Ruslar Cinema of Turkey organizasyonu ile Türk sinemasıyla tanıştı.

Dünya

Rus seyirci Türk sinemasını çok sevdi

10_turk_filmi_moskova_film_festivalinde

Dünyanın en eski film festivallerinden olan Uluslararası Moskova Film Festivali, bu yıl ilk defa Cinema of Turkey  birçok Türk filminin yanı sıra oyuncu ve yönetmeni de Rus seyircisi ile buluşturdu. Bu yıl 37’nci kez yapılan Uluslararası Moskova Film Festivali’ndeTürk sinemasını temsilen Cinema Of Turkey – Yesterday And Today Türkiye Sineması Dün-Bugün platformu tarafından seçilen 10 film, Moskova’da izleyicilerle buluşacak. 26 Haziran tarihine kadar sürecek olan festivalde katılımcılar arasında Uğur Yücel, Tolga Karaçelik, Emre Tanyıldız, Ahmet Mümtaz Taylan, Mert Fırat ve Feyyaz Duman gibi önemli isimler de bulunuyor.

Oyuncu ve yönetmen Uğur Yücel, festivalin üçüncü gününde yönetmenliğini yaptığı Soğuk filminin gösteriminden sonra yaptığı açıklamada Rus seyircisinin ortalamasının yüksek olduğunu belirterek, okuyan bir toplumdan beklendiği üzere filmde birçok kişinin üzerinde durmayacağı ve konuşmayacağı detayı çok çabuk algıladıklarını söyledi.

Elif Dağdeviren de yaptığı açıklamada, Rus sineması ve edebiyatının Türk sineması ve edebiyatında çok güçlü bir etkiye sahip olduğunu belirterek şunları söyledi

‘Böyle organizasyonlarla bir araya gelmesi uzun vadede yeni filmlerin doğmasına neden olacağını düşünüyorum. Buradan projeyi destekleyen TC Başbakanlık Tanıtma Fonu ve TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na katkılarından dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bu tür projeler gittikçe güçlenen ilişkilerin daha da başka bir boyuta atlamasına neden oluyor.

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up