“Sahip Olduklarınızın Değerini Bilin” Diyen 10 Film

Liste Manşet

benjaminbutton-screenshot

Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi (2008) The Curious Case of Benjamin Button IMDb 7.8

“Alışılmadık şartlar altında dünyaya gelmişim”.

İşte F. Scott Fitzgerald’ın 1920’lerde yazdığı ve seksenli yaşlarında doğup, geriye doğru yaşlanan bir adamı konu alan hikayesinden uyarlanan “Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi” böyle başlıyor: Benjamin Button hepimiz gibi zamanı durduramayan bir adamdır. Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda, 1918’de, New Orleans’tan başlayıp 21. yüzyıla uzanan serüveniyle, onun hikayesi herhangi birininkinden daha sıra dışı bir hayatı içerir. Film, pek de sıradan olmayan bu adamın yaşadığı serüven içinde karşısına çıkan kişilerin ve yerlerin, bulduğu ve kaybettiği aşkların muazzam öyküsünü, hayatın keyifleri ile ölümün hüznünü ve zamanın ötesine uzanan şeyleri konu alıyor.

Filmi izlediğinizde aslında ne kadar da şanslı olduğunuzu hissedeceksiniz. Çünkü dünyaya ‘tatlı bir bebek’ olarak geldiniz’ ve sizi seven, koruyan ve kollayan bir aileniz var… 

Fragman için tıklayın…

___

Life_of_Pi

Pi’nin Yaşamı (2012) Life of Pi IMDb 7.9

Pi’nin Yaşamı; inanç, umut ve hayatta kalma mücadelesini işleyen bir masal kıvamında. İzleyiciye farklı bir deneyim yaratacak olan “Pİ’nin Yaşamı”, bizleri bir çocuğun inanılmaz macerasına sürüklüyor – heyecan verici, spiritüel, keyifli, tüyler ürpertici, espirili ve aynı zamanda trajik bir hikaye. Pi Patel’in Hindistan’daki egzotik bir hayvanat bahçesinden Pasifik’e uzanan yolculuğunda yaşadığı gemi kazası sonucu bir sandalda bir sırtlan, kırık bacaklı bir zebra, bir orangutan ve üç yüz kiloluk bir Bengal kaplanı ile hayatta kalan tek insan olarak yaşadığı akıl almaz hikayesini sunuyor. Pi, uçsuz bucaksız okyanusta bir sandalda baş başa kalan bu enteresan dörtlünün arasında hayatta kalma savaşı verirken, zekası sonucu besin zincirine kurban gitmemeyi başarır ve sonunda Kaplan Richard Parker ile baş başa kalır. Pi hayatta kalmak için bu devasa kaplana büyük bir anlayışla yanaşmak zorundadır ve inanılmaz masalları böylece devam eder.

Her ne kadar bir kaplanla aynı teknede kalmak bir kabus gibi görünse de Pi Patel’in o yolculuktaki tek dostu da Kaplan Richard Parker’di. Hayatın ve dostların değerini bilmek gerek!

Fragman için tıklayın…

___

Gone-With-The-Wind

Rüzgar Gibi Geçti (1939) Gone with the Wind IMDb 8.2

Şımarık zengin kızı Scarlett, iç savaşla birlikte büyük bir değişimden geçer. Bir eli yağda öteki eli de büyük ihtimal balda olan karakterimiz filmin sonunda onca acından ve yokluktan sonra olgunlaşır.

Sahip olduklarınıza iyi bakın. Onlar her an elinizden kayıp gidebilir. Bugün şımarık bir çocukken yarın burun kıvırdığınız şeyleri bile bulamayabilirsiniz.

Fragman için tıklayın…

____

icimdeki dans

İçimdeki Dans (2004) Inside I’m Dancing IMDb 7.9

İki sıra dışı arkadaşın kendi dünyalarıyla yüzleşmeye karar vermelerinin unutulmaz hikayesi. Michael, engelliler için özel inşa edilmiş Carrigmore Home’a yerleşmeye karar vermiştir ta ki asi ruhlu Rory O’Shea ile tanışana kadar. Rory’nin onları bu sistemin dışına çıkaracak bir planı vardır.

Bugün yapmaya üşendiğiniz şeyleri ya yapamasaydınız. Ya bedeninize hapsolsaydınız.?

Fragman için tıklayın.

____

l-intouchables-02fh1

Can Dostum (2011) Intouchables IMDb 8.6

Yamaç paraşütü kazasından sonra sakatlanan zengin bir aristokrat olan Philippe evde kendisine yardımcı olması için banliyöde yaşayan Driss’i işe alır. Driss ise yeni hapisten çıkmıştır ve bu iş için hiç de uygun değildir. Ama bu iki adam bir şekilde birbirlerine benzemektedir. Tamamen farklı dünyalara ait olmalarına ve her konuda farklı zevklere sahip olmalarına rağmen, hem olağan dışı hem de bir o kadar güçlü bir dostluk kurarlar…

Bazen bedenden ziyade ruh sağlığı daha önemlidir. Sevdiğiniz insanlar, samimi dostlar olmadan nasıl güler insan?

Fragman için tıklayın…

___

pianist-piyanist

Piyanist (2002) The Pianist  IMDb 8.5

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minor Nocturne’nü çalıyordu.Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

Bugün hayatınızdan şikayetçi olabilirsiniz, buna bir soykırım ya da savaş eklesek, üzerine de sevdiklerinizi kaybettiğinizi eklesek… Her şeye rağmen yaşamak! Değerini bilmek gerek!

Fragman için tıklayın…

___

groundhog day

Bugün Aslında Dündü (1993) Groundhog Day IMDB 8.0

Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve eğlenceli yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan, ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir. Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Burada yaşanan hayat ve mütevazı insanlardan iğrense de bu hayata bir günlüğüne, görevi için katlanmak zorundadır. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle baş başa kalır. Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır!

Egonuzu, kibrinizi gözden geçirin. Sizi sevenlere daha özverili olun. Yaşadığınız her farklı günün değerini bilin!

Fragman için tıklayın…

___

it's a wonderfull life

Şahane Hayat (1946) It’s a Wonderful Life IMDb 8.6

İflasın eşiğine gelen George Bailey  bir Noel gecesinde kendini nehre atarak intihar etmek üzeredir. Doğduğundan bu yana aynı küçük kasabada yaşayan Bailey kendisini buraya ve insanlarına adamış, hoşgörülü, güvenilir ve yardımsever bir insandır. Büyük  Buhran’ı hasarsız atlatmış ,babasından devraldığı konut ve finans şirketi aracılığı ile kasabalıların neredeyse tamamını konut sahibi yapmıştır. Bu arada para kazanmayı, mimar olma fırsatını, dünyayı gezmeyi, kısaca tüm hayallerini ertelemek zorunda kalmıştır. Kasabaya yaptığı bunca iyilik kötü yürekli banker Henry F. Potter’ın çıkarları ile çakışır. Potter, Bailey’in sürekli peşindedir artık. Bir gün aradığı fırsat çıkar ve finans şirketine ait önemli bir miktarda para Bailey’in alkolik ve yaşlı amcası Billy Bailey’in dalgınlığı sonucunda Potter’ın eline geçer. Banka müfettişlerinin yaptığı bir denetlemeden sonra şirketin açığı ortaya çıkar. Bu iflas ve tutuklanma anlamına gelmektedir. Çareyi intaharda bulan Bailey kendini nehre atmak üzere iken yeryüzüne gönderilen melek Clarence onu ölümden kurtarır. Melek, Bailey’in bir arzusunu yerine getirerek ona ‘kendisinin hiç doğmamış ve yaşamamış olduğu’ bir dünyayı gösterir. Bailey kendisine gösterilen bu dünyanın hiç de güzel olmadığını görür ve insanların çevrelerine sayısız katkıları, iyilikleri olduğunu,ama her zaman bunun farkına varamadıklarını anlar.

Dünya her ne olursa olsun yaşanmaya değer bir yer. Kötülerin kazandığı dünyada hayattan vazgeçmek onlara yardım etmektir aslında.

Fragman için tıklayın.

___

l-la-vita-e-bella

Hayat Güzeldir (1997) La vita è bella IMDb 8.4

İkinci Dünya Savaşı’nın birkaç yıl öncesini anlatarak başlayan filmde başkahramanımız hayat dolu Guido’nun güzeller güzeli öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm engellere rağmen evlenirler. Ardından bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu başarıyla tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı hediye edecektir.

Her ne olursa olsun, iyimserliği kaybetmemek, hayata tutunmak gerek. Sevdiklerimize acı yaşatmamak bazen elimizdedir. Onları en zor zamanlarda bile güldürebiliriz.

Fragman için tıklayın.

___

FORREST-GUMP

Forrest Gump (1994) IMDb 8.8

Dünyayı Forrest Gump’ın gözleriyle gördüğünüzde hiçbir şey aynı olmayacak.

Hayat bir kutu çikolata gibidir… Ne alacağını asla bilemezsin.

Forrest sakat bir çocuktur. Ancak bu sakatlığı onun normal bir insan haline dönme arzusunu köreltmemiştir. Tam otuz yıl boyunca inanılmaz zorluklar yaşayan Forrest sonunda kendisini ülkesinin en sevilen futbol yıldızları arasında görmesini sağlamıştır. Bu çabaları o kadarla da kalmamış katıldığı Vietnam Savaşı’ndan bir kahraman olarak dönmüş ve Beyaz Saray’da şeref madalyası almış ama en önemlisi de dünyada en çok sevdiği şey olan sevgilisinin kalbini kazanıp onunla evlenmeyi başarmıştır. Çok akıllı biri olmasa da kalbinin neyi istediğini çok iyi bilen Forrest ona ulaşabilmek için olağanüstü bir çaba sarf ederek herkese istediğini elde edebileceği konusunda bir örnek teşkil etmiştir.

Dünyaya iyi niyetli gözlerle bakmayı unutmayın. Unuttuğumuz o kadar iyi şeyler var ki.

Fragman için tıklayın…

___

Kumanda

Bonus: Kumanda (2006) Click IMDb 6.4

Evinde ki her elektronik alet için farklı bir kumandası bulunan Michael Newman komşularında ki gibi her işe yarayan bir kumanda ister ve mağazaları dolaşmaya başlar. Bir kumanda bulur yalnız bu kumanda sadece elektronik aletleri değil Michael Newman’ın hayatını da kontrol etmektedir. İlk başlarda her şey güzel görünse de bir süre sonra kumanda kontrolden çıkar ve Michael Newman’ın hayatı kaçırmasına neden olur.

____

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up