Bizimle İletişime Geçin

Manşet

Reis Filmi ve ‘Öteki Şeyler’ Üzerine

Fatih Mutlu, sinemamızdaki sıcağı sıcağına yapılan filmler ve hatalar üzerine yazdı…

Yayınlandı

tarihinde

fatih

Şehitlerimiz iyilerdi, hatıralarını da ‘iyice’ selamlayalım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatından esinlenilerek hazırlanan “Reis” filminin fragmanı geçen hafta yayınlandı, görmüşsünüzdür. Genel olarak Türkiye’de fragman yapma konusunda haddinden fazla amatörüz. Maalesef, “Reis”in fragmanında da bu böyleydi.
Fragman denince, biz izleyiciler, ilgili filmin hikayesi hakkında az çok fikir edinmeyi bekleriz. Filmdeki ana karakteri, onun nasıl bir maceraya atılacağını öğrenmek isteriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tanımayan (yahut tanısa da simasını bilmeyen) birisi, fragmanından yola çıkıp “Reis”in nasıl bir hikaye sunduğunu hiç mi hiç anlayamaz. Söz gelimi, fragmanda ana karakter olduğu anlaşılan biri, üç defa “ölümden korkmadığını” söylüyor, ama niye söylüyor, hangi bağlamda böyle bir meydan okumaya giriyor; belli değil. Evet, biz biliyoruz; biliyoruz da, izlediğimiz şeyin bir filmle alakalı olduğunu da görmek istiyoruz.

Şu da var: Projenin basın sunumu yapıldığında, “Reis”in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi mücadelesiyle birlikte ama ondan daha çok çocukluğu, gençliği, aile hayatı… gibi unsurların öne alındığı bir yapım olacağı söylenmişti. Fragmanda gördüğümüz kadarıyla, “Reis”in kora kor siyasi mücadelesi var, ama şahsi hayatı yok denecek kadar az (Ya da, reklam politikası sonucu tam tersi şekilde aksettirilmiş, bilmiyorum).

Sebep her ne olursa olsun, şahsen (ve muhtemelen benimle birlikte milyonlar da) “Reis”in şahsi hayatını perdede görmeyi çok arzu ederim. Torunlarıyla ilişkilerini mesela… Merhum annesiyle bağını, en çok neye güldüğünü, futbol tutkusunu, yüreğimizi dağlayan gözyaşlarını… görmeyi isterim “Reis”in. Nitekim öbürü, yani “Reis”in siyasi mücadelesi zaten ta Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığından beri gözlerimizin önünde cereyan etti, her şeyi biliyoruz. Elbette ki siyasi mücadelesi de film olsun, milyonlara, milyarlara ilham edecek o büyük destan da çekilsin; ancak önceliğimiz, görmek isteyip de göremediklerimiz, “Reis”i böylesi bir kahraman yapan, onu bu yolda yükselten siyaset dışı şahsi vasıfları olmalı sanki… Düşünün, 15 Temmuz’da hepimiz “Reis”in bir sözüyle kendimizi sokaklara attık, ama süreç boyunca gördüğümüz en çarpıcı fotoğraflardan biri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde onun yaşlıca bir teyze ile el ele diz dize oturduğu görüntü değil miydi?

“Reis” filmiyle ilgili olarak bir de maalesef makyajdan bahsetmeliyiz. Benimle birlikte, fragmanı gören hemen herkesin filmle ilgili en çok eleştiride bulunduğu yer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı oynayan oyuncunun görüntüsüydü. Anlaşılan, çekimler tamamlandı, ama belki post-prodüksiyon safhasında bir şeyler yapılabilir umudundayız.

___
Şimdilerde ben dahil herkes 15 Temmuz direnişinin ve destanının filmleri yapılsın istiyor. Cenab-ı Allah nasip etsin de, her bir şehidimize en az bir film yapalım; ne güzel olur. Ama “en önce yapalım”, “bir an evvel yapalım” deyip de işin mühendisliğinden ve mimarisinden taviz vereceksek hiç yapmayalım, daha iyi. Şehitlerimiz iyi insanlardı, doğru, güzel, nasipli insanlardı. Bize düşen, onların anısını “iyice”, “doğruca”, “güzelce” selamlamaktır.

“İyi”, “doğru” ve “güzel” bir film için 6 ay yetmez belki, belki 3 sene çalışmak gerekir. Hiç önemli değil, yeter ki “iyi” filmler çıksın ortaya, “doğru” ve “güzeli” izleyelim/izletelim beyaz perdede; 15 Temmuz’da olduğu gibi…
Endişeliyim, çünkü “Reis” filmiyle ilgili olarak söylemeye çalıştığım şeyler, daha önce 7 Şubat krizini, 17-25 Aralık’ı… vs, anlatmak isteyen filmlerde de karşımıza çıktı.

Ben bir izleyiciyim, az çok sinemayla da ilgiliyim. Sırf “bir an evvel yapalım”, “hemencecik bitirelim” kaygısıyla “kötü”, “yanlış”, “çirkin” tasarlanmış filmler izlemek/izletmektense hiç izlememeyi/izletmemeyi tercih ederim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan hürmetim ve muhabbetim de, şehitlerimize olan hürmetim ve muhabbetim de bunu gerektirir çünkü.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

Spike Lee’den 11 Eylül Belgeseli Yolda

HBO ve HBO Max’te yayınlanacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ünlü Sinema Yönetmeni Spike Lee

Hollywood’un yıldız isimlerinden biri olan Spike Lee, 11 Eylül meselesini konu alacak “NYC Epicenters 9/11 → 2021½” belgeselinin hazırlığına başladı.

HBO Documentary Films ve usta isim Spike Lee yeni bir proje için bir araya gelecek. Genelde sosyal ve politik konular üzerine projeler geliştiren Lee, şimdi de Amerika tarihi için çok önemli olan 11 Eylül meselesini konu alacak yeni bir belgesel filmin hazırlığı içerisinde. 11 Eylül saldırısının yirminci yılına özel hazırlanacak belgesel, NYC Epicenters 9/11 → 2021½ ismiyle seyirci karşısına çıkacak.

Kapsamlı bir NYC belgeseli olacak film, 11 Eylül saldırısından sonra halkın nasıl bir dönemden geçtiğini ve güncel olarak COVID-19 üssü olan ülkenin salgın sürecindeki mücadelesini de konu alacak.

Daha önce birçok filme imza atmış Lee, meraklandıran belgesel filmin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenecek. HBO ve HBO Max‘te yayınlanacak filmin editörlüğünü ise Barry Alexander Brown ve Adam Gough yapacak.

Spike Lee son olarak festival ve ödül sezonunun dikkat çeken yapımlarından biri olan Da 5 Bloods filminin yönetmen koltuğuna oturmuştu.

Okumaya Devam Et

Film

George Clooney ve Julia Roberts Tekrar Bir Araya Geliyor

Filmde boşanmış bir çifti oynayacaklar.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İki yıldız isim George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi “Ticket to Paradise” için tekrar bir araya gelecek.

Daha önce Ocean’s Eleven filminde başrolü paylaşan usta ikili George Clooney ve Julia Roberts yeni romantik komedi filmi için tekrar bir araya gelecek. Ticket to Paradise ismini taşıyacak filmi Ol Parker yönetecek.

Theodore Melfi tarafından kaleme alınan senaryo, boşanmış olan bir çiftin kızlarının evlenmesine engel olmak için Bali’ye gitmelerini konu alıyor.

Çekimlerine en kısa zamanda başlanması planlanan film, 2021 yılının sonlarına doğru gösterime girecek.

Okumaya Devam Et

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Kağıttan Hayatlar Filminden İlk Fragman Yayınlandı

12 Mart’ta Netflix’te!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı “Kağıttan Hayatlar” filminden ilk fragman yayınlandı.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Kağıttan Hayatlar filminden ilk fragman yayınlandı. Netflix‘te yayınlanacak olan filmin yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay oturuyor.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor. Merakla beklenen film, 12 Mart tarihinde Netflix‘te ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Popüler