Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Sakarya’da Hülya Koçyiğit Coşkusu

Yayınlandı

tarihinde

Sakarya'da Hülya Koçyiğit Coşkusu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ustalara Saygı başlıklı etkinlikte, sanat hayatının 50. yılını kutlayan sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’i ağırladı. Salonu dolduran Sakaryalılara hitap eden Koçyiğit, ‘hayalim, hevesim ülke insanımı mutlu görmek’ dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ustalara Saygı konulu aylık etkinliklerinde, bu kez sanat hayatının 50. yılını kutlayan sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’i konuk etti. Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ünlü oyuncu Koçyiğit’in yanı sıra, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Kılıç, yönetmen Ülkü Akalın, sinema yazarı Suat Köçer, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ruken Öztürk, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İbrahim Aktürk ile çok sayıda vatandaş katıldı.

COŞKULU ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Program, ünlü oyuncunun Adapazarı Kültür Merkezi’ne gelişiyle başladı. Salon girişinde Sakaryalıların yoğun alkışlarıyla karşılaşan ünlü oyuncunun oldukça duygulandığı gözlendi. Uzun süre alkışlar eşliğinde seyircileri selamlayan Koçyiğit, daha sonra kendisi için hazırlanan VTR ve gerçekleştirilen söyleşiyi dinledi.

ÜLKÜ ERAKALIN: 100 ÖDÜLÜM OLSA HEPSİNİ ONA VERİRDİM

Söyleşide ünlü oyuncu ile ilgili düşüncelerini paylaşan yönetmen Ülkü Erakalın, Hülya Koçyiğit’in sanatı ve özel yaşamıyla herkese örnek olduğunu ifade etti. Kendisiyle dostluklarını aynı samimiyetle devam ettirdiklerini belirten Erakalın, yıllar önce Başrolünü Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın’ın paylaştığı ve Adapazarı’nda çektikleri Hepimiz Kardeşiz filmini hatırlattı. ‘Vermem gereken 100 ödül olsa, yüzünü de Hülya Koçyiğit’e verirdim’ diyen yönetmen, konuşmasını ayağa kalkıp Hülya Koçyiğit’i selamlayarak bitirdi.

SUAT KÖÇER: GERÇEKÇİ VE ÖZGÜN FİLMLERDE ROL ALDI

Daha sonra söz alan Film Arası Dergisi Yayın Yönetmeni ve sinema yazarı Suat Köçer, Koçyiğit’in çoğunlukla kadın sorunlarını gerçekçi bir tarzda anlatan filmlerde rol aldığını söyledi. Ünlü oyuncunun geniş bir skalada kadın karakterler canlandırdığını belirten Köçer, Hülya Koçyiğit’in büyük ustalarla çalışan ve çoğu Türkiye sinemasının önemli klasikleri arasında yer alan filmleriyle, sinemamızın büyük bir figürü olduğunun altını çizdi. Köçer ayrıca Koçyiğit’in sanatı kadar sosyal meselelere olan duyarlılığı ile de toplumun büyük saygısını kazandığını söyledi.

RUKEN ÖZTÜRK: DİRENEN KADINI BAŞARIYLA TEMSİL ETTİ

Söyleşi de konuşan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ruken Öztürk, Hülya Koçyiğit’in filmlerinde direnen, baş kaldıran kadını ustalıkla canlandırdığını söyledi. Ünlü oyuncu ile ilgili anı ve düşüncelerini paylaşan Öztürk, Hülya Koçyiğit’in başarılı oyunculuğunun yanı sıra, özellikle kadın sorunları noktasında, sinemada büyük bir misyon üstlendiğinin altını çizdi.

HÜLYA KOÇYİĞİT: HAYALİM MUTLU BİR ÜLKE GÖRMEK

Söyleşinin ardından coşkulu alkışlar eşliğinde sahneye çıkan usta oyuncu Hülya Koçyiğit, konuşmacı ve seyircilere teşekkür etti. Çok duygulandığını belirten ünlü oyuncu, çalıştığı yönetmenlere teşekkür ederek onları minnetle andığını söyledi. Koçyiğit, şunları söyledi: “Gerçek anlamda insan sevgisi, insana verdiğim değer, insana duyduğum saygı… Yeryüzünde benim için en önemli şey ülkemin insanlarına duyduğum saygı. Bu ülkenin insanlarının mutluluğu, huzuru, refahı, birlikte yaşamaktan duydukları kıvancı görebilmek, gözlerdeki o ışığı görebilmek. Hep beraber el ele şarkılar, marşlar söyleyebilmek. Sevgimizi birbirimize geçirebilmek. Mutlu insanların yaşadığı bir ülke olmak. Bütün hayalim, hevesim, yaşam nedenim belki de bu.

BEN DE İNSANIM, BAZEN ÇOK KIZIYORUM

Bana Hülya Hanım yüzünüz hep gülüyor. Hep gözlerinizde bir gülücük bir tebessüm var. Bu kadar mutlu bir insan mısınız? Hiç kızmaz mısınız? Hiç endişelenmez misiniz? Hiç sinirlenmez misiniz?’ diye soruyorlar. Sinirlenmez miyim? Elbette ben de insanım, hem de çok sinirlenirim. Saygısızlık karşısında tabi sinirlenirim. Ama yüzümdeki o gülücük; karşımda bana bakan o insanın yüzünü güldürmek istediğim için. İsterim ki insanların yüzü gülsün. Yüzü gülmek ne demek? İyi duygular beslemek demek. İyi duyguları olan insanın yüzü güler. İyi duyuları olabilmek için de o içindeki sevgiyi bir şekilde karşıya geçirmek gerekir.

BEN FİLM HEP YAPAYIM SİZ DE SEYREDİN

Ben içimdeki o ruhu, o heyecanı, o sevgiyi gerçekten beni insan yapan bu gün erdem denilen halbuki insanı insan yapan o duyguları yaşadım ve yaşanması için çabaladım. Ben gerçekten belki de dünyanın en mutlu insanıyım. Onun için yüce Yaradanıma şükrediyorum. Sizinle buluşmak çok güzeldi. İnşallah Allah bana sağlıklı uzun ömürler verirse tekrar tekrar beyaz perdede buluşuruz. Güzel filmler yaparım, sizlerde izlersiniz.

Programın sonunda, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Kılıç, Hülya Koçyiğit’e günün anısına plaket ve çiçek takdim etti. Sahneden inerken seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Koçyiğit, uzun süre onlarla tokalaşıp, fotoğraflar çektirdi. Koçyiğit, engelli bir genç kızla da yakından ilgilenerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu Başlıyor

10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu

Önemli sinemacı kokularıyla “Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu”, 10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

10-12 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara Kent Konseyi Kabul Binası’nda Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu IV. gerçekleştirilecek. Önceki yıllarda olduğu gibi akademik alanda çalışma yürütenlerin ve sinema-felsefe üzerine düşünenlerin bildiri sunumlarının yanında sinemanın üretim kanadında yer alan konukların katılımlarıyla; görüntü yönetmenleri
panelinde, Meryem Yavuz, Doğan Sarıgüzel ve Hayk Kirakosyan yer alırken
ayrıca, SineFilozofi dergisi editör kurulunda da bulunan, Mount Holyoke Üniversitesi’nden
Prof. Thomas E. Wartenberg, Tarja Laine ve Tal. S. Shamir Uluslararası Ana
konuşmacı olarak sempozyuma katılım gerçekleştirecekler.

Ek olarak, Berlin Uluslararası Film Festivali’nden FIBRESCI ve Ekümenik Jüri Ödüllü yönetmen ve Berlin UDK Üniversitesi akademisyeni Prof. Thomas Arsalan yönetmen panelinde sempozyumun davetlisi olarak yer alacak. Sempozyumda bu yıl kısa film yönetmenleri, Onur Keşaplı, Zeynep Merve Uygun, Burak Kaplan, Sezen Kayhan’ın katılımları ile kısa film paneli de yer alacak.

Sempozyum, Sinema Genel Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası, Ankara Kent Konseyi, Ankara
Bilim Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü ve Tam Sanat Derneği tarafından desteklenmekte.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar 3. Fragman Atölyesi’ne Katılacak Kurgucular ve Yapımcılar Belirlendi

“Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansmanı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ın üçüncü “Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamındapost-prodüksiyon aşamasında veya tamamlanmış filmlere yönelik Fragman Atölyesi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor. 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen atölye, bu yıl 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Mattepost Post Prodüksiyon ve Fragman House’un ev sahipliğinde yapılacak. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için vazgeçilmez malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen atölye, aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına destek olmayı da amaçlıyor.

Atölye kapsamında yönetmen ve kurgucu Eytan İpeker, seçilen filmlerin kurgucularıyla çalışacak. Film sektöründe pazarlama ve dağıtım alanında çalışan Derya Yanmış ise yapımcılar ile brief çalışmaları yapacak. Ayrıca dizilerin fragman kurguları konusunda son yıllarda çalışmalar yapan Fırat Terzioğlu da kurgucular ile deneyimlerini paylaşacak.

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK KURGUCULAR

 • Erhan Örs
 • İlay Arıkan
 • Nezihe Atun
 • Tuvana Simin Günay

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK FİLMLER

 • Boşlukta (yön. Somnur Vardar)
 • Maffy’s Jazz (yön. Deniz Yüksel Abalıoğlu)
 • Sardunya (yön. Çağıl Bocut)
 • Yaban (yön. Tareq Daoud)Okumaya Devam Et

Etkinlikler

MIKTA Film Haftası Başlıyor

MIKTA Film Haftası 24 Kasım günü başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Panora AVM’deki tüm gösterimleri ücretsiz olacak “MIKTA Film Haftası” 24 Kasım’da başlıyor.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak ev sahipliği ve Avustralya Büyüleçiliği, Meksika Büyükelçiliği ve Endonezya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile düzenlenen MIKTA Film Haftası başlıyor. Ankara Panora AVM’de gerçekleşecek  tüm gösterimler ücretsiz olacak.

İşte festivalin programı şu şekilde:

24 Kasım 2021 Çarşamba

 • 18:30 Kokteyl
 • 19:00 – 19:30 Konuşma ve etkinlik tanıtımı
 • 19:30 – 21:30 Türk filmi “Af” gösterimi
 • 21:30 – 22:30 Yönetmeni Cem Özay ile buluşma

25 Kasım 2021 Perşembe

 • 19:30 Avustralya filmi “The Dressmaker” gösterimi

26 Kasım 2021 Cuma

 • 19:30 Meksika filmi “Noche de Fuego” gösterimi

27 Kasım 2021 Cumartesi

 • 14:00 Türk filmi “Mavzer” gösterimi
 • 17:00 Endonezya filmi “Sultan Agung” gösterimi
 • 19:30 – 20:30 Kokteyl

28 Kasım 2021 Pazar

 • 13:30 – 14:00 Kokteyl ve Konuşma
 • 14:00 Kore filmi “Escape from Mogadishu” gösterimi
 • 16:00 – 16:30 Hediye çekilişi
 • 17:00 Kore filmi “Operation Chromite” gösterimi

Ankara Panora AVM Cinemaximum Salon 5

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler