Saraybosna’da evimizde gibi hissettik

Festivaller

17. Uluslararası Saraybosna Film Festivaline katılan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Türkiye ile Saraybosna arasındaki kültürel bağlara dikkat çekerek “Kendimizi evimizde gibi hissettik” dedi.

Avrupa’nın önemli film festivallerinden Saraybosna Film Festivali kapsamında ‘’Bir Zamanlar Anadolu’da’’ filmi seyirciyle buluşan Nuri Bilge Ceylan, festivalin kendileri için özel bir anlamı bulunduğunu belirterek, Saraybosna ile Türkiye arasında kültürel bağlar bulunduğuna dikkati çekti. Filminin Bosna-Türkiye ortak yapımı olduğunu da hatırlatan Ceylan, ‘’Saraybosna ile kültürel bağlarımız bulunuyor. Kendimizi evimizdeymişiz gibi hissettik’’ dedi. Ceylan, filmlerinin uluslararası festivallerde ödül almasıyla ilgili soruyu ise, ‘’Bir filmi bitirdiğim zaman bu film hakkında kötü hislerim oluyor. Çünkü filmden memnun olmuyorum, filmin hep zayıf noktalarını düşünüyorum, ödül geldiğinde ise şaşırıyorum’’ şeklinde yanıtladı. Bosna’nın yaşadığı acı savaşın izlerini yok etmek ve kenti yeniden sanatla buluşturmak isteyen sanatçıların girişimiyle 1995 yılında başlatılan Saraybosna Film Festivali’nin 17.’si, 44 ülkeden 220 filmi izleyiciyle buluşturuyor.

Tabuları yıkmanın da tadı kalmadı

Bir Zamanlar Anadolu’da filminin başrol oyuncularından Yılmaz Erdoğan ‘’Filmde bazı tabuların yıkıldığı’’ yönünde görüşlerin hatırlatılması üzerine ‘’O kadar çok tabu var ki, tabuları yıkmanın da artık tadı kalmadı. Ben aslında hiçbir şeyi yıkmayı sevmem, daha evrimci biriyim. Çünkü yıkmanın içinde şiddet vardır, her yıkanı yıkarlar. Hiçbir şeyi yıkmaya gerek yok, değiştirmek, ikna etmek ve değişmesi konusunda ısrar etmek önemlidir. Bu filmin de yıkmaktan ziyade değiştirme özelliği var. Bu film, bizim sinema ve dünya sinema tarihine Nuri Bilge Ceylan’ın önemli bir hediyesidir.’’ dedi. Erdoğan, bu filmin, şu ana kadar gördüğü en derin, bütün ipuçlarını kolay ele vermeyen, ancak derinden bir bürokratik eleştiriyi konu edinen film olduğunu belirtti.

Kaynak: Star

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up