Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Sakarya’da Hülya Koçyiğit Coşkusu

Yayınlandı

tarihinde

Sakarya'da Hülya Koçyiğit Coşkusu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ustalara Saygı başlıklı etkinlikte, sanat hayatının 50. yılını kutlayan sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’i ağırladı. Salonu dolduran Sakaryalılara hitap eden Koçyiğit, ‘hayalim, hevesim ülke insanımı mutlu görmek’ dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ustalara Saygı konulu aylık etkinliklerinde, bu kez sanat hayatının 50. yılını kutlayan sinema oyuncusu Hülya Koçyiğit’i konuk etti. Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa ünlü oyuncu Koçyiğit’in yanı sıra, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Kılıç, yönetmen Ülkü Akalın, sinema yazarı Suat Köçer, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ruken Öztürk, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İbrahim Aktürk ile çok sayıda vatandaş katıldı.

COŞKULU ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Program, ünlü oyuncunun Adapazarı Kültür Merkezi’ne gelişiyle başladı. Salon girişinde Sakaryalıların yoğun alkışlarıyla karşılaşan ünlü oyuncunun oldukça duygulandığı gözlendi. Uzun süre alkışlar eşliğinde seyircileri selamlayan Koçyiğit, daha sonra kendisi için hazırlanan VTR ve gerçekleştirilen söyleşiyi dinledi.

ÜLKÜ ERAKALIN: 100 ÖDÜLÜM OLSA HEPSİNİ ONA VERİRDİM

Söyleşide ünlü oyuncu ile ilgili düşüncelerini paylaşan yönetmen Ülkü Erakalın, Hülya Koçyiğit’in sanatı ve özel yaşamıyla herkese örnek olduğunu ifade etti. Kendisiyle dostluklarını aynı samimiyetle devam ettirdiklerini belirten Erakalın, yıllar önce Başrolünü Hülya Koçyiğit ve Cüneyt Arkın’ın paylaştığı ve Adapazarı’nda çektikleri Hepimiz Kardeşiz filmini hatırlattı. ‘Vermem gereken 100 ödül olsa, yüzünü de Hülya Koçyiğit’e verirdim’ diyen yönetmen, konuşmasını ayağa kalkıp Hülya Koçyiğit’i selamlayarak bitirdi.

SUAT KÖÇER: GERÇEKÇİ VE ÖZGÜN FİLMLERDE ROL ALDI

Daha sonra söz alan Film Arası Dergisi Yayın Yönetmeni ve sinema yazarı Suat Köçer, Koçyiğit’in çoğunlukla kadın sorunlarını gerçekçi bir tarzda anlatan filmlerde rol aldığını söyledi. Ünlü oyuncunun geniş bir skalada kadın karakterler canlandırdığını belirten Köçer, Hülya Koçyiğit’in büyük ustalarla çalışan ve çoğu Türkiye sinemasının önemli klasikleri arasında yer alan filmleriyle, sinemamızın büyük bir figürü olduğunun altını çizdi. Köçer ayrıca Koçyiğit’in sanatı kadar sosyal meselelere olan duyarlılığı ile de toplumun büyük saygısını kazandığını söyledi.

RUKEN ÖZTÜRK: DİRENEN KADINI BAŞARIYLA TEMSİL ETTİ

Söyleşi de konuşan Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof Dr. Ruken Öztürk, Hülya Koçyiğit’in filmlerinde direnen, baş kaldıran kadını ustalıkla canlandırdığını söyledi. Ünlü oyuncu ile ilgili anı ve düşüncelerini paylaşan Öztürk, Hülya Koçyiğit’in başarılı oyunculuğunun yanı sıra, özellikle kadın sorunları noktasında, sinemada büyük bir misyon üstlendiğinin altını çizdi.

HÜLYA KOÇYİĞİT: HAYALİM MUTLU BİR ÜLKE GÖRMEK

Söyleşinin ardından coşkulu alkışlar eşliğinde sahneye çıkan usta oyuncu Hülya Koçyiğit, konuşmacı ve seyircilere teşekkür etti. Çok duygulandığını belirten ünlü oyuncu, çalıştığı yönetmenlere teşekkür ederek onları minnetle andığını söyledi. Koçyiğit, şunları söyledi: “Gerçek anlamda insan sevgisi, insana verdiğim değer, insana duyduğum saygı… Yeryüzünde benim için en önemli şey ülkemin insanlarına duyduğum saygı. Bu ülkenin insanlarının mutluluğu, huzuru, refahı, birlikte yaşamaktan duydukları kıvancı görebilmek, gözlerdeki o ışığı görebilmek. Hep beraber el ele şarkılar, marşlar söyleyebilmek. Sevgimizi birbirimize geçirebilmek. Mutlu insanların yaşadığı bir ülke olmak. Bütün hayalim, hevesim, yaşam nedenim belki de bu.

BEN DE İNSANIM, BAZEN ÇOK KIZIYORUM

Bana Hülya Hanım yüzünüz hep gülüyor. Hep gözlerinizde bir gülücük bir tebessüm var. Bu kadar mutlu bir insan mısınız? Hiç kızmaz mısınız? Hiç endişelenmez misiniz? Hiç sinirlenmez misiniz?’ diye soruyorlar. Sinirlenmez miyim? Elbette ben de insanım, hem de çok sinirlenirim. Saygısızlık karşısında tabi sinirlenirim. Ama yüzümdeki o gülücük; karşımda bana bakan o insanın yüzünü güldürmek istediğim için. İsterim ki insanların yüzü gülsün. Yüzü gülmek ne demek? İyi duygular beslemek demek. İyi duyguları olan insanın yüzü güler. İyi duyuları olabilmek için de o içindeki sevgiyi bir şekilde karşıya geçirmek gerekir.

BEN FİLM HEP YAPAYIM SİZ DE SEYREDİN

Ben içimdeki o ruhu, o heyecanı, o sevgiyi gerçekten beni insan yapan bu gün erdem denilen halbuki insanı insan yapan o duyguları yaşadım ve yaşanması için çabaladım. Ben gerçekten belki de dünyanın en mutlu insanıyım. Onun için yüce Yaradanıma şükrediyorum. Sizinle buluşmak çok güzeldi. İnşallah Allah bana sağlıklı uzun ömürler verirse tekrar tekrar beyaz perdede buluşuruz. Güzel filmler yaparım, sizlerde izlersiniz.

Programın sonunda, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Fevzi Kılıç, Hülya Koçyiğit’e günün anısına plaket ve çiçek takdim etti. Sahneden inerken seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Koçyiğit, uzun süre onlarla tokalaşıp, fotoğraflar çektirdi. Koçyiğit, engelli bir genç kızla da yakından ilgilenerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

“12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021″in Finalistleri Belli Oldu

12 finalist açıklandı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

"12 Punto TRT Senaryo Günleri 2021"in Finalistleri Belli Oldu

Türkiye’nin en büyük senaryo geliştirme ve ortak yapım platformu “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde bu yıl uzun metrajlı film kategorisinde finale kalan 12 proje ile kısa film yapım ödülü kazanan 12 proje belli oldu.

Türkiye’de sinema sektörüne yönelik yapılan ilk ve tek proje olma özelliği taşıyan “12 Punto TRT Senaryo Günleri”nin bu yılki finalistleri belirlendi. Bu yıl etkinliğin ön jürisinde Yazar-Yönetmen Biket İlhan, Yapımcı-Yönetmen Nazif Tunç, Senarist Hilal Çelenk, Yapımcı Müge Özen ve Yapımcı-Yönetmen Mehmet Bahadır Er yer aldı. Türk sinemasının önemli temsilcilerinden oluşan ön jüri, başvuran projeleri değerlendirerek etkinlikte yarışacak uzun metrajlı 12 projeyi seçti.

Bu yıl 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ne, 126 uzun metrajlı proje başvurusu, 367 kısa metrajlı proje başvurusu geldi. Uluslararası ortak yapım ödülü için ise 14 proje başvurusu yapıldı. Ön jüri üyelerinin belirlediği 12 finalist proje arasında kariyerinin başındaki genç yönetmenlerle deneyimli sinemacılar bir arada yer alıyor.

12 finalist projenin sahipleri haziran ayında gerçekleşecek “12 Punto TRT Senaryo Günleri” kapsamında dünyanın en önemli senaryo danışmanları ile toplantılar yapacak, senaryolarını geliştirecek. Ayrıca, dünyanın en önemli pazarlama ve sunum danışmanları ile filmlerini potansiyel yatırımcılar, ortaklar, fon yöneticileri ve sinema endüstrisinin karar vericileri ile paylaşmanın püf noktalarına dair görüşmeler yapacak.

Toplantıların ardından dünya sinemasının önemli yönetmenleri ve önde gelen kuruluşlarının yöneticilerinden oluşan uluslararası jüri üyeleri 12 finalist proje arasından 4 projeye TRT Ortak Yapım Ödülü, 4 projeye TRT Ön Alım Ödülü verecek. 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ödül Töreni’nde ayrıca bu yıl TRT Uluslararası Ortak Yapım Ödülü kazanan projeler de açıklanacak.

Kısa Film Yapım Ödülü’nü kazanan projeler de belirlendi

12 Punto TRT Senaryo Günleri”nde bu yıl ikinci kez verilecek olan TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü kazanan 12 proje de jüri üyeleri Senarist, Senaryo Danışmanı ve Akademisyen Öktem Başol, Film Eleştirmeni Alin Taşçıyan ve TRT 2 Sinema İçerikleri Editörü Mehmet Ali Karga tarafından belirlendi.

 • TRT 2 Kısa Film Yapım Ödülü kazanan projelerin sahipleri haziran ayında gerçekleşecek etkinlikte senaryo danışmanlarıyla projelerini geliştirme fırsatı bulacak. Filmler, prodüksiyonlarının tamamlanmasının ardından TRT 2’de yayımlanacak.
 • Etkinlik kapsamında her yıl Türk sinemasının bir usta ismine verilen “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” bu sene, Semih Kaplanoğlu’nun “Bağlılık Fikret” isimli yeni film projesine verilecek. “Ustaya Saygı TRT Ortak Yapım Ödülü” geçen yıl hayata geçirilmiş ve ilk kez “Kuru Otlar Üstüne” isimli son projesi ile Nuri Bilge Ceylan’a verilmişti.

12 Punto TRT Senaryo Günleri Finalist Projeler 

 • 11 Yıldız, Güneş ve Ay / Yönetmen: Emir Külal Haznevi / Yapımcı: Emrah Özkan Tellioğlu, Emir Külal Haznevi / Senarist: Emir Külal Haznevi
 • Battal / Yönetmen: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun / Yapımcı: Arda Çiltepe / Senarist: Semih Gülen, Mustafa Emin Büyükcoşkun
 • Can Kuşu / Yönetmen: Abdullah Şahin / Yapımcı: Halil Kardaş / Senarist: Abdullah Şahin
 • Gülizar / Yönetmen: Belkıs Bayrak / Yapımcı: Ayşe Şahinboy Doğan / Senarist: Öktem Başol, Belkıs Bayrak
 • Gün Yüzü / Yönetmen: Banu Sıvacı / Yapımcı: Zeynep Koray / Senarist: Banu Sıvacı
 • Harabe / Yönetmen: Senem Bay / Yapımcı: Senem Bay / Senarist: Senem Bay
 • Kurban / Yönetmen: İsmail Güneş / Yapımcı: Aynur Güneş, İsmail Güneş / Senarist: İsmail Güneş
 • Obruk / Yönetmen: Seyid Çolak / Yapımcı: Seyid Çolak / Senarist: Seyid Çolak, Güven Adıgüzel
 • Ölüleri Yakma Cemiyeti / Yönetmen: Mahmut Fazıl Coşkun / Yapımcı: Gülin Üstün / Senarist: Mahmut Fazıl Coşkun, Hakan Bıçakçı
 • Rahmet / Yönetmen: Gözde Yetişkin, Emre Sert / Yapımcı: Suzan Güverte / Senarist: Gözde Yetişkin, Emre Sert
 • Sus Payı / Yönetmen: Erden Kıral / Yapımcı: Murat Bayar / Senarist: Erden Kıral
 • Tereddüt Çizgisi / Yönetmen: Selman Nacar / Yapımcı: Diloy Gülün, Burak Çevik / Senarist: Selman Nacar

12 Punto TRT Senaryo Günleri Kısa Film Yapım Ödülü Kazanan Projeler 

 • Affedersiniz / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Selim Şahintürk
 • Aile / Yönetmen-Senarist: Murat Çetinkaya / Yapımcı: Murat Çetinkaya, Burak Kanısıcak
 • Birlikte, Yalnız / Yönetmen-Senarist: Kasım Ördek / Yapımcı: Gürcan Erdemir, Karim Aitouna
 • İleride Bir Karaltı Var / Yönetmen-Senarist: Umut Beşkırma / Yapımcı: Nihan Belgin
 • Kayık / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Canan Yarsan
 • Makas / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Mehmet Akif Güler
 • Müzik ve ‘Ben’ / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Gamze Sarıkoca
 • Rutubet / Yönetmen: Turan Haste / Yapımcı: Engin Cebiroğlu / Senarist: M.Furkan Daşbilek
 • Taş / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Hüseyin Urcan
 • Yüzleşme / Yönetmen-Senarist: İbrahim Halil Şahin / Yapımcı: Hüsamettin İstenci
 • Yağmur / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Ramazan Ekmekçi
 • Zemberek / Yönetmen-Yapımcı-Senarist: Recep Çavdar
Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar Ödülleri Sahiplerini Buldu

Çevrimiçi törenle sahiplerini buldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen ve sinemacılara uluslararası ortaklıların ilk adımlarını atmaları için fırsatlar yaratmaya devam eden Köprüde Buluşmalar’da ödüller çevrimiçi gerçekleştirilen bir törenle sahiplerini buldu. Köprüde Buluşmalar pandemi sebebiyle 2-9 Nisan tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlendi.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar’da 17 uzun metraj ve 4 belgesel film ile 5 dizi projesinin sunumları yapıldı. Aynı zamanda post-prodüksiyonu devam eden 5 belgesel ve 2 uzun metraj filmin kapalı gösterimleri çevrimiçi ortamda 7-8-9 Nisan tarihlerinde gerçekleşti.

Köprüde Buluşmalar’da sinemacıların filmlerini tamamlamalarına destek olmak amacı ile verilen ödüller TRT’nin katkılarıyla düzenlenen atölyelerde sahiplerini buldu. Çevrimiçi olarak düzenlenen ödül duyurusu Köprüde Buluşmalar Yöneticisi Gülin Üstün’ün Köprüde Buluşmalar ekibine, destekçilerine, ödül sponsorlarına, jüriye ve katılan tüm konuklara teşekkür ettiği konuşması ve Köprüde Buluşmalar Ödül sponsorlarının video mesajlarıyla başladı.

Work in Progress Ödülleri
 • 30.0000 TL Anadolu Efes ÖdülüKar ve Ayı filminin yönetmeni Selcen Ergun ve yapımcısı Nefes Polat’a verildi.
 • Cine Chromatix Post-prodüksiyon Ödülü, Eat Your Catfish belgesel filminin yönetmen ve yapımcıları Senem Tüzen, Noah Amir Arjomand ve Adam Isenberg’e verildi.
 • Foley Ödülü, Unutma Biçimleri filminin yönetmeni Burak Çevik’e ve yapımcısı Selman Nacar’a verildi.
 • Fragmanhouse Ödülü, Kar ve Ayı filminin yönetmeni Selcen Ergun’a ve yapımcısı Nefes Polat’a verildi.
 • Başka Sinema Ödülü, Hatıraların Gölgesinde filminin yönetmeni Şafak Şahin’e ve yapımcısı Emek Yıldırım Şahin’e sunuldu.
 • Daire Creative Görsel Tasarım Ödülü Halime filminin yönetmeni ve yapımcısı Morteza Atabaki’ye takdim edildi.
Film Geliştirme Atölyesi Ödülleri Açıklandı
 • Tereddüt Çizgisi projesinin yönetmeni Selman Nacarve yapımcıları Burak Çevik ve Diloy Gülün 50.000 TL değerindeki TRT Özel Ödülü’nü aldı.
 • Salyangozlar projesinin yönetmeni Gülten Taranç ve yapımcısı Eylem Atakav 30.000 TL değerindeki Köprüde Buluşmalar Ödülü’nü aldı.
 • 8000 Avro CNC Ödülü, Şerife Tavşan projesinin yönetmeni Tareq Daoud ve yapımcısı Çiğdem Mater’e takdim edildi.
 •  Mattepost Post-prodüksiyon- Online ÖdülüRoad to Tokyo belgesel projesinin yönetmeni Efe Öztezdoğan’a ve yapımcıları Aslıhan Altuğ ve Haluk Koçak’a verildi.
 • Postbıyık Ses Prodüksiyon ÖdülüThe Eagle of Barwaq projesinin yönetmeni Kiarash Anvarive yapımcısı Sadaf Foroughi’ye verildi.
 • Melodika Ses ÖdülüSound Dreams of Istanbul projesinin yönetmeni Anıl Eraslan ve yapımcısı Kıvılcım Akay’a verildi.
 • Kara Orman adlı projenin yönetmeni Nazlı Elif Durlu’ya ve yapımcısı Annamaria Aslanoğlu’na 4 aşamalı Akdeniz Film Enstitüsü (MFI) Senaryo Atölyesi Ödülü verildi.
 • Seyap Ödülü, Perşembe Gecesi Çok Karanlık projesinin yönetmeni Onur Sefer’e ve yapımcısı Tilbe Cana İnan’a verildi.
 • Transilvania Pitch Stop ÖdülüTussifed projesinin yapımcısı Kaan Ege’ye ve yönetmeni Doğu Akal’a verildi.
Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar “Sinema Konuşmaları” Başlıyor

İKSV YouTube kanalında!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Köprüde Buluşmalar “Sinema Konuşmaları” Başlıyor

Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenen “Sinema Konuşmaları” bu yıl dijital platformlar, dizi ve film yapım hikayeleri, post-prodüksiyon ve güçlü kadın karakter yazımı gibi sektörün farklı konularına değiniyor. “Sinema Konuşmaları” etkinlik serisi 2-5 Nisan’da İKSV YouTube sayfasından canlı olarak çevrimiçi düzenlenecek.

İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen Köprüde Buluşmalar bu yıl 2-9 Nisan’da çevrimiçi olarak gerçekleşiyor. Köprüde Buluşmalar’da 10’u ilk film olmak üzere 17 uzun metraj ve 4 belgesel film projesinin, 5 dizi projesinin ve post-prodüksiyonu devam eden 5 belgesel ve 2 uzun metraj filmin sunumları çevrimiçi ortamlarda 789 Nisan tarihlerinde yapılacak. Köprüde Buluşmalar kapsamında gerçekleşen etkinlik, Türkiye ve yurtdışından uluslararası sektör profesyonellerini ağırlayacak.

Farklı başlıklara odaklanmak ve sektöre dair soruları birlikte düşünmek ve bu sorulara cevaplar aramak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik serisine katılım için onthebridge@iksv.org adresinden kayıt yapılması gerekmektedir.

Sinema Konuşmaları etkinliklerinin detaylı programına buradan da ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Popüler