Reis Filmi ve ‘Öteki Şeyler’ Üzerine

Fatih Mutlu Manşet Serbest Kürsü

fatih

Şehitlerimiz iyilerdi, hatıralarını da ‘iyice’ selamlayalım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatından esinlenilerek hazırlanan “Reis” filminin fragmanı geçen hafta yayınlandı, görmüşsünüzdür. Genel olarak Türkiye’de fragman yapma konusunda haddinden fazla amatörüz. Maalesef, “Reis”in fragmanında da bu böyleydi.
Fragman denince, biz izleyiciler, ilgili filmin hikayesi hakkında az çok fikir edinmeyi bekleriz. Filmdeki ana karakteri, onun nasıl bir maceraya atılacağını öğrenmek isteriz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tanımayan (yahut tanısa da simasını bilmeyen) birisi, fragmanından yola çıkıp “Reis”in nasıl bir hikaye sunduğunu hiç mi hiç anlayamaz. Söz gelimi, fragmanda ana karakter olduğu anlaşılan biri, üç defa “ölümden korkmadığını” söylüyor, ama niye söylüyor, hangi bağlamda böyle bir meydan okumaya giriyor; belli değil. Evet, biz biliyoruz; biliyoruz da, izlediğimiz şeyin bir filmle alakalı olduğunu da görmek istiyoruz.

Şu da var: Projenin basın sunumu yapıldığında, “Reis”in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyasi mücadelesiyle birlikte ama ondan daha çok çocukluğu, gençliği, aile hayatı… gibi unsurların öne alındığı bir yapım olacağı söylenmişti. Fragmanda gördüğümüz kadarıyla, “Reis”in kora kor siyasi mücadelesi var, ama şahsi hayatı yok denecek kadar az (Ya da, reklam politikası sonucu tam tersi şekilde aksettirilmiş, bilmiyorum).

Sebep her ne olursa olsun, şahsen (ve muhtemelen benimle birlikte milyonlar da) “Reis”in şahsi hayatını perdede görmeyi çok arzu ederim. Torunlarıyla ilişkilerini mesela… Merhum annesiyle bağını, en çok neye güldüğünü, futbol tutkusunu, yüreğimizi dağlayan gözyaşlarını… görmeyi isterim “Reis”in. Nitekim öbürü, yani “Reis”in siyasi mücadelesi zaten ta Refah Partisi İstanbul İl Başkanlığından beri gözlerimizin önünde cereyan etti, her şeyi biliyoruz. Elbette ki siyasi mücadelesi de film olsun, milyonlara, milyarlara ilham edecek o büyük destan da çekilsin; ancak önceliğimiz, görmek isteyip de göremediklerimiz, “Reis”i böylesi bir kahraman yapan, onu bu yolda yükselten siyaset dışı şahsi vasıfları olmalı sanki… Düşünün, 15 Temmuz’da hepimiz “Reis”in bir sözüyle kendimizi sokaklara attık, ama süreç boyunca gördüğümüz en çarpıcı fotoğraflardan biri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde onun yaşlıca bir teyze ile el ele diz dize oturduğu görüntü değil miydi?

“Reis” filmiyle ilgili olarak bir de maalesef makyajdan bahsetmeliyiz. Benimle birlikte, fragmanı gören hemen herkesin filmle ilgili en çok eleştiride bulunduğu yer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı oynayan oyuncunun görüntüsüydü. Anlaşılan, çekimler tamamlandı, ama belki post-prodüksiyon safhasında bir şeyler yapılabilir umudundayız.

___
Şimdilerde ben dahil herkes 15 Temmuz direnişinin ve destanının filmleri yapılsın istiyor. Cenab-ı Allah nasip etsin de, her bir şehidimize en az bir film yapalım; ne güzel olur. Ama “en önce yapalım”, “bir an evvel yapalım” deyip de işin mühendisliğinden ve mimarisinden taviz vereceksek hiç yapmayalım, daha iyi. Şehitlerimiz iyi insanlardı, doğru, güzel, nasipli insanlardı. Bize düşen, onların anısını “iyice”, “doğruca”, “güzelce” selamlamaktır.

“İyi”, “doğru” ve “güzel” bir film için 6 ay yetmez belki, belki 3 sene çalışmak gerekir. Hiç önemli değil, yeter ki “iyi” filmler çıksın ortaya, “doğru” ve “güzeli” izleyelim/izletelim beyaz perdede; 15 Temmuz’da olduğu gibi…
Endişeliyim, çünkü “Reis” filmiyle ilgili olarak söylemeye çalıştığım şeyler, daha önce 7 Şubat krizini, 17-25 Aralık’ı… vs, anlatmak isteyen filmlerde de karşımıza çıktı.

Ben bir izleyiciyim, az çok sinemayla da ilgiliyim. Sırf “bir an evvel yapalım”, “hemencecik bitirelim” kaygısıyla “kötü”, “yanlış”, “çirkin” tasarlanmış filmler izlemek/izletmektense hiç izlememeyi/izletmemeyi tercih ederim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan hürmetim ve muhabbetim de, şehitlerimize olan hürmetim ve muhabbetim de bunu gerektirir çünkü.

Yorumlar

 
Fatih Mutlu, TRT Okul için hazırlanan 22 bölümlük 'Çek Bir Film' projesinin editörlüğünü yaptı. Çeşitli dergi ve gazetelerde sinema yazıları yazdı. Şimdilerde senaryo doktorluğu yapıyor.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up