Şapkayı Kaptırma Alice

Eleştiri Manşet

 

yazar_serkanbastimar

Rahmetli Süleyman Demirel, kendisine atfedilen ‘Baba’ lakabından sonra ikinci bir şeyle anılırdı: Şapka. Şapka onun siyasi hayatında koruması gereken namusu gibiydi. 90’lı yılların magazinel içeriğe sahip televizyon haberlerinde sanki her şey güllük gülistanlıkmış gibi, haberler Demirel’in şapkayı kaptırmama maceraları ile doluydu. Her ana haber bülteninde klasikleşmiş bir köşe gibi Demirel’in şapka uğruna verdiği mücadelesini izler dururduk ağzımızda garip bir gülümseme ile.

Şapka önemli. Mazhar Alanson’un reklamlara konu olan “şapkasız çıkmam abi” lafı bugün bile geçerliğini koruyan bir söylem. Vizyondaki Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden filmi de kendine bir şapka meselesini edinmiş. Johnny Depp’in canlandırdığı Şapkacı karakterinin bir çocukluk travmasından hareketle başlayan macera, kelli felli bir zamanda yolculuk hikayesine dönüşmüş.

Yönetmen James Bobin, Tim Burton’dan devraldığı bu devam filminde çok fazla yeni imgeler kullanmadan ‘maceraya odaklı’ bir Alice filmine imza atmış. Ali G’den sonra animasyon ve/veya çocuk filmlerine dalan Bobin, masal dünyasının en muhteşemlerinden Alice’yi bir kurtarıcı olarak karşımıza çıkarmış. Senaryo ise önceki filmde olduğu gibi Linda Woolverton’un kaleminden çıkma.

Görsel olarak önceki bölümünden eksik kalır bir yanı olmayan Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden filminde absürt komedilerden tanıdığımız Sacha Baron Cohen karşımıza ‘zaman’ olarak çıkıyor. Göğsünde kalp yerine bir saat taşıyan karakterimizin ağzından her çıkan kelime yine zamana dair. Cohen, bilindik aksanıyla ‘zamanı’ ortadoğulu bir karaktermiş gibi temsil ediyor. Zamanın iyiliği ve kötülüğü üzerine felsefi kırıntılar taşıyan film izleyeni de bu zaman denen mevzuun ne kadar alengirli bir şey olduğunu düşünmeye itiyor.

90 dakikayı biraz aşan maceranın Freudyen bir yapısı da var. Koca kafalı şımarık prenses Red Queen, Şapkacı ve White Queen’in çocukluklarına inen film, günümüzdeki Harikalar Diyarı’nın başkarakterlerinin neden bu hale geldiğini onların çocuklukları üzerinden sorguluyor.

Tim Burton’un hayal gücü üzerinden malum bir iskelete sahip olan Alice’nin ikinci filmi de bu iskelet üzerine kurulmuş. Lewis Carroll’un ‘ne içtin sen’ diye sorulan eseri kanlı canlı bir dünya olarak perdeye aktarılmış. Alice’de Carrol’un bir başka kitabından bir karakter daha var: Jabberwocky. Red Queen’in emrine giren Jabberwocky, Harikalar Diyarı’nı alevler içinde bırakıyor. 

Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden, ailecek izlenebilecek, ürkünçlüğü sevimli, felsefesi pudra şekeri kıvamında, macerası cilalı ve karakterleri epey renkli bir film. Dev bir perdede, üç boyutlu izlendiğinde ise hazzı daha da artırabilir.

Özet
Eleştiri Tarihi
Film/Dizi
Alice Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden
Yazar Puanı
31star1star1stargraygray

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up