İblislerin Peşinde ‘Ölümsüz Polisler’

Genel

cemil-cinar

Başarılı bir polis olan Nick, yaptıkları son baskında ortağıyla beraber antika altın bir parçayı zimmetine geçirir. Duyduğu vicdan azabıyla ortağı Heyes’e vazgeçtiğini ve parçayı geri vermek istediğini söylediğinin akabinde Heyes tarafından öldürülür. Ölümünden hemen sonra sadece başarılı polislerin görevlendirildiği Rest In Peace Department tarafından dünyadaki iblisleri temizlemek için kendisine ikinci bir şans daha verilir. Karısını korumak için kabul eder ve eski bir şerif olan Roy ile beraber yeniden ama farklı bir görüntüyle dünyaya gönderilir.

Kadrosu oldukça sağlam olan bir film Ölümsüz Polisler. Big Lebowski’den Jeff Bridges, en son Yeşil Fener’de izlediğimiz Ryan Reynolds, Çizgi Ötesi ve Yer altı Canavarı’ndan Kevin Bacon, sevimli Mary-Louise Parker kadroyu sağlamlaştıran oyuncular. Yönetmen Robert Schwentke’nin filmografisinde ise Red, Uçuş Planı, Dövme ve Zaman Yolcusunun Karısı gibi güzide filmler var.

Ölümsüz-Polisler-R.I.P.D.-Filmi

Bunca sağlam etkenle beraber eksik kalan bazı şeyleri seyretmeye başladığınızda hissedebiliyorsunuz. İlk açılış sekansında başlayan özel efekt bombardımanı henüz tamamlanmamış hissi veriyor. Filmin bütçesi yaklaşık 130 milyon dolar ama izlerken bunu hissedemiyorsunuz. Efektler biraz B-movie tarzında kalmış gibi görünüyor. Efektleri geçip konuya odaklanmaya çalıştığınızda ise karakterlerin biraz yüzeysel kaldığını farkedebiliyorsunuz. Komedi filmi olarak düşünüldüğünde oyuncular ellerinden geleni yapmalarına rağmen diyalogların sıradanlığı filmi kurtarmaya yetmiyor.

Hollywood’un en sevdiği şeylerden biri tutan bir formülü fazla değiştirmeden yeniden sunmaktır. Ölümsüz Polisler filmi de bu mantıkla çevrildiğini belli eden Siyah Giyen Adamlar filminin replikası gibi görünen bir film. Oldukça yüksek bir bütçeye sahip olmasına rağmen bunun hakkını veremeyen ve ilk açılış hasılatlarına bakıldığında bana yapımcısının iflasına neden olan Cutthroat Island filmini hatırlatan bir yapım. Universal Pictures bundan nasıl etkilenecek göreceğiz.

Son dönemlerde yapılan filmlere baktığımızda yukarıda saydığım eksikliklerin bir çok filmde karşımıza çıktığını fark ediyorum. Yapay karakterler, kötü diyaloglar, özgün olmayan konular ama bolca hareket. Sinema kesinlikle görsel bir sanat ve işin aksiyon tarafını oldukça seven bir insanım ama sadece seyret geç mantığıyla yapılan filmler bana hitap etmiyor.

Tabii bu kadar serzenişten sonra film için çok kötü bir yapım diyebilir miyiz? Aslında hayır. Ben ilk fragmanı gördüğümde belli bir beklenti içine girdiğimden karşıma çıkan görüntünün biraz şaşırttığını söyleyebilirim. Ama genel olarak bakıldığında fazla bir beklentiye kapılmadan gidilmesi gereken, oyunculukları güzel ve bundan dolayı ikinci bir şans verilmesi gereken bir film. Özellikle ailece seyredilecek bir film arayanlara uygun olabilecek bir eğlencelik.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up