Renginden Dolayı Mülteci Sayılmak: The Citizen

Avrupa Sineması Manşet

Avrupa’da sinema da mülteci dramına kayıtsız kalamıyor. Bu defaki yapım Macaristan’dan.

Macar yapımı The Citizen Macaristan’a entegre olmaya çalışan Afrikalı bir adamın hikayesini konu alıyor. Yapım 1976 yılında Guinea Bissau’da yaşanan savaştan kaçarak Macaristan’a yerleşen Marcelo Cake Baly’nin yaşadıklarını anlatıyor.

40 yıldır Macaristan’da yaşayan Cake Baly 1990 yılında vatandaşlığa kabul edildi ancak kendisi toplum tarafından dışlandığını hissettiğini belirtiyor:

“Kendimi Macar hissediyorum ama sokakta ben bir Afrikalıyım. Bu ülkede ne kadar uzun süredir ikamet ettiğim alnımda yazmıyor. Ailem Macar, burada çalışıyorum, vergi ödeyen bir vatandaşım. Ama bunları kimse bilmiyor bana sokakta bakarken sadece bir mülteci görüyorlar.”

Yönetmen Roland Vranik üçüncü uzun metrajlı filmi olan The Citizen için açıklamalarda bulundu:

“Bu büyük bir psikolojik durum, korktuğumuz zaman ki korku doğal bir duygudur, ama bu gibi zamanlarda korkumuzu yabancıya tanımadığımıza bizden olmayana yöneltiriz.Bu açıdan mülteci demek işin kolay yolu. Ama hala daha Avrupalı vatandaşların bu gibi kişilerin yardıma ihtiyacı olduğunu anlayacak kadar yardımsever insanlar olduğuna inanıyorum.”

az allampolgar-afis

‘The Citizen’ 26 Ocak’ta Macaristan’da gösterime girecek.

Kaynak: EuroNews

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up