Ruhr Türk Film Günleri Başlıyor!

Türkiye

Ruhr Türk film günleri 2 Kasım da’ başlıyor.

02 Kasım – 06 Kasım 2011 tarihleri arasında Dortmund’da düzenlenecek festivalin yapılacağı yer,  Almanya’nın en tanınmış, 2010 Avrupa Kültür Başkenti yılında eski bir endüstri anıtından Avrupa’nın ilk yaratıcı ekonomi merkezi haline dönüştürülen Dortmunder U. adlı kültür ve eğitim merkezi.

Ruhr Türk Film Günleri, Almanya’nın en çok Türkiye kökenli göçmen barındıran Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti’nin Türkiye’den göçün 50. yılı vesilesiyle düzenlediği kapsamlı kutlamalar çerçevesinde düzenleniyor. Film günlerinin düzenlendiği kent olan Dortmund ise Duisburg, Mülheim, Essen, Gelsenkirchen, Bochum, Oberhausen ve Bottrop kentlerinin bulunduğu ve geçen yıl İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti ünvanını taşıyan Ruhr Metropolü sınırları içinde bulunuyor.

Ruhr Türk Film Günleri çerçevesinde Çoğunluk, 72. Koğuş, Kaledeki Yalnızlık, Press, Anadolu’nun Kayıp Şarkıları ve Memduh Ün’ün 1992 yılı yapımı Zıkkımın Kökü filmleri gösterilecek. Çoğunluk filmi, 16 Ekim 2011 tarihinde Almanya’nın en büyük film festivali olan Münster Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma Bölümü’nde onlarca filmi geride bırakarak, Seren Yüce’ye En İyi Yönetmen ödülü kazandırdı.

 Ruhr Türk Film Günleri kapsamındaki gösterimlerde Settar Tanrıöğen, Volga Sorgu, Murat Saraçoğlu, Nezih Ünen, Engin Emre Değer gibi sanatçılar filmleriyle ilgili söyleşilere katılacaklardır.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up