Sansür Tartışmasında Şaşırtıcı Gelişme

Festivaller

Altın Portakal’ı savuran sansür rüzgarı giderek kuvvetlenerek esiyor ancak rüzgar garip bir şekilde yön değiştirdi. Bu gece, Cinedergi ve Öteki Sinema’da yazan eleştirmen Banu Bozdemir’in herkese açık bir Facebook iletisinin altında, festivalde yarışacak olan Küçük Kara Balıklar adlı filmin ekibinden A Haluk Ünal olayın seyrini değiştirebilecek açıklamalarda bulundu.

Adım Adım Altın Portakal Sansür Krizi Haber Dizisi için Tıklayın

Murat Tolga Şen‘in iddiasına göre bahsi geçen A Haluk Ünal şunları söyledi: “Festivalin belgesel ön jürisinin kendileriyle filmin kurgusunu ve sekanslarını değiştirmek için pazarlık yaptığını, filmin anlamını bozmayacak küçük bir çıkarma ile bu sorunu aştıklarını, festival komitesinin Reyan Tuvi’ye de benzer bir şekilde sakıncalı sekansları çıkarması talebiyle gittiğini, yönetmenin “madem bu sahne kriz yaratır diyorsunuz, benim eser işletme belgesi almak için yaptığım, ve tam da sizin kaygılandığınız bir iki yeri attığım bir kurgu var, onu vereyim” diyerek bu talebi kabul ettiğini ancak ön jürinin uzlaşmadan sadece ik saat sonra bir basın açıklaması yaparak durumu sabote ettiğini söyledi. A Haluk Ünal bu konuda ön jüriyi çifte standarda sahip olmakla suçladı.

Daha sonra Küçük Kara Balıklar ekibinden bir başka isim olan Önder İnce ile Twitter’da yine herkese açık bir sohbet başlatıldı. O da A Haluk Ünal’ın söylediklerini (yazdıklarını) doğrulayarak; “Evet, böyle bir şey oldu ve filmin genelini etkilemeyeceği için kabul ettik. Bunu da olay haline getirmedik. İş kadar büyümese söylemezdik de o yüzden de, arkadaşların (ön jüri) bu “yaygarasına” kapılmadık. Bizim için yönetmenin görüşü ve duruşudur belirleyici olan dedik.  Bize böyle yaklaşan arkadaşların, cansiperane “sansürü” savunmaları doğrusu uzak/soğuk geldi bize” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Murat Tolga Şen medyaradar.com’da yer alan bugünkü yazısında şu ifadelere yer verdi: “hala belgesel ön jürisinin sansüre karşı dik bir duruşu olduğunu düşünüyorum ama iddialar kafa karıştırıcı… Eğer bu yazılanlar doğru ise jürinin kendisi de ağır bir sansür makinesi çalıştırıyor demektir. Başka bir iddiaya göre ise bir hukukçunun ön jüri toplantılarına katılmasını da kendileri istemişler.”

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up