Salgın Nedeniyle Akademi Ödülleri’nde Alınan Yeni Kararlar

Hollywood
Salgın nedeniyle birçok filmin vizyon tarihinin ertelenmesi ve sinemaların kapanmasının ardından, Akademi kurulu ödül töreniyle ilgili aldığı yeni kararları açıkladı.

Önümüzdeki yıl 93. kez gerçekleştirilecek Akademi Ödülleri‘nde önemimli değişiklikler yapıldı. Salı günü bir araya gelen yönetim kurulu, bir filmin Oscar’a aday olması için 7 gün boyunca sinemalarda gösterilmesi kuralını kaldırdı.

Salgın nedeniyle kapatılan sinema salonları ve ertelenen film çekimlerini göz önüne alan Akademi, vizyon tarihleri önceden belirlenmiş ancak gösterime giremeyen ve dijital olarak yayınlanan yapımları aday olarak kabul edecek.

Akademi başkanı David Rubin ve Dawn Hudson yaptığı açıklamada, “Akademi, filmlerin büyüsünü bir sinema salonunda görmekten daha iyi bir yol olmadığına inanıyor. Buna olan bağlılığımız değişmedi ve değişmez. Bununla birlikte, tarihsel olarak trajik COVID-19 salgını, ödüllere uygunluk kurallarımızda bu geçici istisnayı zorunlu kılmaktadır. Akademi bu belirsizlik döneminde üyelerimizi ve çalışma arkadaşlarımızı desteklemektedir. Özellikle izleyiciler filmleri her zamankinden daha fazla takdir ettiklerinde, çalışmalarının görülmesinin ve kutlanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Akademi ayrıca, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu kategorilerinin tek bir ödülde birleştirileceğini ve böylelikle toplam kategori sayısının 23’e düşürüleceğini açıkladı.

93. Oscar yayını 28 Şubat 2021’de düzenlenecek.

Kaynak: Variety

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up