Requiem for a Dream’i Sevenlerin Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

Liste Serkan Baştimar

Uyuşturucu bağımlılığına dair çarpıcı bir hikayesi olmasının yanı sıra aynı zamanda sağlam bir filmdi Requiem for a Dream. Bağımlılığın getirdiği kötü sonuları, yıkılan yuvaları, kaybolan hayatları bir bir önümüze sıralayan Requiem for a Dream, sinemaseverlerin gönlünde özel bir yere sahip.  Listede, onunla aynı temada olan 10 film var. Eklemek istediğinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

(Bu arada filmlerin içerikleri itibariyle yaşı küçük bireyler ve hassasiyeti olanlar tarafından izlenmesini tavsiye etmiyoruz.)

Trainspotting

Trainspotting (1996) IMDb 8.2

Mark Renton’un Edinburgh’ta yaşayan kendisi gibi eroin bağımlısı bir grup İskoç genç arkadaşı vardır. Hepsi ezilmiş, yalancı, psikopat, hırsız ve uyuşturucu madde bağımlısıdırlar. Kendilerine eroinle zarar verdikçe, kaçınılmaz sona yaklaşırlar ve arkadaşlıkları giderek zedelenmeye başlar. İçlerinden sadece Mark, bu durumdan kurtulabilecek iradeye sahiptir. Ancak, yaşamayı seçip seçmeme konusunda kararsızdır…

Film, İngiltere, Avustralya ve ABD gibi ülkelerde insanları uyuşturucuya özendirip özendirmediği konusunda tartışmalara yol açmıştır. Amerikalı senatör Bob Dole filmi daha önce hiç seyretmemiş olduğunu kabul etmesine rağmen, 1996 Amerikan başkanlık seçimi kampanyaları boyunca filmin ahlaki bozukluğunu ve uyuşturucu kullanımını yüceltiğini söyleyerek kötülemiştir. Tüm tartışmalara rağmen, film yaratıcılığı açısından övgüler almış ve aynı yıl içinde En İyi Senaryo Uyarlama dalında Akademi Ödüllerinde aday olarak gösterilmiştir. 1999 yılında film İngiltere’ de BFI poll’ da onuncu oldu ve 2004 yılında Total Film dergisi tarafından tüm zamanların en iyi dördüncü İngiliz filmi olarak gösterilmiştir.

__

Heaven Knows What

Heaven Knows What (2014) IMDb 6.4

Uyuşturucu müptelası, evsiz Harley elinden geleni denese de ne bağımlılığından ne de sorunlu erkek arkadaşından kurtulmayı başaramaz. İki sevgili şiddetli kavgalar, nöbetler ve ani duygu patlamalarının arasında, ummakları yerlerde bulunan büyüleyici güzelliklerin peşine düşerler.

__

Esrar Bitti

Esrar Bitti (1971) The Panic in Needle Park IMDb 7.4

Ressam sevgilisi tarafından terk edilip kürtaj yaptıran Helen (Winn), uyuşturucu müptelası Bobby (Pacino) ile birlikte olmaya başlar. Birbirlerine sırılsıklam âşık olan gençler, kendileri gibi eroin bağımlısı, çalan, ihanet eden, bağımlılık uğruna insanlık onurunu yitiren evsiz barksız diğerleriyle birlikte New York’ta bulunan Needle Park’ı kendilerine mesken edinirler. Böylesine vahşi bir çevrede iki âşık için kurtuluş yolu gözükmemektedir.

___

On the Outs (2004) IMDb 6.9

Film, Requiem for a Dream’e benzer bir yapıda. Hepsi benzer mücadelelerle uğraşan biri hamile bir genç kadın, diğeri kardeşine destek olmaya çalışan ergen bir uyuşturucu satıcısı ve diğeri uyuşturucu bağımlısı… Film, sırası ile üç kadının hayatların pasajlar gösteriyor ve o malum sona doğru ilerliyoruz.

Filmde anlatılan üç öykü, uyuşturucuların kişinin hayatını nasıl değiştirebileceğini, mahvedeceğini gösteriyor.

___

Günlük

Günlük (1995) The Basketball Diaries IMDb 7.3

Jim, lise basketbol takımının başarılı oyuncularından biridir. Milli takımda oynama ve bir basketbol yıldızı olma hayalleri, uyuşturucu ile tanışınca yerini, New York sokaklarının acı gerçeklerine bırakır.

Annesi tarafından evden atılması ile birlikte para bulup hayatta kalabilmek için her türlü suçu işlemekten çekinmeyen bir insana dönüşür. Suç, sefalet, çarpık ilişkiler ve ölüm gibi kötü tecrübelerle dolu bir yaşamla karşı karşıya kalmıştır. Ta ki, kendini kurtaracak şeyi, yazı yazmayı keşfedene kadar…

____

Oslo, 31 Ağustos

Oslo, 31 Ağustos (2011) Oslo, 31. August IMDb 7.7

Joachim Trier’in varoluşçu filmi, hayatı melankoli ve yalnızlık içinde tepetaklak giden akıllı, yakışıklı, hali vakti yerinde Anders’i izliyor. Anders şehir dışında bir yerde sürdürdüğü uyuşturucu tedavisini kısa süre sonra tamamlayacaktır; programın bir parçası olarak da iş görüşmesi yapmak üzere şehre inmesine izin verilir. Ama hazır merkezden ayrılmışken şehirde kalır, boş boş gezer, uzun zamandır görmedikleriyle buluşur. Günün geri kalanında ve gece boyunca, geçmişteki hataların hayaletleriyle ancak aşk, yeni bir hayat olasılığı ve sabah gün aydınlandığında geleceği görme umudu sayesinde başa çıkacaktır.

____

Krisha

Krisha (2015) IMDb 7.0

Güçlü ama kırık dökük, kararlı ama tutunamayan Krisha’nın bir aile hafta sonuyla imtihanı.

Krisha Şükran Günü yemeği için ailesinin toplandığı eve vardığında, sıcak karşılamaya rağmen havada gerginlik vardır. Krisha’nın kendisi de kaygılıdır. Belli ki aile buluşmalarından bir süredir uzak tutulan Krisha, şimdi bir süredir içkiden uzak durduğunu söylediği için yeniden kabul edilmektedir. Trey Edward Shults’un kendi aile bireylerine rol verdiği bu ilk filminde alkol bağımlığını cüretkar bir bakış ve hüzünlü bir mizahla ele alıyor. İlk sahnelerden birinde Krisha’nın yüzünü yakın plan gördüğümüzde, patlamaya hazır bir bomba olduğunu anlıyor ve onunla birlikte kendi yapabileceklerinden korkuyoruz. Diğer yandan gece içinde şefkatten utanç dolu bir acıya savrulan aileye de hak veriyoruz. Yaratıcı kamera kullanımı, ses tasarımı ve doğal oyunculuklarıyla Krisha’nın güçlü, şakaya gelmeyen bir ritmi var ve bu ritmi bu kırık dökük kadının çilesi, çabası ve kaçınılmaz düşüşü belirliyor.

___

Thirteen

On Üç (2003) Thirteen IMDb 6.8

Tracy, iki örgülü, gelecek vaat eden, hâlâ ayıcıklarla ve Barbie bebekleriyle oynayan bir yeni ergendir. Fakat çevresinde sürekli cinsellik üzerinden yaratılmış bir atmosfer vardır; özellikle liseye başlamasıyla bu cinsellik söylemi, üzerinde büyük bir baskı oluşturmaya başlar. Tracy ilk başlarda, bu ortama uyum göstermekte zorlanır. Bir yandan Evie Zamora gibi çok popüler, bir manken kadar güzel ve çekici, kendini beğenmiş, tüm erkekleri peşinden koşturmayı başaran kızları anlayamamaktadır; bir yandan da onların dünyasına dahil olmak istemektedir. Evie’yle arkadaş olması, Tracy’nin olmayı hayal ettiği gibi biri olmasını sağlar, zamanla popüler olmak için neler yapması gerektiğini öğrenir ve herkesin ilgisini çeker. Ancak geçirdiği değişim sonucu, artık başka biri haline geldiğini, kendisine yabancılaştığını fark edecektir.

___

Paramparça Aşklar Köpekler

Paramparça Aşklar Köpekler (2000) Amores perros IMDb 8.1

Amore Perros, iki buçuk saatlik süresinde uyuşturucu kullanımına yönelik bir sahneye sahip değil. Film, listenin amacına başka şekillerde de hizmet vermektedir. Yapısal olarak,Requiem for a Dream’i güçlü bir şekilde andıran film,  Requiem for a Dream’in benzer bir tonun yanı sıra, bu listenin temelini oluşturan aynı tipte bozuk karakterler barındırıyor.

___

Bully

Bully (2001) IMDb 7.1

1993 yılında yaşanmış gerçek bir olaya dayanan film, bir grup gencin ‘gıcık’ kaptıkları bir arkadaşlarını öldürme planları üzerine gelişiyor. Bobby özellikle iş arkadaşı da olan Marty başta olmak üzere çevresindekileri psikolojik ve fiziksel olarak taciz eden bir gençtir. Marty’nin hamile arkadaşı Lisa da bu durumdan rahatsızdır. Bir gün O’nu öldürmenin herkes açısından en rahatlatıcı şey olacağına karar verirler.
Çevrelerine topladıkları birkaç arkadaşı ile plan yapmaya başlarlar. Ancak kafalarında tasarlayamayınca mafya tetikçisi olarak bildikleri bir başka genci daha plana katarlar ve yardım isterler. Sonuçta Bobby’i bir gece öldürmeyi başarırlar. Ancak bu dakikadan sonra her birinde pişmanlık ve panik havası esmeye başlar.

____

Ex Drummer

Bonus: Eski Davulcu (2007) Ex Drummer IMDb 7.1

Engelli müzisyenlerden oluşan bir rock grubu davulcu aramaktadır. Ünlü olmalarına çok az kalmıştır, aradıkları davulcuyu da bulduklarında hızla yükseleceklerdir.

Başarılı ve düzenli bir yazar gruba katılmaya karar verir. Davul olayına çok hakim değildir fakat grubun bir parçası olmak istediğini fark eder. Grup toplandıktan sonra çalışmalar başlar. Fakat müzisyenlerin eksantrik tavırları ve başlarına gelen fantastik olaylar müziklerinden çok daha sert ve çarpıcıdır. Belçikalı yönetmen, filmini ülkesinin en sıra dışı yazarı olan Herman Brusselmans’ın kitabından uyarladı. Punk’ın ‘Gelecek Yok’ sloganını örnek alan film izleyiciyi şaşırtmayı başarıyor.

‘Geriye saran’ sahneler, tavanda yürüyen kahramanlar, sert konserler ve daha bir dolu şey bu ‘gürültülü’ filmi orijinal yapıyor.

___

Kaynak: Taste of Cinema

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up