Sanatçılardan Altın Portakal Tepkisi

Festivaller Manşet
Sanatçılardan Altın Portakal Tepkisi

Bu yıl 54’üncüsü düzenlenecek olan Antalya Film Festivali‘nde Ulusal Yarışma dalının kaldırılmasının yankıları sürüyor. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasının ardından özellikle sinema yazarlarından tepkiler çoğalmıştı; şimdi ise oyuncu camiasından tepkiler geldi.

Usta oyuncu Selçuk Yöntem ulusal yarışma bölümünün kaldırılmasına anlam veremediğini söyledi. Fatma Girik ise bu hamleyi ‘ihanet’ olarak tanımladı. Hülya Koçyiğit, Antalya Film Festivali’nin Türk sinemasına büyük katkısı olduğunu söyledi. Oyuncu Şevket Çoruh, ulusal yarışma kategorisinin tekrar festival içeriğine eklenmesini istedi. Festivalden 6 ödül alan müzisyen Cahit Berkay ise kategorinin kalkmasını kınadı.

 

Girik: “Bir karenin 100 yıllık hatırı vardır. 100 yıllık aşk Türkiye’de sinema ve seyirci ilişkisi. Bu uygulama neredeyse bütün sinema tarihimizi, bu 100 yıllık aşkı inkar etmektir. Bu festival geleneğini yok saymak, ülkemiz kültürüne de ihanettir. Kaldı ki biz uluslararası festivallere katılma başarısını elde etme zenginliğini göstermiş bir sinema gücüyüz. Derdimiz uluslararası festivallere karşı olmak değil. Başka bir organizasyon da yapılabilir ama bu, Antalya Film Festivalimizin isminden ulusal kelimesinin kaldırılmasını gerektirmez” dedi.

Koçyiğit: “Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışmasının yapılmamasını kabul edemiyorum”

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up