Rusya’nın Oscar Adayı Belli Oldu

Asya Sineması

Cannes Film Festivali’nde gösterilen ‘Sobibor’ Oscar’a aday olabilmek için yarışacak.

Prömiyerini geçtiğimiz Mayıs ayında Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren drama filmi ‘Sobibor’, Rusya’nın bu seneki Oscar adayı oldu. Film, 91. Akademi Ödülleri’nde ‘Yabancı Dilde En İyi Film’ kategorisine aday olabilmek için yarışacak.

Ilya Vasiliev’in ‘Alexander Pechersky: Breakthrough to Immortality’ isimli kitabından beyaz perdeye uyarlanan film, 1943 yılında Sobibor Nazi toplama kampında Sovyet subayı Alexander Pechersky tarafından başlatılan ayaklanmanın gerçek hikayesini anlatıyor. Birçok esirin kaçmasına vesile olan ayaklanma, Nazi toplama kamplarında başlatılan tek başarılı ayaklanma olarak biliniyor.

Rusya’da beş milyon dolardan fazla gişe hasılatı elde eden “Sobibor”un başrolünü ilk yönetmenlik denemesi için aynı zamanda kamera arkasına da geçen Konstantin Khabenskiy üstleniyor. Bir diğer başrol Christopher Lambert filmde Nazi kampının başındaki Karl Frenzel’e hayat veriyor.

Rusya, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Oscar’a 26 film gönderdi. Ülkenin geçtiğimiz yılki adayı Andrei Zvyagintsev’in yönettiği ‘Sevgisiz’ filmiydi. Oscar’a aday gösterilen film törenden eli boş dönmüştü.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up