Roman Polanski, Cesar Sinema Ödülleri Jüri Başkanlığından Çekildi

Manşet

Fransa’nın en prestijli film ödülü Cesar Sinema Ödülleri’nin jüri başkanı yönetmen Roman Polanski, hakkındaki çocuk istismarından kesinleşmiş cezanın tekrar gündeme gelmesi nedeniyle jüri başkanlığından çekilmek zorunda kaldı.

Polanski’nin avukatı Herve Temime müvekkilinin kendisine jüri başkanlığı görevi verilmesinden sonra başlayan tartışmalardan dolayı çok üzgün olduğunu ve başkanlık görevinden çekilmeye karar verdiğini belirtti.

Organizasyon Komitesi tarafından Polonya asıllı 83 yaşındaki Polanski’nin Cesar Sinema Ödülleri Jürisi’nin başkanı olarak belirlendiği açıklanmıştı. Ancak Polanski’nin geçmişi burada da kendisini bırakmadı. Kariyerinin yanı sıra hakkındaki çocuk istismarı iddialarıyla gündeme gelen ve bu nedenle ABD’de hapis cezasına çarptırılan Polanski’nin bu göreve getirilmesi Fransa’da yoğun tartışmalara yol açmış ve özellikle kadın derneklerinin organizasyonu ile protesto amaçlı 61 bin imza toplanmıştı.

İstismar iddiaları üzerine Fransız vatandaşlığına geçen yönetmeni Fransa, ABD’ye iade etmeyi reddetmişti. 24 Şubat’ta 42’ncisi düzenlenecek Cesar Sinema Ödülleri’nin yeni jüri başkanı henüz belli değil.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up