Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Riddick Geri Döndü!

2001 yılında elime geçen bir vcd’de ilk kez karşılaştım Riddick’le. O zaman filmde Riddick bana göre bir yan unsurdu ama akılda kalıcı bir portre çiziyordu.

Yayınlandı

tarihinde

cemil-cinar

2001 yılında elime geçen bir vcd’de ilk kez karşılaştım Riddick’le. O zaman filmde Riddick bana göre bir yan unsurdu ama akılda kalıcı bir portre çiziyordu. Filmde benim için asıl karakter sonunda kendini feda eden Carolyn Fry’ı oynayan Radha Mitchell’di. Bir çöl gezegenine düşen uzay gemisinin yolcuları bir taraftan doğaya diğer taraftan da Riddick’e karşı mücadele ediyorlardı. İlk filmin benim için tek olumsuz yanı sinemada seyredememiş olmaktı.

2004’de biraz da Riddick’e bir derinlik katmak için olsa gerek The Chronicles of Riddick çevrildi. Genelde ilk filmden daha fazla kabul görmesine rağmen benim için ilk film her zaman daha iyi olarak kalacak. Filmin sonundaki sahne bana Edgar Rice Burroughs’un efsanevi kahramanı Conan’ın imparator oluşunu hatırlattı.

riddick

Filmin fragmanlarında ilk dikkatimi çeken BattleStar Galactica’nın Starbuck’ı Katee Sackhoff oldu. Sanki ilk filmdeki Carolyn tarzı çelişkilerle dolu bir karakter gibi hissettim ama olmadı. Karşımda Galactica’nın serserisi Starbuck duruyordu. Eğer senaryoda bu duyguların biraz da üstüne düşseler yine güzel olabilirmiş. Araya bir de intikam sıkıştıran senarist/yönetmen  David Twohy duygusu az, aksiyonu bol bir gişe film tasarlamış. David Twohy özellikle sevdiğim filmlerden bazılarının senaristliğine de katkıda bulunmuş bir isim ki bunların arasında Harrison Ford’lu Fugitive (Kaçak), Madeline Stowe’lu Philip K.Dick uyarlaması Impostor ve Kevin Costner’ın oynadığı Waterworld’de var.

Riddick’e karakter olarak baktığımızda acımasız ve bencil bir karakter görüyoruz aslında. Ama bir taraftan da çevresindekilere bir şekilde yardımcı olmak durumunda kalan bir anti kahraman portresi çiziyor. Böyle bir karaktere arka plan olarak fazla bir şey katmak özellikle ilk film düşünüldüğünde gereksiz bir hamle gibi geliyor. Buna en yakın örnek ise Kuzuların Sessizliğinin Hannibal’ı olsa gerek. Kuzuların Sessizliğini seyrettiğinizde verilen genel bilgiler dışında Hannibal hakkında kötü olduğu dışında detaylı bir bilgi yoktur. Sadece kötüdür o kadar. Sonraki filmlere baktığınızda o etkileyiciliğin azaldığını hissedersiniz. Ne Hannibal’da ne de yeniden çekilen Red Dragon’da Anthony Hopkins aynı performansı gösteremez.

riddick-1

Riddick’de bence böyle kalmalıydı ve son filmde istediğim gibi oldu. Chronicles’de Lort Mareşal  olan Riddick, Vaako’nun ihaneti ile yine ilk filmdekine benzer bir gezegene atılır. Hayatta kalmak için kendi deyimiyle “aslına dönmek” için çalışır. Film neredeyse iki bölümden oluşur gibi. İlk bölümde Riddick’in yabani haline dönüşünü ikinci bölümde kurtulma çabalarını izliyoruz.

Fırtınayla beraber gelen ikinci bölümde gezegenden kurtulmak için ödül avcılarını gezegene davet eden Riddick her zamanki gibi. Aynı sessiz katil. Akıl oyunları ve bubi tuzaklarından sonra yine bir hayatta kalma mücadelesi. İlk filmin yaratık tasarımları benim hoşuma gitmişti. Yeni filmin yaratıkları biraz Alien’e benziyor. Filmi izlerken eğer ilk iki filmi de islemişseniz bir çok benzerlik yakalamanız olası.

Film bir aksiyon olarak görevini ilk yarım saat haricinde yerine getiriyor. Espriler fena değil, özellikle  Santana gayet komik bir karakter olmuş. Riddick ve Starbuck’la (Katee Sackhoff’un filmdeki adı Dahl ama benim için film boyunca Starbuck’tı) olan sahnelerini sevdim.

Eski filmleri seyretmiş olmanıza gerek yok ama seyrettiyseniz eski dost Riddick’i yeniden görmek keyifli olacaktır.

Şimdiden iyi seyirler.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et

Popüler