Rusya’dan Chernobyl’e Karşı Yeni Dizi

Diziler Manşet

Rusya, HBO dizisi Chernobyl’e karşı yeni bir dizi hazırlayacak. Dizi, nükleer felaket sırasında CIA ajanlarının rolünü konu alacak.

Game of Thrones’un geçtiğimiz haftalarda yaptığı final sonrasında yayınlanan Chernobyl dizisi, dünya çapında oldukça ses getirdi. Hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından oldukça beğeni toplayan 5 bölümlük mini dizi Chernobyl, 6 Nisan 1986 tarihinde Ukrayna’nın Çernobil şehrindeki nükleer santralin patlaması sonucunda yaşanan trajediyi gözler önüne serdi.

5. bölümüyle geçtiğimiz günlerde ekranlara veda eden dizinin etkisi ise uzun süre devam edecek gibi görünüyor. Yaşanan bu facianın yeniden gündeme gelmesi, dünyanın ilgisini Chernobyl’e çevirdi. Reuters tarafından paylaşılan verilere göre, dizinin yayınlamaya başlamasının ardından felaket bölgesini ziyaret etmek için turlardan yer ayırtan turistlerin sayısında yüzde 40 artış yaşandı.

Chernobyl’in yaptığı bu sükse ardından gözler Rusya’ya çevrildi. Olayın yaşandığı dönemi iğneleyici bir şekilde ele alan dizi, Rusya tarafından pek hoş karşılanmadı. Çernobil felaketinin sarsıntılarının günümüzde de devam etmesi nedeniyle çekingen bir tavır sergileyen Rusya, durumu aleyhine çevirmek adına yeni bir dizinin hazırlıklarına başladı.

Rusya’nın önde gelen televizyon kanallarından NTV, Çernobil’de sabotaj ve casusluk faaliyetleri yürüten CIA ajanlarının nükleer felaketin yaşanmasında oynadığı rolü ekranlara taşıyacaklarını açıkladı.

Dizinin yönetmenliğini üstlenecek olan Alexei Muradov, Chernobyl’de yansıtılan olayların dışında, facia sırasında CIA ajanlarının rolünün de olduğunu ve birçok tarihçinin de bu teoriye karşı çıkmadığını ifade etti. Muradov, o gün bir Amerikan ajanının Çernobil nükleer tesisinde olduğunun bilinen bir gerçek olduğunu dile getirdi.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up