“Rüya Bir Paralel Evren Hikayesidir”

Etkinlikler Manşet

Derviş Zaim’in Rüya filmi 4. Uluslar arası Boğaziçi Film Festivali kapsamında Atlas Sineması’ndaki gösterimide İstanbul seyircisiyle buluştu. Filmin ardından yönetmen seyircilerin sorularını yanıtladı.

Yönetmene her filmde farklı konuları ele alması ve farklı bakış açılarını nasıl böyle ustaca kullandığı soruldu. Zaim, “Filmografimin değişik dönemlerine ilişkin farklı yorumlar geliyor. Kimisi, Tabutta Rövaşata’nın keşke aynısını yapsanız! Kimileri, ‘İlk filminizden sonra diğer işleriniz iyi idi. Ama neden bu kadar farklı işler yapıyorsunuz?” Diye soruyorlar. Affınıza sığınarak söylüyorum, yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır. Bundan sonra da diğer filmlerimle ilgisi olmayan işler yapmaya gayret ederek devam edeceğim. Çok farklı işlere imza atmaya devam edeceğim.” yanıtını verdi.

UBFF_DERVİŞ ZAİM_RÜYA FİLM SÖYLEŞİ (2)

Filmdeki kadın karakterin değişimi üzerine sorulan bir soruya ise şu yanıtı verdi yönetmen: “Filmde bir karakteri 4 ayrı oyuncu canlandırıyor.  Film bir paralel evrenler hikayesi aslında! Bu manada özgürlük ve kader sorusunun ikilemini açmaya çalışan, bunun üzerine sorular sormaya çalışan, bu yolculuğu kendisine temel alan bir film olduğu naçizane söylenebilir. Bu anlamda mitsel bir tarafı olduğunu söylemem gerekiyor. Aynı karakterin 4 farklı oyuncu tarafından canlandırılmasının altında yatan sebeplerden bir tanesi de, insanlığın değişik yüzleri ve kahramanın yolculuğunun değişik duraklarına dair maskelerini bir araya getiren bir film yapmak gibi bir amacım olmasından kaynaklanıyor. Özgürlük ve kader üzerine yapılan, mesela Koş Lola Koş (Lola Rennt) ya da Tesadüfün Böylesi (Sliding Doors) gibi benzer filmleri hatırlayacaktır seyircilerimiz… Genellikle karakterin başına bir şey gelmesi durumunda neler olabileceğini araştırıyor bir çizgi. Sonra da o karakter o kapıdan çıkmamış olsaydı başına neler gelebilirdi! Diyerek onu araştırıyor. Ve üçüncü aşamada başına başka bir şey gelmiş olsaydı başına ne gelebilirdi? Diyerek üçüncü bir bölümü açıyor. Ama bu film bunu yapmıyor. Sanki zaman lineer biçimde devam ediyor algısı var. Ama lineer olarak gitmiyor. Zamansal karmaşıklığı allak bullak ediyor. Paralel Evren hikâyesi işte…”

 “Filmlerimde Mitlerle hesaplaşmaya devam edeceğim!”

Filmde günümüz dünyasında Yedi Uyuyanlar ile onları koruyan Kıtmir adındaki köpek ile ilgili anlatının olmasının ve filmin bir sahnesinde kadın karakterlerinden birinin Yedi Uyuyanlar ile ilgili yaptığı açıklamasının, bu konu hakkındaki kendi fikirlerini de içerdiğini söyleyen Zaim… “Yedi Uyuyanlar mitini kullanma nedenlerimden birisi de mitlerin günümüzdeki yansımalarının nasıl olacağı ile ilgili fikir yürütme düşüncemdi. Sinemanın böyle bir tarafının olması beni mutlu ediyor.  Başka filmlerimde de başka mitlerle hesaplaşmaya gayret ettim ve edeceğim.” diye ekledi.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up