saraybosna’da organize edildiğini anlatarak, ilk festivalin açılışında gösterilen ”Beyaz Balon” filmin İranlı yönetmeni Jafar Panahi’nin şu anda cezaevinde bulunduğunu hatırlattı. Purivatra, ”Saraybosna’nın Fahri Kalbi” ödülünün Panahi’ye de gıyabında verildiğini ve kendisine bu konuda daha önce bilgi verdiklerini dile getirdi.

Açılış töreninde, Panahi’nin de cezaevinden Saraybosna Film Festivali’nin organizatörlerine gönderdiği teşekkür mektubu da okundu.

‘LE HAVRE’
”Le Havre” adlı küçük bir liman kentinde yaşayan, ayakkabı boyacılığını yapan ve Afrika’dan göç eden bir gence yardım etmeye çalışan başarısız bir edebiyatçının hikayesi olan Finlandiyalı yönetmen Aki Kaurismaki’nin ”Le Havre” filmiyle bu akşam başlayan festivalde, Seyfettin Tokmak’ın yönetmenliğini yaptığı ”Kırık Midyeler”, ”Saraybosna’nın Kalbi” ödülünü almak için yarışacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Kırmızı Halı’dan, ‘Le Havre’ filminin başrolünü oynayan Fransız oyuncu Andre Wilms (solda) da geçti.”

 

Bosna’nın yaşadığı acı savaşın izlerini yok etmek ve kenti yeniden sanatla buluşturmak isteyen sanatçıların girişimiyle 1995 yılında başlatılan Saraybosna Film Festivali, bu yıl 17. kez çok sayıda filmi ve sanatçıyı Saraybosna’da buluşturuyor.

Bugüne kadar Kevin Spacey, Jeremy Irons, Mickey Rourke ve Morgan Freeman gibi dünyaca ünlü oyuncuları ağırlayan festival kapsamında bu yıl 44 ülkeden 220 film izleyiciyle buluşacak.

Türkiye’yi temsil edecek Seyfettin Tokmak’ın ”Kırık Midyeler” filminin uluslararası prömiyeri de bu festival kapsamında gerçekleştirilecek.

FESTİVALDE TÜRK FİLMLERİ
Festivalin yarışma bölümünde Seyfettin Tokmak’ın yönetmenliğini yaptığı ”Kırık Midyeler”, belgesel dalında Metin Akdemir’in ”Ben Geldim, Gidiyorum” filmi, In Focus dalında ise Seyfi Teoman’ın ”Bizim Büyük Çaresizliğimiz” filmi gösterilecek.

Türkiye’yi temsil eden filmlerden festivalin en anlamlı ödülü olarak gösterilen ”Saraybosna’nın Kalbi” için ”Kırık Midyeler” yarışacak.

Festivalde Oscar ödüllü Bosna-Hersekli ünlü yönetmen Danis Tanoviç’in ”Bagaj” ve İrlandalı John Michael McDonagh’ın ”The Guard” adlı filminin de aralarında bulunduğu 205 film izleyiciyle buluşacak.

Konuklar arasında bulunacak Alman yönetmen Wim Wenders’in 2009’da ünlü modern dans koreografı Pina Braush hakkında çektiği ”Pina” adlı filminin gösterimi de yapılacak.

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da ”Yetenek Kampüsü”nde dünyaca ünlü yönetmenler genç sinemacılarla sohbet edecek, yönetmen ve oyuncularla medya mensuplarını bir araya getiren programlar düzenlenecek.

Festivalin konukları arasında ”Bir Zamanlar Anadolu’da” filminin yönetmeni Nuri Bilge Ceylan ve filmde oynayan Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan, Ercan Kesal, Ahmet Mümtaz Taylan ve Muhammet Uzuner’in yanı sıra ”Kırık Midyeler” filminin yönetmeni Seyfettin Tokmak’ın da bulunacağı kaydedildi.

[ntvmsnbc]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up