Sabahattin Ali Belgeseli Gösterime Hazır

Genel

Türkiye tarihinde hem edebiyatı hem cesur politik duruşu ile önemli yeri olan yazar Sabahattin Ali’nin yaşam hikâyesini konu alan ‘Sabah Yıldızı’ adlı belgesel tamamlandı.

Yönetmenliğini Metin Avdaç’ın yaptığı, belgesel, Sabahattin Ali’nin 64. ölüm yıldönümü olan 02 Nisan Pazartesi günü, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda seyirci karşısına çıkacak. Sabahattin Ali’nin kızı Filiz Ali ve Sabahattin Ali’nin yakın arkadaşlarının da katılacağı film gösteriminin öncesinde Işık Yenersu ve Rutkay Aziz yazarın şiirlerini okuyacak. Sabahattin Ali’nin ölümü, bugün hâlâ faili meçhul bir cinayet olarak gündemdeki yerini koruyor. Yaşamı boyunca sürgünler, demir parmaklıklar gören Sabahattin Ali, 1948 yılında Türkiye’den kaçmaya çalışırken öldürülmüş, cesedi ise aylar sonra Bulgar sınırına yakın bir ormanda bulunmuştu.

Birgün

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up