Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

“Salonlar Bağımsız Filmlere Kapılarını Kapattı”

Yayınlandı

tarihinde

NazanKesal-1

Film Arası Dergisi’ne konuşan oyuncu Nazan Kesal, Sinema Salonları’nın Bağımsız Filmlere yönelik tavrını eleştirdi. Kesal, ”15-20 sene önce bağımsız bir film çektiğiniz zaman iyi kötü bir sinemada oynuyordu. Az çok seyircisi geliyordu izliyordu. Şimdi bir sayı bile söyleyemiyorsun” dedi.

Film Arası Sinema Dergisi’nin Aralık sayısına konuşan ünlü oyuncu Nazan Kesal, sinema ve oyunculuğa dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. En son Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği Saç ile Uluslararası İstanbul Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan, Gülcan Tezcan’ın sorularını yanıtladı. Sinema sektöründeki kadın varlığının azlığına dikkat çeken ünlü oyuncu, ‘özgür kadın senaryoları, özgün kadın rolleri çok çıkmıyor karşımıza’ dedi. Rol aldığı filmlerle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Kesal, hayatla derdi olan karakterler oynamaya çalıştığını söyledi. Eşi Ercan Kesal’ın oyunculuğuna da değinen oyuncu, eşinin dikkatli ve iyi bir anlatıcı olduğunu belirtti.

İşte Nazan Kesal’ın Film Arası’na yaptığı açıklamalardan bazı başlıklar:

”Kadınlar ‘Artık Yeter’ Demiyor!” 

Kadınların her konuda daha çok cesaret sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Toplumsal ve sosyal anlamda bastırılmış duygulardan arınıp kendi zihinsel özgürlüklerini yaşayabilseler o sinemaya da oyunculuğa da yansıyacak. Hangi işi yapıyorsa yapsın daha üretken ve hayata çizik atan, daha iz bırakan üretimlerin içinde olacaktır. Ama hâlâ o bastırılmış duygularla hareket ediyor kadınlar ve özgürleşemiyorlar ve istediğimiz anlamda özgür kadın senaryoları, özgün kadın rolleri çok çıkmıyor karşımıza. Tutukluk var. Hem oyuncu, hem yönetmen, hayatın içinde bir anne, eş ve kadın olarak benim de en büyük derdim kadınların önce kendilerine yaptıkları eziyet sonra da kendilerine yapılan eziyete katlanma oranları. Bir ‘yeter’ çıkmıyor ağızlarından.

”Rollerimin Hayatla Derdi Olmalı”

Seçtiğim, oynamaya heves ettiğim her projenin, karakterin bu hayatla bir derdi olmalı. Bu hayatta derdi olmayan hiçbir karakter beni gıdıklamıyor beni çağırmıyor. Derdi olanlar iz bırakıyor aslında. O anlamda bende tabi ki izi kalıyor. Proje devam ettiği sürece karakteri unutmuyorum. Orada bırakıp kapıyı çekip gitmiyorum ama gündelik hayatıma da müdahale etmesine izin vermiyorum o çünkü şizofrenik bir durum. Aklımın bir köşesinde benimle beraber geziyor, dolaşıyor.

”Salonlar Bağımsız Filmlere Kapılarını Kapattı”

15-20 sene önce bağımsız bir film çektiğiniz zaman iyi kötü bir sinemada oynuyordu. Az çok seyircisi geliyordu izliyordu. Şimdi bir sayı bile söyleyemiyorsun. Çünkü sinemalar kapılarını açmıyorlar bağımsız sinemaya. Bu çok caydırıcı bir şey. Bu anlamda sadece genç sinemacılara yüklenmek bana çok doğru gelmiyor. Bakanlığın da bu anlamda desteğini artırması lazım. Belki genç sinemacılara ayrı bir kontenjan sağlamak gerekir.

”Kurumsallaşmış Festivalimiz Yok”

Festivallerin kendilerini sorgulaması lazım önce. Uluslararası İstanbul Film Festivali dışında Türkiye’de kurumsallaştığını düşündüğüm, gelenek haline gelmiş bir festival göremiyorum. Her sene rüzgâra göre yön değiştiren bir festival algısı var. Bir tek İstanbul Film Festivali’nde yok bu. Onu bir şekilde oturttular yıllardır ve çok saygı duyuyorum.

”Eşim İnanılmaz Bir Anlatıcı”

İlk tanıştığınızda Oyunculuk mayasını fark etmemiştim çünkü o zaman oyunculuk yapmaya heves eden bir tarafı yoktu. Sinemacı ve yönetmen olmak istiyordu. Ama o zaten onda varmış. Annemizden, kayınvalidemden gelen bir genetik yatkınlık var. Ercan inanılmaz bir anlatıcıdır. Sohbetlerinde, yemeklerde derin derin takip edersiniz. Detayları çok iyi yakalıyor, çok dolu bir insan. Kendini beslemiş, üç kitap okuyayım bu bana yeter demiyor. Hâlâ öyle. Sabahlara kadar kitap okur.

Sinema yazıları, söyleşiler, haber ve özel dosyalarla Film Arası’nın Aralık sayısı, Türkiye genelinde satış noktalarında.

Film Arası Dergisi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Emin Alper Yeni Filmi “Balkaya” İçin Sete Giremeye Hazırlanıyor

Filmin başrolünde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emin Alper

Ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan isim Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya”nın prodüksiyonuna temmuz ayı içerisinde başlayacak.

Daha önce Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi adından söz ettirmiş ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya“nın hazırlıklarına başladı. Temmuz ayı ile birlikte prodüksiyonuna başlaması planan filmin çekimleri ağırlıklı olarak Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde gerçekleştirilecek.

Filmin başrollerini ise iki genç isim Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşıyor. Paşalı‘yı Netflix dizisi Aşk101’deki başarılı performansıyla tanıyoruz. Ekin Koç ise Bizim İçin Şampiyon filmiyle dikkat çekmişti. Filmde Paşalı ve Koç‘a Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar eşlik edecek.

Nadir Öperli‘nin yapımcılığını üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını Nadide Argun van Uden yapacak.

Filmin konusu şu şekilde: Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler