Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

‘Sansür’ iddiası SİYAD’ı karıştırdı!

Yayınlandı

tarihinde

altin_portakal-51

Sinema camiası, birkaç gündür ‘sansür’ tartışmasıyla çalkalanıyor. Üstelik bu durum, hükümetin bir icraatı sonrası meydana gelmiş değil. Hükmet karşıtı tavrı ile bilinen isimlerin oluşturduğu Sinema Yazarları Derneği SİYAD’ın başkanı ile üyelerini karşı karşıya getiren bir süreç yaşanıyor.

Sinefesto sizin için bütün bir süreci özet hale getirdi.

Bakın tartışma nereden doğdu ve birkaç günde nereye kadar evrildi.

 

BELGESEL, YARIŞMA LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

Reyan Tuvi’nin ‘Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek’ adlı filminin “Türk Ceza Kanunu’nun 125. ve 299. maddelerine aykırı ifade ve içerik ihtiva ettiği” gerekçesiyle, 51. Altın Portakal Film Festivali Ulusal Belgesel Yarışması listesinden çıkarıldı. Gerekçe bazı çevreleri tatmin etmedi. “Gezi’yi anlattığı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef aldığı için engellendi” denildi. Buna dair bir delil olmasa da genel tavır böyle oldu.

Ve açıklamalar birbiri ardına gelmeye başladı.

Reyan Tuvi

Reyan Tuvi

KOMİTE: SANSÜR SÖZ KONUSU DEĞİL

Önce Altın Portakal Festival Komitesi açıklama yaptı. Uygulamanın, kurallar dairesinde yapıldığı anlatıldı. Sansürün söz konusu olmadığı ifade edildi, “51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ni düzenleyen komitenin sansürcü bir zihniyete sahip olmadığı ve asla olamayacağı, seçtiği ön seçici kurul üyelerinden, açık ve şeffaf ön eleme sürecinden anlaşılmalıdır” denildi.

Komite ayrıca, “Filmlerin ön jüri tarafından seçilmesinde, izleme sürecine kimse dahil ya da müdahil olmamıştır” vurgusunda da bulundu.

Festival Komitesi’nin açıklaması için tıklayın

 

SİYAD’IN RESMİ AÇIKLAMASI SİYAD YAZARLARINI TATMİN ETMEDİ

Sinema Yazarları Derneği SİYAD’ın resmi Twitter hesabından yapılan ‘sansür’ açıklaması bazı sinema yazarlarına yeterli gelmedi. Altın Portakal’ın festival komitesinde de görev alan Alin Taşçıyan başkanlığındaki SİYAD’ın resmi açıklamasında şöyle denildi:

51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde bir belgesel filmin sansür edildiğine dair ön jüri ve yönetmeninin açıklamasıyla, Festival’in sansür uygulamadığına dair açıklamasını üzülerek okuduk. Fikir ve sanat eserlerinin özgürce sergilenmesinden yana olduğumuzun altını bu vesileyle bir kez daha çizmek isteriz.
Film festivallerinin insan haklarına ve özgür ifadeye saygılı platformlar olarak kurumsallaşması önem taşımaktadır.
Kamuoyuna saygılarımızla arz ederiz.
SİYAD-Sinema Yazarları Derneği

siyad-logo-yeni

Ancak bu açıklama SİYAD üyesi olan sinema yazarlarını tatmin etmedi. Açıklamanın mürekkebi kurumadan, SİYAD üyesi 70 yazarın imzasıyla bir açıklama daha yapıldı.
Sansürün kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, festival komitesinin açıklamasının da “skandal” nitelikte olduğu ima edildi.

“Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek filmiyle dayanışma içindeyiz” denilen açıklamada “Festival yönetimini bu karardan vazgeçmeye çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.

SİYAD üyelerinin açıklaması için tıklayın

alin_tasciyan_

Alin Taşçıyan

TAŞÇIYAN: ARI KOVANINA ÇOMAK SOKUYORUM

Ve bütün bu gelişmeler üzerine SİYAD Başkanı ve aynı zamanda 51. Altın Portakal Festival Komitesi Başkanı olan Alin Taşçıyan, Star gazetesindeki köşesinde gündem oluşturacak ifadelerle tartışmaya dahil oldu.

Taşçıyan, “Arı kovanına çomak sokuyorum” başlıklı yazısında, başkanı olduğu kurumun yazarlarını “gaza gelmekle” itham etti ve SİYAD üyesi olmayan bazı isimlerin tartışmayı çektiği noktanın yanlış olduğunu savundu.

Olayın çarpıtıldığını söyleyen Taşçıyan, “Pardon, kumpaslar hep onlara karşı kurulurdu değil mi? Onlar hep mağdur ve mağrur idi” sözleriyle, sinema çevrelerini “içeriden eleştiren” bir konumda yer aldı.

Taşçıyan’ın ithamları ciddiydi ve belli bir eşiği aştığı için yazıyı kaleme aldığı anlaşılıyordu.

Alin Taşçıyan’ın yazısı için tıklayın

 

JÜRİ ÜYELERİ: KARAR İRADEMİZİ GÜVENCE ALTINDA HİSSETMİYORUZ

Jüri üyeleri de tartışmaya bigâne kalamadı. 10 jüri üyesi açıklama yaptı. Bir kısmı SİYAD üyesi olan ve diğer toplu açıklamalarda da ismi bulunan yazarlar, söz konusu filmin zan altında bırakıldığını da iddia etti.

Açıklama, jüri üyeliğinden çekilme sinyali olarak yorumlansa da henüz bu yönde bir bilgi yok.

Jüri üyelerinin açıklaması için tıklayın

 

JÜRİ ÇEKİLECEK Mİ?

51. Altın Portakal’ın başlamasına sadece birkaç gün kaldı. Tartışma bitecek gibi değil. Festival Komitesi geri adım atacak mı, jüri üyeleri ve yarışma katılımcıları boykotta bulunacak mı, merakla bekleniyor?

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali Faydalı Atölyeler ile Devam Ediyor

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nin ikinci etabı birbirinden farklı atölye çalışmaları ile devam edecek.

Pandemi koşulları nedeniyle online olarak devam eden 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali‘nin ikinci etabı 22 Nisan’da başlıyor. İlk etabı 1-7 Mart tarihleri arasında Türkiye’de, Birleşik Krallık’ta ve Kosova’da başarıyla gerçekleşen festivalin ikinci etabı hız kesmeden devam ediyor. Kısmı karantina koşullarının geçerli olduğu ülkemizde Nisan ve Mayıs aylarında sinemaseverlere unutulmaz bir sinema deneyimine davet ediyor.

Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ikinci etabında birbirinden seçkin atölyeler, katılımcılarla buluşuyor. Festival programı dahilindeki atölyeler ise;

 • Prof. Berrak Taranç ile “Çocuklar için Müzik Atölyesi” (23 Nisan 2021)
 • Hira Selma Kalkan ile “Sanatla Terapi Atölyesi” (24 Nisan 2021)
 • WMC’nin katkılarıyla Sezen Kayhan ile “Belgesel Yapımında Fırsatlar ve Engeller Atölyesi” (30 Nisan 2021)
 • Yalnızca festival katılımcısı yönetmenlere açık olacak Zeynep Merve Uygun ile “KYF Doc Lab: Yeni Medya Belgeselleri MasterClass” (25 Nisan 2021) atölyesi de festival programı dahilinde yapılacak.

Atölyelere katılımlar tamamen ücretsiz ve kadinyonetmenlerfestivali.com adresi üzerinden başvurular açık.

Kadın Yönetmenler Derneği’nin organizasyonu ile hayata geçen 4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl #sığamıyoruz sloganıyla kaldığı yerden devam ediyor. Yönetmen söyleşileri ve Ulusal seçkinin yanı sıra seçkin Balkan Sinemasından örnekler, Dr. Ebru Beyazıt’ın fotoğraf seçkisi festivalin resmi web sitesi üzerinden 22 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverler tarafından tamamen ücretsiz, zaman kısıtlaması olmadan, yalnızca web sitesi üyeliği ile izlenebiliyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

74. Cannes Film Festivali’nin Açılış Filmi Annette Oldu

6 Temmuz’da Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Annette

Bu sene 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali’nin merakla beklenen açılış filmi, Adam Driver ve Marion Cotillard’lı Annette filmi olacak.

Spike Lee başkanlığında 74. sü düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin açılış filmi belli oldu. Bu sene heyecanla beklenen festivalin açılışını Adam Driver ve Marion Cotillard‘ın başrollerini paylaştığı Annette filmi yapacak.

6 Temmuz tarihinde Cannes’da prömiyerini gerçekleştirecek filmin yönetmen koltuğuna, Leos Carax oturuyor. Charles Gillibert, Paul-Dominique Vacharasinthu ve Adam Driver‘ın yapımcısı olduğu film, operacı eşinin ölümünün ardından 2 yaşındaki bir çocuğa bakmak zorunda kalan bir stand-up komedyeninin hikayesini anlatıyor.

74. kez 6-17 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan Cannes Film Festivali‘nin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Festivaller

40. İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri Belli Oldu

Yarışmaya 13 film layık görüldü!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

 İstanbul Film Festivali

Bu yıl 40.’sı düzenlenen “İstanbul Film Festivali“nde Ulusal Yarışma kategorisinde yarışacak 13 film belli oldu. 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ilk kez 1982 yılında bir sinema haftası olarak düzenlenen İstanbul Film Festivali, bu yıl 40. yaşını kutluyor. 29 Haziran’a kadar devam edecek 40. İstanbul Film Festivali, 1 Nisan tarihinde ilk çevrimiçi gösterimiyle başladı. 

Dünya sinemasının en çok konuşulan örneklerinden, sinemamızın yeni yapımlarına, uluslararası festivallerde prömiyer yapmış ödüllü filmlerden klasiklere ve yeni keşiflere, aralarında efsane yönetmenlerden iz bırakan başyapıtların ve kült filmlerin de bulunduğu zengin programıyla bu yıl pandemi şartlarını da gözetmeye devam ederek nisan, mayıs ve haziran aylarına yayılıyor. 

40. İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterimleri filmonline.iksv.org üzerinden gerçekleşiyor. Nisan ve mayıs ayları boyunca her perşembe, cuma, cumartesi ve pazar günü yeni filmler gösterime sunuluyor. Festivalin Ulusal Yarışma, Ulusal Belgesel Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması‘nın 20-29 Mayıs’ta çevrimiçi ve pandemi koşullarına bağlı olarak sinema salonlarında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Festivalin Uluslararası Yarışma ile Galalar bölümlerindeki filmlerin, haziran ayında hem açık hava mekânlarda hem de sinema salonlarıyla çevrimiçi platformda festival takipçileri ile buluşması bekleniyor. 

Festival gösterimlerine kısıtlama ve uygulamaların elverdiği durumda yurtiçinden ve yurtdışından konuk yönetmen ve oyuncuların katılımı da planlanan festivalin Ulusal Yarışma bölümünde yarışacak filmler ise bugün açıklandı.

İstanbul Film Festivali Ulusal Yarışma Filmleri

 • Av / AV: The Hunt / Emre Akay 
 • 9,75 / Uluç Bayraktar 
 • Sardunya / Geranium / Çağıl Bocut 
 • Bir Nefes Daha / When I’m Done Dying / Nisan Dağ 
 • Beni Sevenler Listesi / The List of Those Who Love Me / Emre Erdoğdu 
 • Yeniden Leyla / Leyla Once Again / Barış Hancıoğulları 
 • Zîn ve Ali’nin Hikâyesi / Govenda Ali û Dayka Zîn / The Dance of Ali and Zin / Mehmet Ali Konar 
 • Af / Forgiveness / Cem Özay 
 • Çatlak / Fractured / Fikret Reyhan 
 • Cemil Şov / The Cemil Show / Barış Sarhan 
 • İnsanlar İkiye Ayrılır / Two Types of People / Tunç Şahin 
 • Dirlik Düzenlik / It’s All About Peace and Harmony / Nesimi Yetik 
 • Sen Ben Lenin / You Me Lenin / Tufan Taştan 
Okumaya Devam Et

Popüler