Eleştiri | Resident Evil: Son Bölüm

Eleştiri Manşet Serkan Baştimar
Eleştiri | Resident Evil: Son Bölüm

İnsanlık Onuru Zombileri Yenecek

Serkan Baştimar değerlendirdi.

Alice’nin 2002’de başlayan hikayesi 15’inci yılında sona eriyor. Efsane başlayan oyun uyarlaması Resident Evil, efsane bir şekilde vedaya hazırlanıyor. Milla Jovovich‘in belki de kariyerinin katili Resident Evil serisinin altıncı filmi ile macerayı zirveye taşımayı başarmış.

Yine bildik kavram ve mekanlar, T-Virus, Capcom, Umbrella Corporation, Hive gibi kelimeleri bolca işittiğimiz yapım yönetmen Paul W.S. Anderson‘la başlayan macerasını yine onunla bitiriyor. Resident Evil: The Final Chapter, beşinci filmden devraldığı enkazı (zira bir önceki yapım artık iyice serinin fanlarını hüsrana uğratmıştı) kökünden dinamitleyip yeni binaya temel kazısından başlıyor. Kısa bir özetle başlayan Resident Evil: The Final Chapter ilk kez izleyenler için rehberlik yaptıktan sonra 106 dakikalık bir aksiyon bombasının pimini çekiyor. Zaman zaman frene bassa da bu defa gerilim öğesi devreye giriyor filmde ve oyundaki gibi kasvetli mekanlar ve aniden ortaya çıkan canavarlar bizi yerimizden zıplatıyor.

Resident Evil, 2000’lerin başındaki zombi ve vampir furyasının hayatta kalanlarından. Underworld, Blade serinin kardeş filmlerinden. O dönemin aksiyon öğeleri ve karakterleri üzerinden matematiğini kuran yapım prestijini de başroldeki oyuncuya yüklüyor. Milla Jovovich her ne kadar 5’inci Element‘le daha çok hatırlansa da evine ekmeği Resident Evil serisi ile götürmüştür.

Iain Glen, Dr. Alexander Isaacs

Resident Evil: Son Bölüm’de Iain Glen, Dr. Alexander Isaacs rolünde başarılı bir anti kahraman.

Resident Evil içi boş bir aksiyon filmi olmadığını Umbrella Corporation simgesi ile gösteriyor. Varlığını ve kârını devam ettirmek isteyen bir şirketin insanları nasıl gözden çıkardığına, hatta daha iyi kâr edebilmek için insanlığı ‘sona’ götürdüğüne şahit oluyoruz Resident Evil: The Final Chapter‘de. Umbrella’nın başındaki Dr. Alexander Isaacs İncil’i işaret ediyor ve Tanrı bir kere yapmıştı (Nuh Tufanı’nı kastederek) biz de yapabilir ve insanları azaltabiliriz; zira dünyadaki kaynaklar tükenmek üzere.

Baş kahramanımızın adı meşhur masala (Alice Harikalar Diyarında) gönderme midir bilmem; ama Alice Berbatlıklar Diyarı‘nda gibi bir seri bu. Son bölüm önceki Resident Evil filmlerine epeyce selam çakıyor. Zaman zaman Matrix, zaman zaman da Cube serisini andıran sahneler ise seyir zevkini yükseltiyor. Bu defa zombi ağırlıklı bir film olmamayı tercih eden yapım insan-klon-insanlık üçgeninde doğruyu ve çareyi bulmaya çalışıyor. Belki ilki değil ama kendinden sonraki birçok filme ilham veren bir zombi serisi Resident Evil.

Her bölümde bir sonraki film için açık bırakılan kapı burada da aralansa da benim için seri bitmiştir. Zirvede bırakmak en iyisi.

Resident Evil The Final Chapter fragmanı ve konusu için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up