Ramazanda İzlenecek 10 Film

Liste

İçinde Çağrı ve Ömer Muhtarı gibi filmlerin olmadığı birkaç filmi sizler için derledik. Tavsiyelerinizi siz de aşağıda bulunan yorum kısmına yazabilirsiniz.

Kara Altın (2011) Black Gold

Auda ölmek üzere olan kardeşiyle konuşmaktadır: “Kardeşim lütfen Allah’a sığın”. Ali ise “Beni ezen ayağı mı öpeyim?” yanıtını verir. Auda devam eder: “Öldükten sonra bir melek gelecek yanına, hangi tanrıya inandığını soracak, ne diyeceksin?” Ali zar zor cevaplar: “Allah.” “Melek soracak, hangi peygambere inanıyorsun?” “Muhammed.” “Hangi dine inanıyorsun?” “İslam” der ve Ali ölür. Bu sahne belki kaba bir propaganda olarak algılanabilir. Ama filmin bu küçücük sahnesindeki Ali’nin yaşadığı değişim inananlar için bambaşka etkilere sahip. Yönetmen bu sahneyle İslam’ı ve Batı medeniyetini birleştiriyor.

Amreeka

Amrika (2009) Amreeka

Muna Ramallah’taki çatışmalar yüzünden 15 yaşındaki oğlu Fadi’yle ABD’deki kardeşinin yanına gider. Hem bu ülkeye hem kız kardeşinin ailesine ayak uydurmaya çalışan Muna ve Fadi için “Vaat edilmiş topraklarda” bir gelecek kurmak kolay olmaz. Batı Şeria’da bankacılık yapan Muna, ABD’de ancak bir hamburgercide iş bulur. Oğluysa Amerikan okulunda “Genç Usame Bin Ladin” olarak parmakla gösterilir.

Vaad Edilen Cennet

Vaad Edilen Cennet (2005) Paradise Now

Filistinli Khaled ve Said, Tel Aviv’de intihar bombacısı olarak görevlendirilir. Ailesiyle geçirdikleri son gecenin ardından vücutlarına bağlı bombalarla sınıra götürülürler. Ama operasyon planlandığı gibi gitmez ve birbirlerinin izin kaybederler. ‘Zalimliğe karşı intihar bombacısı olmayı’ sorgulayan film, vizyona girdiğinde çok tartışılmıştı.

The Road to Guantanamo

Guantanamo Yolu (2006) The Road to Guantanamo

10 Eylül 2001’de İngiltere’deki evlerinden bir düğüne gitmek için çıkan ama tutuklanan Pakistan asıllı üç Müslüman genç Ruhel, Şefik ve Asıf’ın öyküsünü anlatan bir film. Götürüldükleri Guantanamo Cezaevi’nde defalarca Amerikan ve İngiliz gizli servisince sorgulansalar ve haklarında suç işlediklerine dair hiçbir kanıt bulunmasa da sayısız işkence ve suçlamaya maruz kalıyorlar.

Hadewijch

Hadewijch (2009)

Bruno Dumont’un çarpıcı ve kışkırtıcı tarzını sürdüren Hadewijch, bir bakan kızı olmasına rağmen, İsa’ya duyduğu aşkı bağlılığın çok ötesine taşıyan Céline’in hikâyesini anlatıyor. Céline’in Hıristiyan değerlerine düşkünlüğü öyle şiddetlidir ki, bu takıntısı manastırdan atılmasına neden olur.
Ama asıl sorun, kenar mahallelerden Yasin adlı iyi niyetli bir Arap genç ve onun köktendinci kardeşi Nasır ile tanıştığında ortaya çıkar.

Malcolm X

Malcolm X (1992)

Amerikan tarihinin en önemli insan hakları savunucularından ve siyahi liderlerinden biri olan Malcolm X’in hayatı, Spike Lee’nin yaratıcı bakış açısı ile beyazperdeye aktarılıyor. Daha önce Broadway’de tarihi lideri canlandırmış olan Denzel Washington’un dikkate değer oyunculuğu ile Malcolm X’in hikayesi sıradan bir biyografi olmaktan çok, bir insanın hayatında devrim yapıp kendini gerçekleştirmesi şeklinde, dönemlere bölünerek anlatılmış.

Babası Ku Klux Klan tarafından öldürülen Malcolm, çağdaşı birçok ‘zenci’ gibi umutsuz ve zor bir çocukluk geçirir. Neticesinde hayatı günlük yaşayan hedonist bir hırsıza dönüşür. Sonunda hapise girdiğinde İslam öğretisi kendisini yeniden tanımlamasına yardımcı olur. Burada dahil olduğu toplulukta kendini bulur ve yükselmeye başlar. Hapisten çıkınca Malcolm, adeta bir mesih işlevi yüklenir adeta ve kendilerini birer suçlu yapan toplumsal adaletsizliğe başkaldırır.

Beşir'le Vals

Beşir’le Vals (2008) Vals Im Bashir

ilm 1982 Sabra-Şatila katliamında İsrail ordusunda er olan yönetmen Ari Folman’ın kendisiyle hesaplaşmasını anlatıyor. Folman’ın iç dünyasındaki hasarı, animasyon tekniğinin gerçek üstü anlatımından da yararlanarak kurgulayan film yaşanan insanlık suçunun karanlık köşelerini aydınlatıyor.

Et maintenant on va où?

Peki Şimdi Nereye? (2011) Et maintenant on va où?

Ortadoğu’nun diken üstündeki coğrafyasında dinsel çatışmalara ve savaşın anlamsızlığına kadınların zeki ve pratik çözümleriyle cevap veren Labaki kamerasını Lübnan’da hiçliğin ortasında küçük bir köye çeviriyor. Savaş sonrası Müslüman-Hristiyan ayrımı yapmadan yaşamaya devam eden köylüler çatışma haberlerinin gelmesi üzerine birbirlerine düşman kesilmeye başlarlar. Şiddeti çıkartan erkekleri yatıştırma görevi ise kendilerine has yöntemlerle bu buna başaran kadınlara düşer.

Beed-e majnoon

Söğüt Ağacı (2005) Beed-e majnoon

Hayatına görme özürlü olarak devam ederken dört ağaç ve bir evin cennet olabileceğini düşünen fakat gözleri görmeye başladıktan sonra nefsine yenik düşerek kendini hevese kaptıran bir adamın hikayesi.

Cennetin Çocukları

Cennetin Çocukları (1997) Bacheha-Ye aseman

Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra’nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi Zahra’nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.

İran sinemasının dikkat çekici yönetmenlerinden Mecit Mecidi’nin eserinde, yoksul bir aileye sahip iki kardeşin aynı çift ayakkabıyı paylaşmasının öyküsü anlatılıyor. Film, 1999 yılı ?En İyi Yabancı Film Oscar’ı ve Montreal Film Festivali Fipresci ve Kiliseler Birliği Jüri ödüllerinin sahibi.

Iftarlik Gazoz

Bonus: İftarlık Gazoz (2016)

1970’ler Türkiye’sinin barış ve huzur dolu Ege kasabalarından birinde ailesi ile beraber yaşayan Adem, zeki ve çalışkan bir çocuktur. 5.sınıfı yeni bitirmiştir. Yaz tatilini boş geçirmek istemeyen Adem, ailesine Gazozcu Cibar Kemal Usta ile çalışmak istediğini söyler. Zor da olsa izni koparan Adem gazozcu çırağı olarak çalışmaya başlar.
Ramazan ayının başıdır ve Adem camide imamın oruç ile anlattıklarını üzerine alınır, üstelik Berna da oruç tutacaktır. Küçük olduğu için oruç tutmasına izin vermeyen ailesinden gizli niyet eder. Fakat Ege’nin yaz sıcağında, bir yandan da gazoz satarken oruç tutmak hiç de kolay değildir. Hele de bozmanın kefareti 61 gün iken ve Berna’nın aslında direk orucu tuttuğunu öğrenmişken! Susuzluk ve açlık onu çok yormuştur, seraplar görmeye başlar.
Adem’in yaşadığı bu zorluklar, onu bir maceranın içine sürükler. Bitmek bilmeyen bu uzun gün, Gazozcu Ustası Cibar Kemal ve Adem için nasıl tamamlanacaktır?

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. hz yusuf nerede

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up