“Sapığın Sinema Rehberi” Slavoj Zizek Pera’da

Genel

slavoj zizek

Pera Film’in “Sinema Seni Seviyorum” programı sinemayı ve sinema sevgisini vurgulayan ilginç belgesel ve kurgu filmlerden oluşan bir seçkiyle izleyiciyle buluşmaya devam ediyor.

28 Şubat ve 07 Mart’ta Pera’da gösterime girecek olan belgeselde dikkatleri üzerine çeken isim bu sefer de Slavoj Zizek.

Sapığın Sinema Rehberi, bugüne dek yapılmış iyi filmlerden bazıları arasında izleyiciyi bir gezintiye çıkarıyor. Ünlü felsefeci ve psikanalist Slavoj Zizek hem sunucu, hem de rehber rolünde. Zizek merak uyandıran tutkulu yaklaşımıyla sinemanın gizli diline giriyor ve filmlerin bize hakkımızda neler söyleyebileceğini ortaya çıkarıyor. David Lynch’in bilmece gibi filmlerini çözerken ya da Hitchcock hakkında bildiğinizi sandığınız her şeyi ters yüz ederken Zizek beyazperdeyi aklı ve şaşmaz mizah duygusuyla aydınlatıyor. Sapığın Sinema Rehberi, ele aldığı film dünyasının bizzat parçası; özgün lokasyonlarda ve replika setlerde çekimlerle Zizek’in filmlerin “içinden” konuştuğu duygusunu uyandırıyor. Filmi oluşturan üç bölüm, etkileyici bir düşünce diyalektiği kuruyor. The Times in London tarafından “bu Freudiyen girişimin önderi” olarak anılan Sophie Fiennes’in Slavoj Zizek’le yaptığı işbirliği, filmin ve televizyonun karmaşık fikirleri iletmede ne kadar hızlı olduğunu kanıtlıyor. Zizek’in dediği gibi: “Benim en büyük saplantım, meseleleri açıklığa kavuşturmak. Eğer bir film sahnesi kullanabilirsem bir fikri gerçekten açıklayabiliyorum.” Sapığın Sinema Rehberi, psikanalizin bize sinema hakkında neler söyleyebileceğini de anlatıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up