Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Riddick Geri Döndü!

2001 yılında elime geçen bir vcd’de ilk kez karşılaştım Riddick’le. O zaman filmde Riddick bana göre bir yan unsurdu ama akılda kalıcı bir portre çiziyordu.

Yayınlandı

tarihinde

cemil-cinar

2001 yılında elime geçen bir vcd’de ilk kez karşılaştım Riddick’le. O zaman filmde Riddick bana göre bir yan unsurdu ama akılda kalıcı bir portre çiziyordu. Filmde benim için asıl karakter sonunda kendini feda eden Carolyn Fry’ı oynayan Radha Mitchell’di. Bir çöl gezegenine düşen uzay gemisinin yolcuları bir taraftan doğaya diğer taraftan da Riddick’e karşı mücadele ediyorlardı. İlk filmin benim için tek olumsuz yanı sinemada seyredememiş olmaktı.

2004’de biraz da Riddick’e bir derinlik katmak için olsa gerek The Chronicles of Riddick çevrildi. Genelde ilk filmden daha fazla kabul görmesine rağmen benim için ilk film her zaman daha iyi olarak kalacak. Filmin sonundaki sahne bana Edgar Rice Burroughs’un efsanevi kahramanı Conan’ın imparator oluşunu hatırlattı.

riddick

Filmin fragmanlarında ilk dikkatimi çeken BattleStar Galactica’nın Starbuck’ı Katee Sackhoff oldu. Sanki ilk filmdeki Carolyn tarzı çelişkilerle dolu bir karakter gibi hissettim ama olmadı. Karşımda Galactica’nın serserisi Starbuck duruyordu. Eğer senaryoda bu duyguların biraz da üstüne düşseler yine güzel olabilirmiş. Araya bir de intikam sıkıştıran senarist/yönetmen  David Twohy duygusu az, aksiyonu bol bir gişe film tasarlamış. David Twohy özellikle sevdiğim filmlerden bazılarının senaristliğine de katkıda bulunmuş bir isim ki bunların arasında Harrison Ford’lu Fugitive (Kaçak), Madeline Stowe’lu Philip K.Dick uyarlaması Impostor ve Kevin Costner’ın oynadığı Waterworld’de var.

Riddick’e karakter olarak baktığımızda acımasız ve bencil bir karakter görüyoruz aslında. Ama bir taraftan da çevresindekilere bir şekilde yardımcı olmak durumunda kalan bir anti kahraman portresi çiziyor. Böyle bir karaktere arka plan olarak fazla bir şey katmak özellikle ilk film düşünüldüğünde gereksiz bir hamle gibi geliyor. Buna en yakın örnek ise Kuzuların Sessizliğinin Hannibal’ı olsa gerek. Kuzuların Sessizliğini seyrettiğinizde verilen genel bilgiler dışında Hannibal hakkında kötü olduğu dışında detaylı bir bilgi yoktur. Sadece kötüdür o kadar. Sonraki filmlere baktığınızda o etkileyiciliğin azaldığını hissedersiniz. Ne Hannibal’da ne de yeniden çekilen Red Dragon’da Anthony Hopkins aynı performansı gösteremez.

riddick-1

Riddick’de bence böyle kalmalıydı ve son filmde istediğim gibi oldu. Chronicles’de Lort Mareşal  olan Riddick, Vaako’nun ihaneti ile yine ilk filmdekine benzer bir gezegene atılır. Hayatta kalmak için kendi deyimiyle “aslına dönmek” için çalışır. Film neredeyse iki bölümden oluşur gibi. İlk bölümde Riddick’in yabani haline dönüşünü ikinci bölümde kurtulma çabalarını izliyoruz.

Fırtınayla beraber gelen ikinci bölümde gezegenden kurtulmak için ödül avcılarını gezegene davet eden Riddick her zamanki gibi. Aynı sessiz katil. Akıl oyunları ve bubi tuzaklarından sonra yine bir hayatta kalma mücadelesi. İlk filmin yaratık tasarımları benim hoşuma gitmişti. Yeni filmin yaratıkları biraz Alien’e benziyor. Filmi izlerken eğer ilk iki filmi de islemişseniz bir çok benzerlik yakalamanız olası.

Film bir aksiyon olarak görevini ilk yarım saat haricinde yerine getiriyor. Espriler fena değil, özellikle  Santana gayet komik bir karakter olmuş. Riddick ve Starbuck’la (Katee Sackhoff’un filmdeki adı Dahl ama benim için film boyunca Starbuck’tı) olan sahnelerini sevdim.

Eski filmleri seyretmiş olmanıza gerek yok ama seyrettiyseniz eski dost Riddick’i yeniden görmek keyifli olacaktır.

Şimdiden iyi seyirler.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Selda Alkor ve Engin Ayça’ya 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nden Onur Ödülü

Festival, 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Selda Alkor

4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nin Onur Ödülü, Selda Alkor ve Engin Ayça’ya layık görüldü.

Geçtiğimiz yıllarda Reis Çelik, Biket İlhan, Süleyman Turan, Mevlüt Koçak, Gülsen Tuncer ve Necip Sarıcı‘ya takdim edilen festivalin geleneksel ödüllerinden olan “Dostluk Onur Ödülü” bu yıl oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya takdim edilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ün destekleriyle Balkon Film’in organize ettiği ve Türk Kızılay’ı çatısı altında 2-5 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek olan 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Kısa Film Festivali’nde ödüller, açılış töreninde sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli anısına düzenlenen festivalde “Dostluk Onur Ödülleri” oyuncu Selda Alkor ve yönetmen Engin Ayça’ya Türk sinemasına yaptıkları katkılardan dolayı verilecek.

“Festivalin Anadolu Dostluğunu Geliştiren İsimler Anısına Yapılması Çok Anlamlı”

1965 yılında Yeşilçam ile tanışan, “Senede Bir Gün”, “Buzlar Çözülmeden”, “İlk ve Son”, “Erikler Çiçek Açtı” gibi sinemanın klasikleri arasında yer alan pek çok filmde rol alan sinemanın “Çiçekçi Kız”ı usta oyuncu Selda Alkor, kişilerin yeniden dostluk duygularını öne çıkarmak amaçlı yapılan Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali’nden dostluk ödülü almanın çok gurur verici olduğunu ifade etti. Kaybolan değerlerden dostluğu halka filmler, şiirler ve müzikler vasıtasıyla ile buluşturmanın çok değerli olduğunun da altını çizen Alkor, festivalin her sene büyük şairlerin, düşünürlerin yıllar önce Anadolu dostluğunu geliştiren isimler anısına yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

“Dostluk Toparlayıcı Bir Unsur”

Festivalde “Dostluk Onur Ödülü” alacak bir diğer ise 1987’de ilk uzun metrajlı filmi “Bez Bebek” ile 1. Ankara Film Festivali’nde En İyi 2. Film ve En İyi Senaryo Ödüllerini alan usta yönetmen Engin Ayça. 1990’da “Soğuktu ve Yağmur Çiseliyordu” adlı ikinci filmiyle 28. Antalya Film Festivali’nde En İyi 3. Film seçilen usta yönetmen, son olarak 2007 yılında “Suna” filmini yönetti.

Dostluğun hepimiz için bir panzehir olduğunu, hayatı devam ettirmek için toparlayıcı bir unsur olduğunun altını çizen Engin Ayça ‘dostluğun’ işlendiği bir film festivalden onur ödülü almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Beyoğlu Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi, Yunus Emre Enstitüsü gibi birçok kurum iş birliğiyle düzenlenen 4. Uluslararası Kızılay Dostluk Film Festivali direktörlüğünü Faysal Soysal, Onursal Başkanlığını Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık yapacak. 

Okumaya Devam Et

TV'de Sinema

Bu Akşam Televizyonda Hangi Filmler Var?

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

6 Kasım 2021 Cumartesi akşamı televizyon filmleri.

Sherlock Holmes: Gölge Oyunları (Sherlock Holmes: A Game Of Shadows) – Beyaz TV Saat: 19.30

Serinin devam filminde Sherlock ve ortağı bu kez Londra dışındadırlar. Sherlock, bu kez suç dehası Profesör Moriarty’in peşindedir.

İntikam Yolu (Drive Angry) – Beyaz TV Saat: 21.45

Kızının sapkın bir tarikat tarafından vahşice öldürüldüğünü ve torununun yine aynı adamlar tarafından şeytana kurban edilmek üzere kaçırıldığını öğrenen Milton, cehennemden kaçarak intikam almak için dünya üzerine gelir.

Yaz Saati (Summer Hours) – TRT 2 Saat: 22.00

Olivier Assayas imzalı film, üç kardeşin, ölen annelerine ait ev ve sanat koleksiyonunun akıbeti konusunda düştükleri durumu konu ediniyor. “Summer Hours” (Yaz Saati), bu akşam 22.00’de TV’de ilk kez TRT 2’de.

Okumaya Devam Et

Uncategorized @tr

“Lightyear”dan Teaser Yayınlandı

Film, 17 Haziran 2022’de gösterime girecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Pixar animasyonu “Lightyear” filminden teaser yayınlandı. Filmde Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Yönetmen koltuğuna Kayıp Balık Dory (Finding Dory) filminin ortak yönetmenlerinden Angus MacLane‘in oturduğu “Lightyear“dan teaser yayınlandı. Toy Story serisinde yer alan oyuncaklardan Buzz Lightyear’ın maceralarına odaklanan film, 17 Haziran 2022‘de gösterime girecek.

Işıkyılı, son model bir oyuncak olan Buzz-lightyear’ın hikayesini konu alan Pixar animasyonu Lightyear‘da Buzz Lightyear karakterini ünlü oyuncu Chris Evans seslendiriyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler