Salonlara Türk filmi desteği

Türkiye

Türk Filmleri son dönemde uluslarası alanda birçok başarıya imza attı ancak Türk filmi kendi ülkesinde sinema salonlarında yeterli sayıda gösterilmiyor. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı da harekete geçti. Bakanlık, Türk filmi gösteren sinema salonlarını destekleme kararı aldı ancak bazı şartları var..

Türk filminin son dönemde geldiği nokta uluslararası alanda da ses getirdi. Bunun en son örneği ise Yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivalinde Jüri Büyük Özel Ödülünü alması oldu. Türkiye sinemada başarısını uluslararası camida ispatlasa da kendi ülkesinde ki sinema salonlarında yeterince sayıda gösterim bulamıyor. İşte bu yüzden Kültür ve Turizm Bakanlığı da düğmeye bastı. Bakanlık destekleyeceği sinema salonları için de bir bazı kurallar getirdi. En önemlisi ise..
Türk filmi gösteren sinema salonları bakanlıktan maddi destek alacak. Bu destek ise salonların bazı giderlerinde kullanılacak.
Bakanlıktan destek almak isteyen sinema salonlarının Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuru yapması gerekiyor. Bu yolla 50 sinema salonunun desteklenmesi öngörülüyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up