Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Reha Erdem İle Hayvanlar Âlemi’nde

Yayınlandı

tarihinde

saziye-ayas

Reha Erdem ile Hayvanlar Âlemi’nde

Kosmos filmi çoğu izleyen için Bir Delinin Hatıra Defteri, Deliliğe Övgü, Delilik Ülkesinden Notlar…

Filmi izlemeden önce bu tip yorumları okursanız tabi ki filmde deliden başka bir şey görmeniz mucize olur. Filmde köylülerin Battal’a derviş kurtarıcı demesine kulağınızı kapatır, deliliğin bile çeşitleri aşamaları olduğunu düşünmeden Kosmos’u deli diye yaftalar geçip gidersiniz. Ama söyleyin Allah aşkına Kosmos ile Deli İbrahim (Şubat) aynı mıdır? Sermet Yeşil’in çıkardığı iki deli rolü arasında bir benzerlik görebiliyor musunuz? Açıkçası ben hiçbir benzerlik göremiyorum ama filmde gördüğüm bambaşka bir şey var. Kosmos benim için nerden bakarsanız bakın bir Ali Baba Çiftliği veya insanlara inatla benzememeye çalışanlardan oluşan bir “Hayvan Çiftliği”…

Hocalarımızın bir sözü vardır. Sinemanın gelişmesi için her alandan insana ihtiyaç var çünkü filmleri daha iyi anlayabilmek ve daha gerçekçi olmasını sağlamak için her türlü bakış açısı gerekli. Bu açıdan duyduğum en ilginç örneklerden biri Mustafa Altıoklar’ın doktor olduğu için sahte kan göstermeyi kendine yediremeyip kendisinden ve diğerlerinden şırınga ile kan çekip sahneyi öyle tamamlaması. Ben de şu anda Kosmos’u daha iyi açıklayabilmek için bir zoolog veya veteriner olmak isterdim.  Baştan toplu bir “Afedersiniz” deyip türlü türlü hayvan isimleri kullanabilmek için. Çünkü kuşları bile birbirinden ayırt edemem ki ben… Yine de inat ettim;  kör topal bir yazı yazacağım size neden böyle bir iddiada bulunduğumu anlatmaya çalışacağım.

kosmos

İlk sahneden başlayalım. …

Bir çocuk yusufçuk misali dereden akarken Kosmos şehre ulaşır. Bir kız olanca kuvvetiyle bağırmaktadır. Kız (Neptün) bağırdıkça Kosmos da bağırır tıpkı ağaç üstüne konmuş kuşların siz kahkahalarla güldüğünüzde veya yüksek bir ses çıkardığınızda size tepki vermesi veya Suzanne Collins’in alaycı kuş romanında gerçekte olup olmadığını bilmediğim(hayvanlardan anlamadığımı söylemiştim) kuş misali çıkarılan sesleri tekrar etmesi gibidir. Sonrasında da kız (Neptün) ve adam (Kosmos) ne zaman karşılaşsalar böyle kuş gibi ötüşmeye devam ederler; kimi zaman kız tavuk olur adam horoz. Kimi zaman kız dama tüneyen bir leylek. Kimi zaman duvarlar arasına sıkışmış hayali kanatları kâğıtları havalandıran martı…

Kosmos adamına göre değişen bir yapıya sahiptir yalnız bu bana biraz da selamsız sokağı hatırlatır.

Bir lakabı da Selamsız Şeyh” olan Selami Ali Efendi’nin Selamsız hikayesi şöyle rivayet edilir: Selami Ali Efendi kaldığı semt olan Selamiyye sokağından geçerken etraftaki esnafa hiç selam vermeden geçişi nedeniyle kendisine ‘ne kadar selamsız, hiç selam vermiyor’diye serzenişte bulunurlar. Hatta daha sonra da ‘esnaflar şeyhi’ne şikayette bulunarak niçin Selami Efendi’nin kendi sokaklarından selam sabah etmeden önüne bakarak geçtiğinden dem vururlar.. Bunun üzerine esnaflar şeyhi konuyu Selami Ali Efendi’ye açınca o da: “Gel” der ve katırına onu bindirir kendisi de bir başka katırla yola çıkarlar. Tam o sokaktan geçerken bu sefer esnaf şeyhin gördüğü manzara karşısında birden irkilir ve ürpererek dehşete düşer. Sağlı sollu dükkan sahiplerinin bedenlerinin üzerindeki kafalarının tilki, kurt, kedi, domuz şeklinde baktıklarını müşahede eder.. Daha sonra aşağıda Selmanipak caddesine varınca Selami Ali Efendi esnaflar şeyhine dönerek: “Ne dersiniz şeyh efendi bu mahlukata selam verilir mi? Esnaf şeyhi son derece üzgün ve perişan:

“Verilmez efendim, verilmez der ve huyları o kadar kötüymüş ki dışarı taşmış.” der.. Ertesi gün o esnaflara varır ve onlara seslenerek: “Esas selamsız sizsiniz! Önce siz kendinize bir çeki düzen verin. İçiniz suretinize yansımış sizin… Bu cadde Selamsız, bu çarşı Selamsız, der. Selami Ali Efendi değil…

Kosmos kasabadakilerin ihtiyaçları doğrultusunda bir hayvandan diğerine geçer. Yaşı geçmiş öğretmenin yanında bir kedi gibidir. Süt dökmüş kedi gibi kadının kapısında bekler “Size sarılmaya geldim efendim” derken. Kucağına oturur sonra Kozmos okşanmayı bekler.

Sakat ilaç bağımlısı kadın için ise dost bir köpek gibidir. Kadının istediği ilacı terbiye edilmemiş aşırıcı bir köpek gibi durup durup eczaneden çalar ve dolaba yığar kemiklerini aynı yere toplayan bir köpek gibidir. Onu başkalarından korumak için uzaktan onu izler ve bekler hatta onu bir köpek gibi …

Şekerler.. Herkes bilir yarış atlarının kesme şeker sevdiğini Kosmos da kahvedeki kesme şekerleri görünce dayanamaz Kosmosun tek yediği şey şekerdir. Jandarmalar geldiğinde yatağın üzerinde duran torbaların eroin olduğunu bile düşünebilirsiniz

Abilerinden bir fare gibi saklanan babası ölen küçük kardeşi de unutmamak gerek;  tilki misali para çalan Kosmos Kars peynirleri satan dükkâna girdiğinde aklıma karga ve peynir hikâyesi gelir. İmza kampanyası için dolaşanlar ve ona karşı gelenler ise keçiden veya birbirleri ile dalaşan kurtlardan farksızdır. Ağaca bir sincap gibi tırmanması,  Kosmos ‘un iyileştirmeye çalıştığı insanlara sülük misali yapışması, gelirken de giderken de ördekler gibi paytak paytak yürümesi bahsetmeye çalıştığım hayvanlara ait davranışlardan birkaçı… Son olarak konuşmayan hırçın çocuktan bahsetmek gerekir o çocuğun hangi hayvanı temsil ettiği hakkında biraz ikileme düşebilirsiniz ama bu hikayecik her şeyi açıklar niteliktedir. Atıvermiş yavrucak kediyi köprüden aşağıya boğulup gidivereceğini düşünememiş gece kendisini kedi mahkemesinde görmüş baş kedi ona ceza olarak biz sana işaret verene kadar konuşmayacaksın demiş o da konuşmamış, çekmiş cezasını” Biraz daha devam edebilirim aslında ama benim hayvanlarla ilgili sınırlı bilgim yetmez ve sizi daha fazla sıkmak istemem. Yoksa Kosmos’a deli diyenler benim hakkımda ne düşünürler Allah bilir.

Bu şehir Allah kapısıdır. Kötülük çıksa da kök salmadan bozulur. Pisliği kar öldürür su götürür.

Kasaba da tüm incelikleri gözetilerek verilmiştir; yazı fazla uzadığından bunları es geçiyorum maalesef ama oyunculukların güzelliğinden bahsetmeden olmaz sanıyorum artık kadrolu sinema oyuncusu olan çoğu ödül kazanmış filmde karşımıza çıkan Sermet Yeşil, oyunculuğu ile göz dolduran Türkü Turan , küçük bir sahnede bile bize olsa bize göz kırpan Nadir Sarıbacak namı diğer  duble.. Benim favori oyuncularımdan Saygın Soysal

Çocuğu kurtarılan Yahya Bey de başlı başına incelenmesi gereken bir konudur. Yahya Bey bir mezbaha da çalışır. Yalnız bunu bir süre sonra öğreniriz daha önce kesilen hayvanları ve turuncu önlüklü birini görürüz. Hayvanları sevdikleri önünde öldüren cani bir adam tasavvur ederiz sonra bunun Yahya Bey olduğunu görürüz. Bu film içinde kısa bir cinayet filmi kesiti gibidir.

Neptün ile babası Yahya Bey’ in mezbaha önünde yaptıkları konuşmanın insanlar için mi yoksa hayvanlar için mi olduğunu önce anlamayız. Konuşma şöyledir;

Biliyorlar mı acaba ölecekleri?

Bilmezler mi?

Öleceklerine seviniyorlardır bile. Burası onların kurtuluş yeri.

Aslında tüm özet şudur;

-Onların başına gelenler de insanlar yüzünden efendim. Çünkü hakkın yerinde de kötülük var. Adaletin yerinde de kötülük var. Aslında insanoğlunun başına gelen hayvanların da başına geliyor. Başlarına gelen şey aynı. Bu nasıl ölüyorsa öteki de öyle ölüyor. Hepsinin bir soluğu var. İnsanın hayvana bir üstünlüğü yok efendim. Çünkü hepsi boş. Çünkü hepsi aynı yere gidiyorlar. Hepsi aslında topraktan ve hepsi yine toprağa dönüyorlar.

-Sen guguklu cevap makinesi misin?

                 -Hayır, efendim ben hiçbir şey bilmiyorum…

twitter.com/muzminogrenci

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler