Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Rekortmen film yapmanın 10 kuralı

Yayınlandı

tarihinde

”Titanic”, ”Avatar”, ”Yüzüklerin Efendisi”, gibi milyonlarca dolarlık gişe hasılatı elde eden filmlere imza atmak için 10 altın kural sıralandı.

”Yapımcının altın kitabı” niteliği taşıyan şartlar arasında, para kazanmak için para harcamak, fantastik film yapmak, son teknolojiyi kullanmak ve hatta ünlü yıldızlara fazla para ödememek gibi kurallar yer alıyor.

Sinema dergisi ”Empire”ın İngiliz edisyonu, ”Gişede Milyon Dolarları Nasıl Kazanırsınız?” başlığı altında yapımcıya para kazandıran kuralları anlattı. Oscar’a kadar uzanacak ve yapımcısını zengin edecek 10 altın kural şöyle:

1- Fantastik bir film yapın: Gerçek bir olaydan yola çıkılan ve tarihe geçen deniz faciasını anlatan ”Titanic” bir kenara bırakılacak olursa son yılların en çok izlenen ve gişe hasılatı yapan 30 filmi arasında başka bir ”gerçekçi yapıma” rastlamak imkansız. Fantastik ve bilim-kurgu filmlerinin sinemaseverlerden büyük ilgi gördüğü fark eden yapımcı, ”Yüzüklerin Efendisi”, ”Avatar”, ”Karayip Korsanları” gibi fantastik yapımlara yöneldikçe parayı da buldu.

2-Ufku geniş bir yönetmenle çalışın: Farklı bir film yapmak için kolları sıvayan yapımcının sağ kolu olabilecek yönetmeni iyi seçmesi adeta inşaatın temeline konulan harç gibi. James Cameron, Christopher Nolan, Peter Jackson gibi ”ufku geniş” bir yönetmenle çalışan yapımcı, bu yönetmenlerin kararlı ve filmin önünü açan fikirleri sayesinde adeta para koyup altın buluyor. Bu yönetmenlerin başarılı bir editörden efektçiye kadar iyi bir ekip kurması da filmin başarısında rol oynayan başka bir unsur.

3-Hollywood’dan dışarı çıkın: James Cameron’ın ”Avatar” filmini, Peter Jackson’ın ”Yüzüklerin Efendisi” serisini çektiği Yeni Zelanda’ya bir plato kurmak yapımcının elini güçlendiren unsurlardan. Hollywood’un dışında farklı bir mekanda çekilen filmler seyirciyi farklı bir atmosfere taşıyarak filmin başarısını artırıyor. ”Batman” serisini İngiltere’de çeken Christopher Nolan’ın yanı sıra, ABD’de de Hollywood dışı bir mekan aramak başarının anahtarlarından. ”Harry Potter”, ”Alice Harikalar Diyarında”, ”Oyuncak Hikayesi” gibi filmler de Hollywood dışındaki platolarda çekilen milyon dolarlık yapımlardan.

PARA PARAYI ÇEKER

4-Para kazanmak için para harcamalısınız: Yapımcının milyonlarca dolar kazanmak için büyük bir bütçeyi gözden çıkarması da gerekiyor. Gişe rekortmeni hasılatlara imza atan yapımlar dikkate alındığı zaman bunlar arasında en düşük bütçe 94 milyon dolar ile ”Yüzüklerin Efendisi” serisinden ”Kralın Dönüşü” adlı yapıma ait bulunuyor. Bununla birlikte serinin diğer filmleri için rekor bir miktarı gözden çıkaran yapımcı, gişe rekoruna giden kapının altın anahtarını zaten elinde bulunduruyor. 180 ile 200 milyon dolara yakın bir bütçeyi gözden çıkaran yapımcılar bu parayı kazandıkları gibi kara da geçerek gişe yarışından yüz akıyla çıkıyor.

5-Paranızı ünlü yıldızlara saçmayın: Bütçenin büyük kısmını filmlerde rol alacak ünlü yıldızlar için harcamamak da bir başka dikkat edilmesi gerekli unsur. Leonardo DiCaprio-Kate Winslet, Keira Knightley-Orlando Bloom gibi uyumlu ikilileri bir filmde buluşturmak iyi bir fikir olarak görülürken, sayısız ünlü yıldızı aynı filmde toplamak milyonlarca dolar kazanmak için çok da gerekli değil. ”Harry Potter”, ”Kara Şövalye” gibi filmler bu kuralın dışında gibi görünse de bu yapımlarda rol alan ünlü isimlerin çok yüksek ücretler istemediği de biliniyor.

JOHNNY DEPP YETER

6-Johnny Depp kural dışı: Her ne kadar ”Karayip Korsanları” serisinin yapımcısı dahi isim Jerry Bruckheimer, yönetmenleri Gore Verbinski ve Rob Marshall gibi iki usta isim olsa da asıl itici güç hiç şüphesiz Johnny Depp. Bugüne kadar rol aldığı bütün filmleri sürükleyen ve izleyici üzerinde adeta ”büyüleyici bir etkisi” olan Depp, bütün dünyanın ilk görüşte hayran olduğu bir karakter yarattı. ”Kaptan Jack Sparrow” karakterine kendi yorumunu da katan ünlü aktör, ”Sadece bir parlak karakter bütün filmi sürüklemek için yeterli” dedirtti.

7-Eğer James Cameron yönetmiyorsa seri film yapmayı tercih edin: Gişe rekortmeni filmlere bakıldığında usta yönetmen James Cameron’ın kamera arkasına geçtiği ”Titanic” filminin dışındaki yapımların seri oldukları da gözleniyor. ”Batman”, ”Harry Potter”, ”Yüzüklerin Efendisi”, ”Jurassic Park”, ”Karayip Korsanları” gibi yapımların başarısı seri olmalarına bağlanırken, yapılan üçlemeler izleyicinin her zaman ilgisini üzerinde tutuyor.

8-İyi bir fragman hazırlayın: Gişe rekortmeni yapımların en önemli özelliklerinin arasında başarılı ve izleyiciyi ilk bakışta cezbedecek nitelikte fragmanlarının olması da geliyor.

9-Hikayenizi süsleyin: Çok ilginç konulara sahip olmasalar bile hikayeyi farklı biçimde süslemek, ”Titanic” gibi herkesin bildiği bir öykü dahi olsa izleyicinin gözünde filmi ilgi çekici kılıyor.

10-3D film yapın: Sinema teknolojisinin bütün nimetlerinden yararlanmak ve ”3D” film yapmak da yapımcının önünü açan faktörler arasında yer alıyor. Bunun en önemli örneği ise hiç kuşkusuz usta yönetmen James Cameron’ın imzasını taşıyan 3D film ”Avatar”. Filmin konusu ve hikayenin çekiciliği kadar son sinema teknolojisini de merak eden seyirci, bu merakla sinema salonunun yolunu tutuyor. Böylece yapımlar için milyonlarca doları gözden çıkaran yapımcı da bunun semeresini masrafını çıkardığı gibi bir de üzerine kara geçerek görüyor.

Empire

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler