Sanal Bağımlılığı Konu Alan Filmler

Liste

Dijitalleşen dünya ile birlikte kaçınılmaz bağımlılıklardan biri haline dönüşmüş ‘Sanal Bağımlılığı Konu Alan Filmler‘ sizlerle. İyi seyirler.

Black Mirror: Nosedive (2016) IMDb 8,3

Öz güveni olmayan ofis çalışanı Lacie, küçük tatlı, şirin, mutlu görünen ama aslında sıkıcı, obsesif ve kabuslarıyla dolu bir dünyada yaşar. Lacie’nin eski arkadaşı Naomi sosyetenin elitlerinden biridir, ve Lacie bu küçük sıkıcı dünyasından kurtulmak için Naomi’nin cemiyetine katılmaya çalışır. Bryce Dallas Howard, Alice Eve , ve Cherry Jones başrolde. Yönetmen ise Joe Wright.

Sanal Hayatlar (2012) Disconnect IMDb 7,5

Hayatı olmadığınız yerlerde de yaşamanın sonuçları nelerdir? İnternetin bize sağladığı özgürlük müdür, tutsaklık mı? Henry-Alex Rubin´in bu ilk uzun metrajlı kurmaca filmi, sinsice iç içe geçen bir dizi sürükleyici öykü eşliğinde internetin günlük hayatımıza etkisini anlatıyor ve bizi unutulmayacak karakterlerle tanıştırıyor: kimlik hırsızlığı kurbanı gergin çift, sanal zorbalık yapan oğluyla uğraşan eski polis, oğulları intihara kalkışan sevgi dolu anne-baba, yetişkin sitelerde internet kamerası hep açık hırslı TV muhabiri.

Nerve (2016) IMDb 6,5

Lise son sınıf öğrencisi Vee Nerve adlı, doğruluk cesaret oyununun sadece cesaret kısmının yer aldığı bir sanal gerçeklik oyununa katılır. Ancak zaman geçtikçe iş oyun olmaktan çıkar, nitekim hareketlerinin oyunun “izleyenleri” tarafından manipüle edildiğini fark edecektir.

Catfish (2010) IMDb 7,1

24 yaşındaki Nev, internette tanışıp konuşmaya başladığı 19 yaşındaki Megan’a, onu hiç görmemesine rağmen aşık olur. Erkek kardeşi Ariel Schulman ve Henry Joost ise Nev’ın hayatını filme almaya karar vermişlerdir. İşte tam bu esnada Nev ve Megan’ın hikayesindeki potansiyeli fark ederler ve kendilerini asla tahmin edemeyecekleri bir deneyimin içerisinde bulurlar.

We Live in Public (2009) IMDb 7,2

Film, adını hiç duymadığımız en büyük internet öncüsü Josh Harris’in yaşamına odaklanıyor. Harris, bir yandan güçlü bir yandan da yaralı bir karakter; kendisinden bahsederken “beni televizyon yetiştirdi” diyor. 1990’ların sonunda, internet alanında yaşanan patlama döneminde kurduğu yeni medya şirketleri arasında ilk internet televizyonu olan Pseudo.com da var. Bu girişimlerin ardından, medya ve teknolojinin insan kişiliği üzerindeki etkisini araştıran bir dizi tartışmalı deney gerçekleştirdi. Bunlardan en bilineni, daha sonra 2000’li yılların televizyon dünyasına damgasını vuracak olan, Biri Bizi Gözetliyor akımının habercisi, “Sessiz Olun: Her Şeyimiz Meydanda” adlı sanat projesi oldu. Proje için 100 kadar sanatçı New York’da yerin altına inşa edilen çok katlı bir otelde 24 saat gözetim altında yaşadılar. Yatak odalarından tuvalete kadar, yaşamlarının her anı yüzlerce webcam tarafından kaydedildi. “Sessiz Olun” projesiyle Harris, geleceğin online dünyasında, tanınma arzusu uğruna mahremiyetimizden nasıl da kolay vazgeçebileceğimizi kanıtlamış oldu bir bakıma. Emniyetin bir baskın düzenleyerek bu projeye son vermesinin ardından Harris, bu sefer kendisi, kız arkadaşıyla birlikte, 24 saat canlı yayın gözetiminde yaşamaya başladı ve bu süreç altı ay sürdü. Bu deney, Harris’in ruhsal çöküntüsüne neden oldu. Tanına belgesel yönetmeni Ondi Timoner, Sundance’da Jüri Büyük Ödülünü kazanan bu filmi için 10 yıl süreyle çektiği saatlerce görüntüyü harmanlamış. Filmde facebook ve twitter gibi siteler üzerinden herkesin her şeyi meydanda yaşadığı günümüzde bu eğilimin nelere mal olabileceği çarpıcı bir şekilde sorgulanıyor.

Ingrid Goes West (2017) IMDb 6,6

Psikolojik olarak rahatsız bir kadın olan Ingrid Thorburn sürekli olarak saplantılarıyla başa çıkmak zorundadır. Yeni edindiği saplantısı ise Taylor Sloane’dur. Taylor bir sosyal medya ünlüsüdür ve görünüşte mükemmel bir hayatı var gibidir. Ancak Ingrid bütün hayatını geride bırakıp Taylor’la arkadaş olmak için Batıya gittiğinde tavırları neşeliden kendini sorgulamaya doğru keskin bir dönüş geçirecektir.  

Trust (2010) IMDb 6,9

On dört yaşındaki Annie internette tanıştığı bir genç ile arkadaşlık kurar. Kurduğu arkadaşlık sanal alemden telefonla görüşme boyutlarına ulaşmıştır. Aylar sonra Annie arkadaşı aslında kim olduğunu öğrenir. Annie çok sarsılır, depresyona girer. Annie’nin anne ve babası ve Catherine kızlarının bu kötü zamanında, ona destek olacaklardır.

The Circle (2017) IMDb 5,3

Dave Eggers’ın aynı adlı romanından uyarlanan filmde; The Circle adlı teknoloji şirketinde işe kabul edilen genç bir kadının, gizemli bir adamla olan ilişkisi konu ediliyor. Mae Holland, hayatının şansını yakaladığına inanmaktadır. Şirket; kullanıcıların email, sosyal medya, banka gibi kişisel bilgilerini toplayarak tek bir online kimlik ve transparanlık oluşturma peşindedir. Bu da “gizlilik” ve “bilginin sınırları” hakkında soruları doğurur.

Sanalüstü (2014) Unfriended IMDb 5,5

Lisede sınıf arkadaşı olan 6 genç bir gece Skype üzerinden konuşmaya başlar. Sohbetin ilerleyen saatlerinde beklenmedik bir mesaj alırlar. Mesajı atan tam 1 yıl önce arkadaşları tarafından internette paylaşılan ve alay konusu olduğu görüntüleri nedeniyle kendini öldüren sınıf arkadaşlarıdır. Herkes başta kendilerine şaka yapıldığını düşünür. Fakat tek tek hepsinin en karanlık sırları ortaya çıkmaya başladığında durumun düşündüklerinden daha ciddi olduğu anlaşılır.

InRealLife (2013) IMDb 5,8

Belgeseli, internet ve sosyal medyanın üretken kullanımının 7/24 bağlantıdan kaynaklanabilecek izolasyon, çarpıtma ve bağımlılık gibi modern gençleri nasıl etkilediğine yakından bakıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up