Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

“Rüya Bir Paralel Evren Hikayesidir”

Derviş Zaim son filmine dair konuştu.

Yayınlandı

tarihinde

Derviş Zaim’in Rüya filmi 4. Uluslar arası Boğaziçi Film Festivali kapsamında Atlas Sineması’ndaki gösterimide İstanbul seyircisiyle buluştu. Filmin ardından yönetmen seyircilerin sorularını yanıtladı.

Yönetmene her filmde farklı konuları ele alması ve farklı bakış açılarını nasıl böyle ustaca kullandığı soruldu. Zaim, “Filmografimin değişik dönemlerine ilişkin farklı yorumlar geliyor. Kimisi, Tabutta Rövaşata’nın keşke aynısını yapsanız! Kimileri, ‘İlk filminizden sonra diğer işleriniz iyi idi. Ama neden bu kadar farklı işler yapıyorsunuz?” Diye soruyorlar. Affınıza sığınarak söylüyorum, yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır. Bundan sonra da diğer filmlerimle ilgisi olmayan işler yapmaya gayret ederek devam edeceğim. Çok farklı işlere imza atmaya devam edeceğim.” yanıtını verdi.

UBFF_DERVİŞ ZAİM_RÜYA FİLM SÖYLEŞİ (2)

Filmdeki kadın karakterin değişimi üzerine sorulan bir soruya ise şu yanıtı verdi yönetmen: “Filmde bir karakteri 4 ayrı oyuncu canlandırıyor.  Film bir paralel evrenler hikayesi aslında! Bu manada özgürlük ve kader sorusunun ikilemini açmaya çalışan, bunun üzerine sorular sormaya çalışan, bu yolculuğu kendisine temel alan bir film olduğu naçizane söylenebilir. Bu anlamda mitsel bir tarafı olduğunu söylemem gerekiyor. Aynı karakterin 4 farklı oyuncu tarafından canlandırılmasının altında yatan sebeplerden bir tanesi de, insanlığın değişik yüzleri ve kahramanın yolculuğunun değişik duraklarına dair maskelerini bir araya getiren bir film yapmak gibi bir amacım olmasından kaynaklanıyor. Özgürlük ve kader üzerine yapılan, mesela Koş Lola Koş (Lola Rennt) ya da Tesadüfün Böylesi (Sliding Doors) gibi benzer filmleri hatırlayacaktır seyircilerimiz… Genellikle karakterin başına bir şey gelmesi durumunda neler olabileceğini araştırıyor bir çizgi. Sonra da o karakter o kapıdan çıkmamış olsaydı başına neler gelebilirdi! Diyerek onu araştırıyor. Ve üçüncü aşamada başına başka bir şey gelmiş olsaydı başına ne gelebilirdi? Diyerek üçüncü bir bölümü açıyor. Ama bu film bunu yapmıyor. Sanki zaman lineer biçimde devam ediyor algısı var. Ama lineer olarak gitmiyor. Zamansal karmaşıklığı allak bullak ediyor. Paralel Evren hikâyesi işte…”

 “Filmlerimde Mitlerle hesaplaşmaya devam edeceğim!”

Filmde günümüz dünyasında Yedi Uyuyanlar ile onları koruyan Kıtmir adındaki köpek ile ilgili anlatının olmasının ve filmin bir sahnesinde kadın karakterlerinden birinin Yedi Uyuyanlar ile ilgili yaptığı açıklamasının, bu konu hakkındaki kendi fikirlerini de içerdiğini söyleyen Zaim… “Yedi Uyuyanlar mitini kullanma nedenlerimden birisi de mitlerin günümüzdeki yansımalarının nasıl olacağı ile ilgili fikir yürütme düşüncemdi. Sinemanın böyle bir tarafının olması beni mutlu ediyor.  Başka filmlerimde de başka mitlerle hesaplaşmaya gayret ettim ve edeceğim.” diye ekledi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

İran Film Haftası 4 Şubat’ta Başlıyor

Filmlerin tamamı ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İran Film Haftası

Tamamı ücretsiz gösterimlerden oluşacak sekiz filmi seçkisinde bulunduran “İran Film Haftası”, 4 Şubat’ta başlıyor.

4-7 Şubat tarihleri arasında İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İran Film Haftası etkinliği yapılacak. 8 filmin gösterileceği etkinlik, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği tarafından organize ediliyor.

Gösterimler Ücretsiz

Filmlerin ücretsiz gösterileceği etkinlikte, son dönemin ödüllü ve İran’da büyük gişe başarısı yakalamış yapımları yer alıyor. Programda; Kiyumers Pur Ahmed’in “Ayakkabılarım Nerede?”, Behruz Afkhami’nin “Azerşahduht, Perviz ve Diğerleri”, İbrahim Hatemikia’nin “Bodyguard”, Narges Abyar’ın “Künye 143”, Reza Mirkarimi’nin “Bu Kadar Basit” ve “Bir Küp Şeker”, Maziar Miri’nin “Resim Havuzu” ve “Sara ve Ayda” filmleri sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

İran Sineması Paneli

İran Film Haftası kapsamında 5 Şubat Cumartesi 15.00’te İran sineması üstüne bir panel de düzenlenecek. İran’dan gelen yönetmen Maziar Miri ve oyuncu Fereshteh Sadre Orafaee’nin konuşmacı olacağı panelin moderatörlüğünü yönetmen Faysal Soysal yapacak.

Adres
İBB Ali Emiri Kültür Merkezi, Hırka-i Şerif, Akşemsettin Cd. No:66, 34134 Fatih/İstanbul

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

5. Denizbank İlk Senaryo İlk Film Yarışması “Filmim Vizyonda” Bölümü İle Seçilen Yapımları Vizyona Taşıyor

Başvurular 18 Şubat’ta sona erecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması, sinema salonlarında kendine yer bulamamış yapımlara yönelik “Filmim Vizyonda” Bölümü’nü yarışmaya ekledi.

DenizBank ile TÜRSAK Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması, senaristlere destek olmak amacıyla beşinci yılında önemli bir yeniliğe imza atıyor; daha önce vizyonda kendine yer bulamamış yönetmen ve yapımcıların “Filmim Vizyonda” kategorisinde yarışmasına olanak sağlıyor. Kaliteli yapımlara, ihtiyaç duydukları dağıtım desteğini sağlayarak daha geniş kitlelere ulaşmalarını hedefleyen yarışmaya başvurular başladı.

Başvurular 18 Şubat’ta sona erecek

Bu yıl ilk kez düzenlenen yarışmaya, çekimleri 1 Ocak 2020 tarihinden sonra  tamamlamış, Türk yapımı ve uzun metrajlı kurmaca, belgesel, deneysel ya da animasyon filmler katılabilecek. Başvuruların en geç 18 Şubat 2022 Cuma günü, saat 18:00’e kadar kabul edileceği 5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nda, Filmim Vizyonda projesinde seçilecek 5 filme, en az 2 haftalık Vizyon Ödülü verilecek.

Yarışmayla ilgili ayrıntılı bilgiler ve güncel duyurular ilksenaryo.com adresi ve TÜRSAK Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın Jüri Üyeleri Belli Oldu

Jüri başkanı, yönetmen Abdullah Oğuz oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

5. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması

DenizBank ve TÜRSAK Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen “DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması”nın jürisi belli oldu.

Ülkemiz sinemasının geleceği olan senaristleri yolculuklarının en başında cesaretlendirmek üzere DenizBank ve TÜRSAK Vakfı iş birliğinde gerçekleştirilen “DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması“nda jüride görev üstlenecek isimler belirlendi.

Başkanlığını Abdullah Oğuz’un yapacağı yarışma jürisinde; oyuncu Kaan Yıldırım, senarist Zafer Külünk, oyuncu Özge Gürel ve DenizBank Kültür Sanat Yöneticisi Burcu Hancı üye olarak yer alacak. Yarışmada aynı zamanda çevrimiçi etkinliklere senaryo yazmak isteyen herkes, deneyimli yönetmen ve senaristlerin eğitimlerinden ücretsiz faydalanabilecek. 

10 Finaliste Eğitim, Birinciye Yapım Destek Platformu’na Doğrudan Katılım

Yarışma, eğitim ve etkinlik dolu programı ile bu yıl da ilk uzun metraj senaryolarını yazan adaylara destek vermek üzere önemli bir misyon üstlenecek. “İlk Senaryo” bölümünde Ön Seçici Kurul’un değerlendirmesinden sonra finale kalan 10 senariste eğitim verilirken, birinci olan senariste 6. Yıl Yapım Destek Platformu’na doğrudan katılım hakkı tanınacak. 

“İlk Senaryo” Yarışması’nın 5. Yılında Ses Getiren Bir Yenilik: Yapım Destek Platformu

DenizBank ve TÜRSAK Vakfı, iş birliklerinin 5. yılında önemli bir yeniliğe de imza atarak, Yapım Destek Platformu’nu hayata geçiriyor. Proje geliştirme konusunda belirli aşama kat etmiş olan kaliteli yapımların daha büyük kitlelere ulaşması için destek sunulacak bu yeni bölümde, Birincilik Ödülü’nün sahibi, 50.000 TL maddi destek almaya hak kazanacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler