Bizimle İletişime Geçin

Meraklısına

Rüya Gibi Filmler Kundura Sinema Seçkisinde

Filmler ücretsiz izlenebilecek.

Yayınlandı

tarihinde

Kundura Sinema

Kundura Sinema”nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın yeni seçkisi “Rüyanın Öte Yakası” yayında.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama‘nın yeni seçkisi Rüyanın Öte Yakası bugün (16 Nisan) yayına girdi. Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinoscope ortaklığında hazırlanan seçkide, görsel ve işitsel dünyasıyla hipnotize edecek 3 film Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Küratörlüğünü Kinoscope’un kurucusu ve sinema yazarı Pawel Wieszczecinski’nin yaptığı Rüyanın Öte Yakası seçkisinde, İngiliz sanatçı ve yönetmen ikili Daniel & Clara’nın 2019 yapımı belgeselleri “Notes From A Journey / Bir Yolculuktan Notlar”, Türkiye’de ilk kez gösterilecek.

Rüyanın Öte Yakası seçkisinde ayrıca; Berlin ve Cannes festivallerinin geleceğin yönetmenlerinden biri olarak işaret ettiği ve programlarıyla desteklediği Hindistanlı Payal Kapadia’nın “Afternoon Clouds / Öğleden Sonra Bulutlar” (2017) ve “And What Is The Summer Saying / Ve Yaz Ne Söyler ki…” (2018) adlı ödüllü kısaları da gösterilecek.

Kundura Sinema ve Kinescope ortaklığında hazırlanan Rüyanın Öte Yakası, 16 Nisan-19 Temmuz tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazı seçeneğiyle yayında olacak ve sınırlı kontenjanla ücretsiz izlenebilecek.

Küresel pandemi koşullarında gösterimlerini çevrimiçi sürdüren Kundura Sinema’nın film seçkileri her ay yeni filmler ve temalarla güncellenerek Kundurama’da devam edecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çocuk

Zatonya Çizgi Filmi Epsilon Logosuyla Kitaplaşıyor

Zatonya, Epsilon tarafından resimli çocuk kitaplarına dönüştürülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Zatonya

Disney Channel için özel olarak hazırlanan ilk yerli çizgi film Zatonya, şimdi Epsilon tarafından resimli çocuk kitaplarına dönüştürülüyor.

Disney Channel için özel olarak hazırlanan ilk yerli çizgi film Zatonya, yaşadığı zamanın çok ötesinde icatlar bulan, hayal dünyası oldukça geniş, ilginç bir mucit olan Sırrı Usta’nın maceralarını anlatıyor. Yayınlandığı ilk günden itibaren Disney Channel’ın en çok izlenen içerikleri arasında yer alan, Sırrı Usta ve arkadaşlarının absürt maceralarıyla hem eğlendiren hem de öğreten Zatonya çizgi filmi, şimdi Epsilon tarafından resimli çocuk kitaplarına dönüştürülüyor. Birbirinden eğlenceli kitaplarla, Zatonya’nın renkli dünyasına yepyeni bir yolculuk sunan serinin ilk iki kitabı Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı ve Zatonya-Yer Çekimi, 11 Ekim’de raflarda yerini alacak.

Zatonya, sadece çocuklar ve gençler tarafından değil, yetişkinler tarafından da büyük beğeniyle takip ediliyor. Fiyaka Film tarafından yapımı gerçekleştirilen çizgi filmin seslendirme kadrosunda ünlü radyocu ve oyuncu Kadir Çöpdemir ile tiyatro sanatçısı ve oyuncu Ali İhsan Bozdemir gibi isimler yer alıyor. Tarih öncesi bilinmeyen bir zaman diliminde hayatı kolaylaştırmak için yeni buluşlar icat eden Mucit Sırrı Usta ile arkadaşlarının absürt maceralarını konu alan Zatonya, Sırrı Usta’nın fikirsiz Fikri ile çekişmeleri, ailesi ve arkadaşlarıyla yaşadıkları maceralar, Lidyalı Emmi’nin ticari zekasını parlattığı anlar ve çok daha fazlasıyla hem eğlendiriyor hem de öğretiyor.

İlgiyle takip edilen Zatonya çizgi filmi şimdi de Epsilon logosuyla kitap olarak okurlarla buluşmaya hazırlanıyor. Çizgi filmin yapımcılığını ve yönetmenliğini de üstlenen Mustafa H. Öztürk’ün kaleme aldığı seriden ilk olarak Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı ve Zatonya Yer Çekimi kitapları okurlarla buluşacak.

Serinin ilk kitabı Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı’nda Mucit Sırrı Usta’nın İcatlar Defteri kayıplara karışıyor. Zatonya‘da artık herkes birer şüpheli. Hatta siz bile. Bakalım Sırrı Usta defterini bularak insanlık tarihine ışık tutan icatları kurtarabilecek mi?

Zatonya-Yer Çekimi’nde ise; Fikirsiz Fikri ve Sırrı Usta yine kıyasıya bir icat yarışında. Bir yandan da Zatonya‘da işler iyice rayından çıkıyor. İnsanlar havada süzülme başlıyor. Kimse neden yere ayak basamıyor dersiniz? İşte Sırrı ve Fikri de bu bilmecenin peşine düşüp yeni bir keşif yapmalılar. Cevabı bulabilecekler mi, bakalım.

Zatonya-Kayıp Defterin Sırrı ve Zatonya-Yer Çekimi kitapları, 11 Ekim 2021 tarihinden itibaren Epsilon logosuyla raflarda ve internet satış sitelerinde yerini alacak.

Okumaya Devam Et

Meraklısına

“Casus Filmleri” Altyazı’nın Ekim Sayısında

Sinema tarihinin casusları bu sayıda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Altyazı Sinema Dergisi yeni sayısında sinema tarihinin çarpıcı casusluk anlatılarını masaya yatırıyor.

İkonik ajan 007’nin Ölmek için Zaman Yok’la (No Time to Die) sinemalara geri döndüğü Ekim ayında, Altyazı Sinema Dergisi casus filmleri külliyatını gözden geçiriyor. Baştan çıkarıcı Mata Hari anlatılarından tekinsiz Soğuk Savaş gerilimlerine, türü tanımlayan favori Bond maceralarından Görevimiz Tehlike, Bourne gibi popüler serilere ve az bilinen cevherlere, ajanlığın farklı dönemlerde sinemaya yansımış suretleri on dört yazıda ele alınıyor. Altyazı’nın 212. sayısına altyazi.net/dergi adresinden erişilebiliyor.

Yeni Sayıda Neler Var?

Esin Küçüktepepınar “Ajan, Bildiğin Ajan!” başlıklı yazısında türü İngiliz edebiyat klasikleriyle sıkı bağı, bu uyarlamalara ve benzerlerine çöken karamsar beyhudelik hissiyatı ve sömürgeciliğin değişen vitrinleri üzerinden değerlendiriyor. Marlene Dietrich’in unutulmaz 27 Numaralı Casus (Dishonored, 1931) performansını ve ‘erkek bakışından bir kadın casusun portresi’ni Öykü Sofuoğlu ele aldı. Türk İstihbarat Teşkilatının başındaki, “Atatürk’ün silah arkadaşı” Albay Haki’nin maceraları, Ahmet Gürata’nın yazısında. Dosyada Ekrem Buğra Büte, bakışını dosyanın çıkış noktası olan Bond’a çeviriyor ve serinin en iyi filmlerinden Altın Parmak’ı (Goldfinger, 1963) bugünün gözüyle nereye oturtabileceğimizi sorguluyor. Aslı Ildır’ın yazdığı Samurai Spy (1965), aynı dönemi İkinci Dünya Savaşı’nın kaybetmiş tarafından, Japonya’dan ve 17. yüzyıla uyarlayarak yorumlayan ilginç bir klasik. Casusluğu çok spesifik ama belki de en manidar noktasından, tam olarak gözetleyicinin gözetleme eyleminin klostrofobik saplantı dünyası içinden yansıtan Coppola şaheseri Konuşma (The Conversation, 1974) da, dosyanın bir parçası. Filmin “seslerin içinde, sözlerin izinde”ki seyrini Kutlukhan Kutlu inceliyor. Aynı dönemden, ABD’nin ağır politik / bireysel tekinsizlik yıllarından bir diğer klasik, Akbabanın Üç Günü (Three Days of the Condor, 1975) ise Coşkun Liktor’un yorumuyla yer alıyor dosyada. Necati Sönmez’in yazısı bizi temaşa sinemasının büyüsünün tamamen dışına çekiyor ve J’ai vu tuer Ben Barka (2005) dahil dört film üzerinden, Faslı devrimci Ben Barka’nın 1965’teki suikastinin sinemalaştırılma biçimleri üzerine düşünüyor.

Janrın en sevilen serilerinden Görevimiz Tehlike’nin ilk filmini (1996) Burçin S. Yalçın, Bourne külliyatından Medusa Darbesi’ni (The Bourne Supremacy, 2004) Ali Ercivan ele aldı. Yine görece yakın dönemden bir başka favori casus filmi, Daniel Craig’li Bond’ların en popüleri Casino Royale (2006), Yeşim Burul’un yazısında. Ajan hikâyelerinin başlıca temalarından ‘baştan çıkarma’nın tehlikeli sularında gezinen Dikkat, Şehvet’i (Se Jie, 2007) Eren Odabaşı, Coenlerin ajanlığı kepaze eden Aramızda Casus Var’ını (Burn After Reading, 2008) ve tüm bunların 2008 kriziyle ne ilgisi olduğunu Umut Mert Gürses anlatıyor. Kasvetli, puslu, hayal kırıklığına ve endişeye batmış bir casusluğun halet-i ruhiyesini mükemmel biçimde sinemalaştıran Köstebek’i (Tinker, Tailor, Soldier, Spy, 2011) ise Berke Göl inceliyor.

Okumaya Devam Et

Meraklısına

Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları Kundurama’da

Kundurama’nın yeni sezon gösterimleri başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’nın yeni sezon gösterimleri, geleceğin yönetmenleri arasında gösterilen Taylandlı sinemacı Sorayos Prapapan’ın ödüllü kısalarından oluşan “Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları” seçkisi ile bugün başlıyor.

Kundura Sinema’nın çevrimiçi izleme platformu Kundurama’da yeni sezon bugün (24 Eylül), Taylandlı yönetmen Sorayos Prapapan’ın filmlerinden oluşan “Yaşamın Kıyısından İnsan Manzaraları” seçkisi. Anlattığı hikâyelerin ağırlığı ve hüznüne rağmen mizahı elde bırakmayan, heyecan verici ve zengin film diliyle eleştirmenlerden övgüler toplayan yönetmenin kalpleri ısıtacak 3 kısa filmi, yıl sonuna dek Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Sorayos Prapapan’ın Rotterdam Film Festivali’nin Resmi Seçkisi’nde gösterilen 2014 yapımı kısa belgeseli “Auntie Maam Has Never Had a Passport / Maam Teyze’nin Hiç Pasaportu Olmadı”, ayak masörü olan ve aynı zamanda Tayland’da bağımsız filmlerde oyunculuk yapan Maam Teyze’nin hikâyesini anlatıyor. Apichatpong Weerasethakul’un Altın Palmiye ödüllü filmi “Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives / Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor”dan (2010) da tanıdığımız Maam Teyze, oynadığı bir filmin Avrupa’da bir festivale seçilmesi ile birlikte gelen davete sırf pasaportu olmadığı için katılamayışının trajikomik hikâyesini izleyeceğimiz film, Valladolid Film Festivali ve Winterthur Kısa Film Festivali’nde Özel Mansiyon kazanmış, Ekadeshma Kısa Film Festivali’nde de En İyi Kısa Film seçilmişti.

Seçkideki diğer iki film politik sularda yüzerken asıl gücünü mizahtan alıyor ve aynı zamanda ses teknisyeni ve Foley sanatçısı olan yönetmenin ses ile kurduğu ilişkiyi özgün ve yaratıcı şekillerde seyirciye duyuruyor. 2015’te çektiği hibrit belgeseli A Souvenir from Switzerland / İsviçre’den Bir Hatıra”, Afganistan’daki politik baskıya karşı çıktığı için ülkesini terk etmek zorunda kalan ve İsviçre’ye sığınan bir yönetmenin hikâyesini konu alırken; 2016 yapımı kurmaca kısası Fat Boy Never Slim / Cıva Gibi Çocuk”, 2015’te yaşanan askeri cunta yönetimi altındaki Bangkok’ta geçiyor ve erkeklerin 21 yaşına geldiklerinde orduda hizmete zorlandığı ülkede hayalleri askerlikten çok uzakta olan iki çocuğun hikâyesini anlatıyor. 

Kundura Sinema ve New York merkezli bağımsız ve deneysel film platformu Kinoscope ortaklığında hazırlanan gösterim 24 Eylül-31 Aralık 2021 tarihleri arasında Kundurama’da Türkçe altyazılı ve ücretsiz izlenebilecek.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler