Sahibinden Satılık Senaryo

Türkiye

Ayakkabıdan bilgisayara, evden arabaya her şeyin online satıldığı şu günlerde iki metin yazarı kaleme aldığı uzun metraj film senaryosunu internet sitesi üzerinden satışa çıkardı.

Eren Bozkurt ve Yavuz Erdoğan ilanı yayınlayana kadar yaşadıkları serüveni de şu sözlerle paylaştı (aynen aktarıyoruz):

Metin yazarı ve Reklam yazarı sahiplerinden, yazarken hiç sigara içilmemiş, ilham perisinin üzerinde bolca tepiştiği, muhtelif yerlerinde revizyon olan, örnek gösterebileceğimiz bir muadili olmayan, uzun metraj filmimiz var. Şairli, şiirli falan bir film. Satıyoruz. Baya böyle elma, armut gibi satıyoruz.

Yanlış da okumadınız, 100 bin istiyoruz (Sünnettir, pazarlık senaryo başında yapılır). Piyasası çok umurumuzda değil. Biz de zaten piyasanın umurunda değiliz.

Ulaşmaya çalıştığımız 984576984 tane yapım şirketinden sadece 1’i bize döndü. “Değerlendirme yapmıyoruz.” dedi onlar da. 

Yapımcı harici ilgilenir gibi yapanlar da “Ya senaryoya çok para vermiyorlar. Çok da şaapmayın” dedi. Canları sağ olsun…

Yıllardır okuduğumuz, öğrendiğimiz şeyleri aylarca titizlikle hayata geçirdik. Günlerimizi, saatlerimizi, uykularımızı harcadık. Bir 5 dakikalarını harcamayan sözde sektörün “Lider”lerine nurlu yüzümüzü bile gösteremedik. 

Ha bir de öğütler aldık. Mevzuyu işe dökünce haklı öğütler elbette; “Komedi yazın. O gidiyor bu aralar. Bu film biraz fazla nitelikli olmuş. Alıcısı yok bunun.”

Küçük yapımcıları kovalayacakmışız. Emeğimizi “BEDAVA”ya filme çekmeleri lütuf olacakmış bizim için. Emek, lütuf. Sanat, lütuf. Sinema, lütuf.

Kızdık, kızacağız. 20 Milyon hasılat yapan filmin sonunda yapımda emeği geçenleri yazmışlar, senarist yok. Filmdeki kedinin eğitmenin adı var, senaristin yok. 

Senaristin hakkını koruma gibi bir niyetimiz de yok. “Senaristlik” kavramı içerisindeki kendi payımıza düşen kısmın peşindeyiz. Kendimize ait olan hak kadar savunuyoruz.

….

senaryo

Bu ilginç ilana şu adresten ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up