Robin Williams’tan 10 Unutulmaz Performans

Liste

_____
one-hour-photo

BASKI (One Hour Photo)

Yapımı: 2002 – ABD

Tür: Dram ,  Gerilim ,  Gizem ,  Korku

Yönetmen: Mark Romanek

Oyuncular: Robin Williams ,  Connie Nielsen ,  Gary Cole ,  Erin Daniels ,  Lee Garlington

Senaryo: Mark Romanek

 Filmin Konusu

Alışveriş merkezinin normal ziyaretçileri, fotoğrafçıda çalışmakta olan Sy Parrish’i farketmezler. Silik bir karakter olan Sy, bir gün Nina Yorkin tarafından farkedilir. Nina, Sy’a tab edilmesi için aile fotoğraflarını bırakır.

Sy Parrish (Robin Williams), fotoğraflar konusunda çok takıntılır. Ona göre, insanlar güzel anılarını fotoğraflarla ölümsüzleştirirler. Ne kadar çok fotoğraf olursa, hayat o kadar değerlidir. Sy’ın fotoğraflara olan ilgisi, fotoğrafların sahiplerinden bile fazladır. Kendisini fotoğraflarda gördüğü ailelerle özdeşleştirmiştir. Onların bu mutlu anlarını korumak ve mutsuz oldukları anları düzeltmek Sy’ın sorumluluğu haline gelmiştir.

Nina’nın getirdiği fotoğraflar sayesinde Sy, Yorkin ailesiyle tanışır. Küçük oğulları Jake’in doğumundan 9 yaşına gelişine şahit olur albümler sayesinde. Ailenin yaptığı tüm tatilleri de adeta onlarla birlikte yaşar Sy. Ve kendisini Yorkin’lerin bir parçası olarak kabul etmeye başlar.

Bu saplantı tehlikeli olacaktır..

Mrs.-Doubtfire

Mrs. Doubtfire (1993)

Yapımı: 1993 – ABD

Tür: Dram ,  Komedi

Yönetmen: Chris Columbus

Oyuncular: Robin Williams ,  Pierce Brosnan ,  Sally Field , Matthew Lawrence ,  Polly Holliday

Senaryo: Randi Mayem Singer ,  Anne Fine

Filmin Konusu:

Daniel Hillard (Robin Williams) sıradan bir baba değildir. Eski karısının (Sally Field) evde bir bakıcıya ihtiyacı olduğunu öğrenince hemen bu iş için başvurur. Mükemmel peruğu, birazcık makyaj ve bütün durumlara elverişli elbisesi ile Mrs. Doubtfire kendini işine adamış İngiliz bir bakıcı olarak hemen işe alınır. Ve tüm ailesiyle yepyeni bir hayat yaratır.

Awakenings

Awakenings (1990)

Yapımı: 1990 – ABD

Tür: Biyografi ,  Dram

Yönetmen: Penny Marshall

Oyuncular: Robert De Niro ,  Robin Williams ,  Penelope Ann Miller,  John Heard ,  Julie Kavner

Senaryo: Steven Zaillian ,  Oliver Sacks

Filmin konusu:

Dr. Malcolm Sayer, insan ilişkileri çok zayıf olan ve hayatı boyunca labaratuvarlarda bilimsel araştırmalar yapan bir doktordur. Personel yetersizliği yaşayan bir hastane, başka başvuru olmadığı için Sayer’ı işe almak zorunda kalır. Dr. Sayer, tamamı çok uzun yıllardır bilincini kaybetmiş ve hareketsiz görünen hastaları tedavi etmek ister.
Bir konferansta başka bir hastalık için geliştirilen L-Dopa adlı ilacın kendi hastalarına da derman olabileceğini düşünen Sayer, şansını denemek ister. İlacı Leonard Lowe üzerinde denemek için izin alan doktor, ilk başta başarılı olur ancak zamanla ilacın yan etkileri ortaya çıkmaya başlar.

The-World-According-To-Garp

The World According to Garp (1982)

Yapımı: 1982 – ABD

Tür: Dram ,  Komedi ,  Romantik ,  Spor

Yönetmen: George Roy Hill

Oyuncular: Robin Williams ,  Glenn Close ,  John Lithgow ,  Mary Beth Hurt ,  Hume Cronyn

Senaryo: John Irving

Filmin Konusu:

Dünya Savaşında babası ölen Garp (Robin Williams), yazarlık tutkusu olan bir kıza âşık olur v kızın onunla evlenebilmesinin tek şansı, Garp’ın yazar olmasıdır. Bu yüzden Garp yazar olmaya karar verir. Garp’ın hemşirelik yapan annesi ‘şehvet’ konusunu incelemek istemektedir ve bu yönde insanları gözlemleyip, insanlarla diyalog kurar. Ortaya “feminizm” hareketini doğuracak bir eser çıkar ama bu harekete elbette karşıt kişiler olacaktır.
Insomnia

Insomnia (2002)

Yapımı: 2002 – Kanada ,  ABD

Tür: Gerilim ,  Gizem ,  Suç

Yönetmen: Christopher Nolan

Oyuncular: Al Pacino ,  Robin Williams ,  Hilary Swank ,  Jonathan Jackson ,  Katharine Isabelle

Senaryo: Nikolaj Frobenius ,  Hillary Seitz

Filmin Konusu:

Los Angeles polisinden dedektifler Will Dormer ve Hap Eckhart, küçük bir Alaska kasabasına 17 yaşında bir kızın öldürülmesini araştırmaya giderler. Araştırmaları sonucunda Walter Finch adında bir yazardan şüphelenir ve peşine düşerler. Sisler içinde yaşanan bir çatışmada Hap öldürülür, Finch kaçar.Başarısızlığa uğramanın ve ortağının ölümünün öfkesiyle Dormer, Finch’in peşine düşer. Bu kez yanında yerel bir polis memuru olan Ellie Burr vardır. ikili, Finch’in zekice ördüğü entrikalar ağı içerisinde intikam ve adalet için çabalar.

Moscow-On-The-Hudson

Moscow On The Hudson (1984)

Yapımı: 1984 – ABD

Tür: Dram ,  Komedi ,  Romantik

Yönetmen: Paul Mazursky

Oyuncular: Robin Williams ,  Udo Kier ,  Maria Conchita Alonso , Kim Delgado ,  Jackée Harry

Senaryo: Paul Mazursky ,  Leon Capetanos

Filmin Konusu:

Vladimir Ivanoff, Moskova Sirki’nde çalışan başarılı bir saksafoncudur. Vladimir, Moskova Sirki ile birlikte New York turnesine çıkar. Sirk, New York’a vardığında Vladimir, tüketim toplumunun nimetleri karşısında büyülenir ve ABD’ye sığınmak istemesiyle çılgın komedi başlar. Film komünist Rusya’nın çöküşünü irdeliyor. Fakat satır aralarında çok ince ayrıntılar gizli. Golden Globes’da ‘‘En İyi Erkek Oyuncu’’ ödülüne aday gösterilen Robin Williams’ın performansı gerçekten büyüleyici.


The-Fisher-King

BALIKÇI KRAL (The Fisher King)

Yapımı: 1991 – ABD

Tür: Dram ,  Komedi ,  Romantik

Yönetmen: Terry Gilliam

Oyuncular: Robin Williams ,  Jeff Bridges ,  Michael Jeter ,  Dan Futterman ,  Amanda Plummer

Senaryo: Richard LaGravenese

Filmin Konusu;

Hip bir DJ olan Jack, canlı bir telefon konuşmasının ardından hızlı ve renkli hayatına veda eder. Ciddiyetsiz bir tavır ile bir kişinin hayatına yanlış bir yön vermiş ve hayatının hatasını yapmıştır. Yaklaşık üç yıl sonra intihara eğilimli bir ayyaşa dönüşen eski DJ Jack Lucas, hayatı, kendi oyun alanına çeviren sokaklarda yaşayan bir şizofrenle karşılaşır. Bu ilişki bizi yaşadığımız dünyada gerçek delilerin kimler olduğuna dair bir sorgulamaya itecektir.

Good-Morning-Vietnam

GÜNAYDIN VİETNAM (Good Morning, Vietnam)

Yapımı: 1987 – ABD

Tür: Dram, Komedi, Savaş

Yönetmen: Barry Levinson

Oyuncular: Robin Williams ,  Forest Whitaker ,  Robert Wuhl , Bruno Kirby ,  Richard Edson

Senaryo: Mitch Markowitz

Filmin Konusu:

Eleştirmenler Oscar Ödülü sahibi Robin Williams’ın Günaydın Vietnam’da , 1965’te Saigon’u yerinden oynatan, saygısız, konformist DJ Adrian Cronauer rolünü oynamak için doğduğunu söylüyorlar. Cronaue, ordu tarafından sabahın erken saatlerinde yayınlanan bir radyo şovu için getirtilir. Cronauer, önceki ciddi ve sıkıcı hava dalgalarını, mizah ve hippi nağmeleriyle dolu yaylım ateşiyle yok eder. askerler tarafından çok sevilir, ancak üst yönetim içinde öfke uyandırır. Bilmeceler, inanılmaz eğlenceli fıkra bombardımanları ve 60!ların hitleriyle dopdolu film, Cronauer’in sıkı Saigon macerasının ortasında bir dünyanın nasıl deliye döndüğünü gösteriyor.

Dead-Poets-Society

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ (Dead Poets Society)

Yapımı: 1989 – ABD

Tür: Dram

Yönetmen: Peter Weir

Oyuncular: Robin Williams ,  Ethan Hawke ,  Robert Sean Leonard,  Jamie Kennedy ,  Lara Flynn Boyle

Senaryo: Tom Schulman

Filmin Konusu;

1950’lerin Welton Akademisi ciddi, disiplinli ve akademik çevrelerde saygınlığı yüksek olan ancak gerikafalılığın iktidarda olduğu bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tavırları okulu öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir yer haline getirmektedir. Fakat yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in okula atanmasıyla çok şey değişecektir… Keating öğrencilerine ders kitaplarını yırtıp atmalarını, kalıplaşmış düşünce şekillerinden uzaklaşmalarını ve hayatlarını dolu dolu yaşamalarını öğütlemesiyle okulun statükocu tavrına son derece zıt bir profil çizmektedir. Öğrencilerini şiir ve nitelikli edebi yapıtlarla tanıştıran Keating onların pek çoğu üzerinde derin bir etki yaratır ve onların geleceğe dair hayallerinin şekillenmesini sağlar. Elbette Keating’in yaklaşımının okul yönetimi tarafından farkedilmesi ve üstüne gidilmesi uzun sürmeyecektir. Fakat okul müdürü Nolan Keating’i okuldan uzaklaştırma kararı aldığında hayatlarını değiştirdiği öğrencileri Keating’i savunmak için harekete geçerler. 1989’da dört dalda Oscar’a aday olan Ölü Ozanlar Derneği, Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getirmişti. Williams’ın da, ilerici öğretmen rolüyle destan yazdığını ve kariyerinin en iyi oyunlarından birini çıkardığını da söylemek mümkündür…

Good Will Hunting

CAN DOSTUM (Good Will Hunting)

Yapımı: 1997 – ABD

Tür: Dram

Yönetmen: Gus Van Sant

Oyuncular: Matt Damon ,  Robin Williams ,  Minnie Driver ,  Ben Affleck ,  Stellan Skarsgård

Senaryo: Matt Damon ,  Ben Affleck

Filmin Konusu;

Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will’i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire’dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar..

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up