Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

“Salonlar Bağımsız Filmlere Kapılarını Kapattı”

Yayınlandı

tarihinde

NazanKesal-1

Film Arası Dergisi’ne konuşan oyuncu Nazan Kesal, Sinema Salonları’nın Bağımsız Filmlere yönelik tavrını eleştirdi. Kesal, ”15-20 sene önce bağımsız bir film çektiğiniz zaman iyi kötü bir sinemada oynuyordu. Az çok seyircisi geliyordu izliyordu. Şimdi bir sayı bile söyleyemiyorsun” dedi.

Film Arası Sinema Dergisi’nin Aralık sayısına konuşan ünlü oyuncu Nazan Kesal, sinema ve oyunculuğa dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. En son Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği Saç ile Uluslararası İstanbul Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu ödülünü alan, Gülcan Tezcan’ın sorularını yanıtladı. Sinema sektöründeki kadın varlığının azlığına dikkat çeken ünlü oyuncu, ‘özgür kadın senaryoları, özgün kadın rolleri çok çıkmıyor karşımıza’ dedi. Rol aldığı filmlerle ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Kesal, hayatla derdi olan karakterler oynamaya çalıştığını söyledi. Eşi Ercan Kesal’ın oyunculuğuna da değinen oyuncu, eşinin dikkatli ve iyi bir anlatıcı olduğunu belirtti.

İşte Nazan Kesal’ın Film Arası’na yaptığı açıklamalardan bazı başlıklar:

”Kadınlar ‘Artık Yeter’ Demiyor!” 

Kadınların her konuda daha çok cesaret sahibi olması gerektiğini düşünüyorum. Toplumsal ve sosyal anlamda bastırılmış duygulardan arınıp kendi zihinsel özgürlüklerini yaşayabilseler o sinemaya da oyunculuğa da yansıyacak. Hangi işi yapıyorsa yapsın daha üretken ve hayata çizik atan, daha iz bırakan üretimlerin içinde olacaktır. Ama hâlâ o bastırılmış duygularla hareket ediyor kadınlar ve özgürleşemiyorlar ve istediğimiz anlamda özgür kadın senaryoları, özgün kadın rolleri çok çıkmıyor karşımıza. Tutukluk var. Hem oyuncu, hem yönetmen, hayatın içinde bir anne, eş ve kadın olarak benim de en büyük derdim kadınların önce kendilerine yaptıkları eziyet sonra da kendilerine yapılan eziyete katlanma oranları. Bir ‘yeter’ çıkmıyor ağızlarından.

”Rollerimin Hayatla Derdi Olmalı”

Seçtiğim, oynamaya heves ettiğim her projenin, karakterin bu hayatla bir derdi olmalı. Bu hayatta derdi olmayan hiçbir karakter beni gıdıklamıyor beni çağırmıyor. Derdi olanlar iz bırakıyor aslında. O anlamda bende tabi ki izi kalıyor. Proje devam ettiği sürece karakteri unutmuyorum. Orada bırakıp kapıyı çekip gitmiyorum ama gündelik hayatıma da müdahale etmesine izin vermiyorum o çünkü şizofrenik bir durum. Aklımın bir köşesinde benimle beraber geziyor, dolaşıyor.

”Salonlar Bağımsız Filmlere Kapılarını Kapattı”

15-20 sene önce bağımsız bir film çektiğiniz zaman iyi kötü bir sinemada oynuyordu. Az çok seyircisi geliyordu izliyordu. Şimdi bir sayı bile söyleyemiyorsun. Çünkü sinemalar kapılarını açmıyorlar bağımsız sinemaya. Bu çok caydırıcı bir şey. Bu anlamda sadece genç sinemacılara yüklenmek bana çok doğru gelmiyor. Bakanlığın da bu anlamda desteğini artırması lazım. Belki genç sinemacılara ayrı bir kontenjan sağlamak gerekir.

”Kurumsallaşmış Festivalimiz Yok”

Festivallerin kendilerini sorgulaması lazım önce. Uluslararası İstanbul Film Festivali dışında Türkiye’de kurumsallaştığını düşündüğüm, gelenek haline gelmiş bir festival göremiyorum. Her sene rüzgâra göre yön değiştiren bir festival algısı var. Bir tek İstanbul Film Festivali’nde yok bu. Onu bir şekilde oturttular yıllardır ve çok saygı duyuyorum.

”Eşim İnanılmaz Bir Anlatıcı”

İlk tanıştığınızda Oyunculuk mayasını fark etmemiştim çünkü o zaman oyunculuk yapmaya heves eden bir tarafı yoktu. Sinemacı ve yönetmen olmak istiyordu. Ama o zaten onda varmış. Annemizden, kayınvalidemden gelen bir genetik yatkınlık var. Ercan inanılmaz bir anlatıcıdır. Sohbetlerinde, yemeklerde derin derin takip edersiniz. Detayları çok iyi yakalıyor, çok dolu bir insan. Kendini beslemiş, üç kitap okuyayım bu bana yeter demiyor. Hâlâ öyle. Sabahlara kadar kitap okur.

Sinema yazıları, söyleşiler, haber ve özel dosyalarla Film Arası’nın Aralık sayısı, Türkiye genelinde satış noktalarında.

Film Arası Dergisi

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Eternals” Filminin Ayrıntılı Alt Yazılı Gösterimi Düzenledi

Disney Türkiye ve DEM derneği ortaklığıyla.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Eternals

Disney Türkiye, DEM derneği ile birlikte işitme engellilere özel ayrıntılı alt yazılı gösterim düzenledi.

Marvel Studios’tan Eternals filmiyle bir ilk yaşandı. Eternals karakterlerinden Makkari, evrenin en hızlı kahramanlarından biriydi ve işitme engelliydi. Bu süper kahramandan ilham alan Disney Türkiye, işiten toplum ile sağır toplum ve işitme engelliler arasında acıma duygusundan uzak diyalog alanları yaratmak ve sorunlara kolektif şekilde çözümler üretmek için faaliyet gösteren DEM derneği ile birlikte işitme engelli bireyler için ayrıntılı alt yazı ile Eternals özel gösterimi gerçekleştirdi.

The Walt Disney Company, Türkiye, İsrail ve Yunanistan Stüdyo ve Entegre Pazarlama Direktörü Armağan Milli İnkaya gösterim ile ilgili şu sözleri dile getirdi: “Şirketinizin en önemli önceliklerinden biri çeşitlilik ve kapsayıcılık. Bugün burada olmaktan çok mutluyuz çünkü DEM Derneği ile birlikte bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çok büyük ilgi gören Marvel Studios Eternals filmimizin ayrıntılı alt yazı versiyonunu işitme engelli sinema severler ile birlikte izleyeceğiz. Bunun çok güzel bir başlangıç olduğunu umuyoruz.”

Dem Derneği’nden Diclehan Sönmezoğlu da konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Dernek olarak #koşaradımaltyazıya sloganıyla ayrıntılı alt yazının sağır ve işitme engelli bireyler için gerekliliğinin, aslında erişilebilirlik için bir hak olduğunun savunuculuğunu yapıyoruz. Disney Türkiye ile ayrıntılı alt yazının olduğu Eternals özel gösteriminde iş birliği yapmaktan, savunduğumuz değeri örneklemekten ve işitme engelli ve sağır bireyler ile paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi. Disney Türkiye’nin yaratıcı ajansı ÜBER, farkındalık yaratmak adına gösterim için özel bir afiş çalışması hazırladı.Bu afiş çalışmasında başlık ve metin olarak sadece işaret dilli/el alfabesi kullanıldı. Sessiz alfabenin tipografik kullanımı için elle çizilen özel bir font hazırlandı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Aykut Enişte 2 Bugün Vizyonda

Aykut Enişte 2 filmi vizyona girdi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Aykut Enişte 2

Onur Bilgetay’ın yönetmenliğini yaptığı “Aykut Enişte 2” filmi, bugün (3 Aralık) salonlarında seyirciyle buluşacak.

Vizyon tarihinin açıklanmasından itibaren sinemaseverlerin bir numaralı gündemi haline gelen, yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı “Aykut Enişte 2” uzun bekleyişin ardından bugün (cuma) vizyona giriyor.

Sinema salonlarını kahkahalarla çınlatmaya hazırlanan Aykut Enişte 2’de, Gülşah’la evlenmek için gün sayan Aykut; Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, müstakbel bacanağı Talat’ın ortaya çıkması ile kendini hiç istemediği bir maceranın ortasında buluyor.

Talat Eniştenin Gelişi Ortalığı Karıştırıyor

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı,  ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur?

Muhteşem Kadroya Yeni İsimler Eklendi

Komedinin sinemalara dönüşünü müjdeleyen Aykut Enişte 2’nin kadrosunda Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Müfit Kayacan, Lale Başar, Selen Domaç, Mekin Sezer, Nezaket Erden, Ecrin Moğultay, Güler Ökten, Ahmet Ak, Ali İpin, Ali Çelik, Oğuz Kara, Kerim Ertekin yer alırken, filmin senaryosunu Cem Gelinoğlu, Giray Altınok ve Muammer Tali’yle birlikte kaleme aldı.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Türkiye’nin Oscar Adayı “Bağlılık Hasan” Bugün Vizyonda

Oscar adayı film vizyonda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bağlılık Hasan

Türkiye’nin 2021 Oscar adayı, Semih Kaplanoğlu filmi “Bağlılık Hasan” bugün (3 Aralık) vizyona giriyor.

Yönetmenliği ve senaryosu Semih Kaplanoğlu imzalı, Kaplan Film ve Sinehane ortak yapımı, 2021 yılı için Türkiye’nin Oscar adayı olarak belirlenen “Bağlılık Hasan” bugün (3 Aralık) salonlarında seyirciyle buluşacak.

Bağlılık Hasan’ın yönetmeni Semih Kaplanoğlu ve filmin oyuncuları Umut Karadağ ile Filiz Bozok, bugün Ankara Kızılay Büyülüfener sinemasında 18:45 seansında düzenlenecek özel gösterime katılacak. Semih Kaplanoğlu, Umut Karadağ ve Filiz Bozok, 4 Aralık Cumartesi günü ise Espark Eskişehir Cinemaximum’da düzenlenecek özel gösterimde seyirciyle buluşacak. Yönetmen ve oyuncular gösterimlerin ardından soru cevap etkinliğinde seyircilerin sorularını yanıtlayacak.

2010 yılında Bal filmiyle Berlin’den büyük ödül Altın Ayı ve 2017 yılında Buğday filmiyle 30. Tokyo Film Festivali’nden En İyi film Ödülü ile dönen Semih Kaplanoğlu, Bağlılık Hasan filminin dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gerçekleştirdi. Bağlılık Hasan ayrıca Güney Amerika’nın en eski ve önemli festivallerinden Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nin 3 Kasım akşamı gerçekleşen ödül töreninde, Yılın En İyi Yabancı Filmi ödülünü aldı.

Çekimleri Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde gerçekleştirilen Bağlılık Hasan’ın başrollerini Umut Karadağ ve Filiz Bozok paylaşırken, Mahir Günşiray da konuk oyuncu olarak yer alıyor. Bağlılık Hasan’da geçimini baba mirası meyve bahçesi ve tarlasından sağlayan Hasan, tarlasının tam ortasına dikilmek istenen elektrik direğinden kurtulmaya çalışırken, Hac için Mekke’ye gidişi yaklaştıkça geçmişine ve kendi içine doğru bir arayışa çıkıyor.

Yurt dışı festivallerinde olduğu kadar yerli festivallerde de beğeni toplayan Bağlılık Hasan, 58. Antalya Film Festivali Ulusal Yarışma’dan En İyi Sinematografi ödülüyle döndü. Film, 9. Boğaziçi Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasından En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini aldı.

Festival yolculuğu tüm hızıyla devam eden Bağlılık Hasan, 2022 yılı içinde de Fransa, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerde vizyona girecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler