Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

QÜFÜR

Yayınlandı

tarihinde

 

VİZYON TARİHİ : 26 NİSAN 2013

DAĞITIM : ÖZEN FİLM

YAPIM ŞİRKETİ :  7. SANAT SİNEMA

YAPIMCI : ARAFAT ŞAVATA-MUSTAFA DELAZY

YÖNETMEN : ARAFAT ŞAVATA-MUSTAFA DELAZY

GENEL YÖNETMEN : GANİ RÜZGAR ŞAVATA

HİKAYE : 7. SANAT SİNEMA SENARYO GRUBU

SENARYO : 7. SANAT SİNEMA SENARYO GRUBU

GENEL KOORDİNATÖR  : ENGİN RÜZGAR

UYGULAYICI YAPIMCI : ŞERAFETTİN KURT

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : SELİM ÖZYILMAZ

YARDIMCI YÖNETMENİ : SERKAN ORHUN

REJİ KOORDİNATÖR : NEVZAT TURGAY

KURGU : OKTAY ARABACI-DUYGU ARABACI

MÜZİK : SAFFET ULCAY

SANAT YÖNETMENİ : MELİS GÜRBÜZ

KOSTÜM TASARIM: GÜLBİN İNCİ

SES : SONER KOÇ

IŞIK  : META FİLM

MAKYAJ  : CELAL GONCA

SAÇ TASARIM : SABAHATTİN İNCİ

SÜRE : 100 DK.

ÇEKİM YERİ  : İSTANBUL

LABORATUVAR : ŞAFAK STÜDYOLARI, MAKİNİST FİLM

OYUNCULAR  : ARAFAT ŞAVATA (YUSUF), CANSU TAŞKIN (FATMA), AHMET NESİN (USKU), EKREM ERKEK (MAŞALLAH), LEYLA BİLGİNEL (GÜLİZAR), HAVİN SAÇ (CENNET), NECATİ ER (MILLA), AYŞEN GRUDA (ANUKYAN), AHMET SATILMIŞ (HASAN), SİNAN BENGİER (LİMON HOCA), MUHAMMED CANGÖREN (BEKİR), SELAHATTİN TAŞDÖĞEN (DALLİ), İLKER SAVAŞKURT (İBRAHİM), ŞAHİN BURHAN (ŞEHO), NELLİ PODCOPAI (CEMİLE), ÖZLEM CEYLAN (SULTAN), MEHMET ÖZDÜL (KOMUTAN), ALİ SULTAN (DEDE), VE MURAT SOYDAN (NEVZAT)

Sinema izleyicisi 26 Nisan’da kara-komedi türündeki Qüfür adlı filmle buluşacak.

Yönetmenliğini Mustafa Delazy ve Arafat Şavata’nın üstlendiği Gani Rüzgar Şavata’nın genel yönetmenliğini yaptığı filmde, sahte din hocalarının gerçeklerini gün ışığına çıkartırken, zamanımızda halen var olan kadına şiddet gerçeğinin de altı çiziliyor. Filmde ayrıca, İslam’daki ve toplumdaki kadının yeri ile ilgili tespitlerde bulunularak, kadın haklarının önemi vurgulanıyor.

Arafat Şavata, Cansu Taşkın, Ahmet Nesin, Ekrem Erkek, Leyla Bilginel, Ayşen Gruda, Sinan Bengier, Murat Soydan ve Selahattin Taşdöğen’in başlıca rollerini üstlendiği Qüfür adlı filmde, herkesin bildiği gerçekler, komedi dozu yüksek bir dille sinema izleyicisine aktarılacak.

FİLMİN KONUSU:

Limon Hoca lakaplı bir şeyh, dini ve kitleleri sömürmek için dini bir sermaye olarak gören umut tacirlerinin lideridir. Limon Hoca, geçmiş yaşına rağmen ağına düşürdüğü bir genç kız öğrencinin ailesine cennetten tapu vaad ederek nikahına alır. Fakat Limon Hoca’nın gerdek gecesinde ölmesinden sonra, baş müridleri onun yerine mindere geçmek için birbirleriyle yarışır ve artık dergah çok çeşitli entrikalara sahne olur. Fakat bu kargaşa tarikatta kimsenin işine gelmeyecektir. Çarkın aynı şekilde dönmesi için baş mürit olam Mılla vekilen mindere geçici olarak oturturlur. Diğer taraftan da köşkün mimarı Maşallah ve cemaatte sözü geçen diğer baş müridler Limon Hoca’nın uzun zamandır kayıp olan oğlu (mecnun)Usko’yu bulup, babasının yerine oturtmak isterler. Olaylar dergah siyasetinde bu şekilde gelişirken, derin bir aşk yaşayan Fatma ve Yusuf’un yolları da bu dergahta kesişecektir.

Kara mizah Komedi türündeki filmin yapımcılığını 7. Sanat Sinema ve Delazy Film üstlenirken, dağıtğımı Özen Film tarafından gerçekleştiriliyor.

FİLMDEN NOTLAR

Filmin senaryo aşaması üç yıl sürdü.

Senaryo aşamadında 10’a yakın sahte hocanın dergahına gizlice girildi. Dergahlarda gizli kamera çekimleri de yapılarak, filmde bu sahneler bire bir sinema izleyicisine aktarılıyor.

Yine filmin hazırlık ve senaryo aşamasında başta Van, Elazığ, Malatya, Adıyaman olmak üzere birçok şehirdeki ünlü sahte hocalar gerçek kimlikler gizlenerek ziyaret edildi ve bilgi toplandı.

Filmde bir dönem haberleri sıkça mesgul eden bazı karakterler, gerçek yaşadığı olaylarla filmin birçok sahnesinde yer aldılar.

Filmde Aşyen Gruda ‘Anukyan’ adlı bir genelev patroniçesini canlandırıyor.

Filmdeki oyuncuların roller gereği sakallarının uzun olması gerektiğinden, çekimlerden 1.5 yıl öncesinde traş olmayı bıraktılar. Filmde hiçbir oyuncuya takma saç-sakal kullanılmadı. Tüm oyuncular gerçek saç ve sakallarıyla kamera karşısına geçtiler…

Filmin genel yönetmeni Gani Rüzgar Şavata, konuk oyuncu olarak yer aldı.

8671353924_979fc8bb9c

MUSTAFA DELAZY

1986 Van doğumlu Mustafa Delazy, Kadir Has Üniversitesi’nde Radyo Sinema TV bölümünü bitirdi. Daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Radyo TV bölümüne devam etti.

Çocukluğunda kamerayla tanışan, sayısız kısa ve belgesel filmleri olan her girdiği festivallerde ödüllerle dönen Delazy, Qüfür’de Arafat Şavata ile yönetmenlik titrini paylaşıyor ve aynı zamanda 7. Sanat Sinema A. Ş. ortak yapımcılığını üstleniyor.

ARAFAT ŞAVATA

1986 Malatya doğumlu olan Arafat Şavata, İngilizce İşletme bölümünü bitirdi. Okul sonrası mastırını İngiltere’de tamamlayan Şavata, dört lisan konuşabiliyor.

Eğitim hayatı boyunca, 7. Sanat Sinema A. Ş.’nin üstlendiği her filminde kamera arkasında çalıştı. 2005 yılında Kevengin Yollar adlı ilk TV filmi ile kamera önüne geçen Şavata, 2007’de sansüre uğrayan Kara Güneş adlı televizyon dizisinde rol aldı. Qüfür adlı filmde hem başrolde oynarken, hem de Mustafa Delazy ile birlikte yönetmen koltuğunda oturdu.

Şavata, 7. Sanat Sinema A. Ş. kurucularından olup, Sınır, Doz, Ozanlar Yaylası, Azat, Kara Güneş, Aura, Saddamın Askerleri gibi filmlerin aynı zamanda yapımcısıdır. Şavata, Aura filminde Orhan Oğuz’la kamera arkasında görev aldığı gibi Evrenin Askerleri ve Cunta (kısa metrajlı) filmlerin yönetmenliğini üstlenir. Cunta Filmi Monaco Film Festivalin’de yarışır. Arafat’ın ayrıca, Irak Kürdistan Film Festivali’nde En İyi Oyuncu Ödülü bulunmaktadır.

8670221619_0d458251af_z

Sinefesto | Sema Zahide Sadriler

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Emin Alper Yeni Filmi “Balkaya” İçin Sete Giremeye Hazırlanıyor

Filmin başrolünde Selahattin Paşalı ve Ekin Koç yer alacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emin Alper

Ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan isim Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya”nın prodüksiyonuna temmuz ayı içerisinde başlayacak.

Daha önce Tepenin Ardı, Abluka, Kız Kardeşler gibi adından söz ettirmiş ödüllü filmlerin yönetmen koltuğuna oturan Emin Alper, dördüncü uzun metraj filmi olacak “Balkaya“nın hazırlıklarına başladı. Temmuz ayı ile birlikte prodüksiyonuna başlaması planan filmin çekimleri ağırlıklı olarak Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesinde gerçekleştirilecek.

Filmin başrollerini ise iki genç isim Selahattin Paşalı ve Ekin Koç paylaşıyor. Paşalı‘yı Netflix dizisi Aşk101’deki başarılı performansıyla tanıyoruz. Ekin Koç ise Bizim İçin Şampiyon filmiyle dikkat çekmişti. Filmde Paşalı ve Koç‘a Erol Babaoğlu, Erdem Şenocak, Selin Yeninci ve Nizam Namidar eşlik edecek.

Nadir Öperli‘nin yapımcılığını üstlendiği filmin görüntü yönetmenliğini Christos Karamanis, yapım tasarımını Nadide Argun van Uden yapacak.

Filmin konusu şu şekilde: Emre, Balkaya kasabasına yeni tayin olmuş çiçeği burnunda bir savcıdır. Kendisini bekleyen işlere büyük bir ciddiyetle sarılan Emre başta belediye başkanı Selim Bey olmak üzere, kasaba eşrafı tarafından büyük bir saygıyla karşılanmıştır. Ancak bütün bu hoş karşılanmaya rağmen ilk günden itibaren birtakım gariplikler ve gerginlikler yaşanır. Kasabada ciddi bir su sorunu vardır. Sualtı mağaralarından gelen yer altı suyunun kullanılması çevre kurulları ve mahkemelerce yasaklanmıştır. Selim’in belediye başkanı olarak en büyük projesi bu meseleyi çözmek ve modern borularla yer altı sularını kasabaya bağlamaktır. Susuzluktan kırılan kasaba bu projenin hayata geçmesini beklemektedir. Fakat kasabada Selim’e karşı ciddi bir muhalefet de vardır. Bu muhalefetin öncüsü, yerel gazetenin sahibi Murat’tır. Emre, Murat’ın kendisini belediye başkanına karşı kışkırtma çabalarına temkinli yaklaşır. Nitekim birkaç hafta içinde yerel seçimler yapılacaktır ve Emre bu seçimlerde herhangi bir tarafın yanında görünmek istememektedir. Emre, siyasi çekişmelerde taraf olmak istemese de ona karşı yükselen homurtular, onu yavaş yavaş Murat’la ittifak yapmaya zorlar ve genç savcı kısa süre sonra kısır bir döngü içinde sıkışıp kalır.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Netflix Yeşilçam Filmlerini Arşivine Ekliyor

Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne?, Şoför Nebahat ve daha fazlası.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünyaca ünlü yayıncı platform Netflix, Türk Sineması’nın Yeşilçam furyasını arşivine eklemeye hazırlanıyor.

200 milyon aboneyi aşkın takipçisi bulunan uluslararası streaming platformu Netflix, Yeşilçam filmlerini arşivine ekliyor. Kitaplığında birçok ödüllü film, dizi ve belgeseli barındıran Netflix ilk olarak Yeşilçam klasiklerinden Dert Bende, Fatmagül’ün Suçu Ne? ve Şoför Nebahat gibi filmleri ekranlara getirecek.

Türk yapımlarla her geçen gün arşivini daha fazla çeşitlendiren Netflix gelecek günlerde; Türkan Şoray’ın başrolünü üstlendiği Dert Bende, Hülya Avşar’lı Fatmagül’ün Suçu Ne?, Metin Serezli ve Fatma Girik’in başrolünü paylaştığı Şoför Nebahat, Şener Şen başrollü Çıplak Vatandaş, Şener Şen ve İlyas Salman’ın kadrosunda bulunduğu Şekerpare, Kemal Sunal’lı Tokatçı, Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses’in başrolünü paylaştığı Aşıksın ve Münir Özkul’lu Gülşah filmi Netflix‘te ekranlara gelecek Yeşilçam klasikleri arasında bulunuyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“Sudanlı Musa”nın Hayatı Film Oluyor

Başrol için Hollywood yıldızlarıyla görüşülüyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sudanlı Musa

İstihbaratçı Kuşçubaşı Eşref Bey’in emir eri Sudanlı Musa’nın hayatı beyazperdeye aktarılmaya hazırlanıyor.

I. Dünya savaşında Osmanlı askerleriyle birlikte cephede mücadele veren Sudanlı Musa’nın hayat hikayesi “Sudanlı Musa – Vatana Adanmış Bir Ruh” ismiyle beyazperdeye uyarlanacak. Sudanlı Musa’nın her yaştan insanın ilgisini çeken destansı ve hazin yaşam öyküsünün tüm samimiyetiyle yansıtılacağı filmin çekimleri Türkiye’nin farklı illerinde gerçekleştirilecek. Yapımcılığını Kafa İşler Medya Yapım’ın üstlendiği “Vatana Adanmış Ruh” filmi için prodüksiyon çalışmaları sürüyor.

Filmin, Afrika ülkeleri ve Türkiye arasındaki var olan kültürel, politik ve turistik ilişkileri de olumlu yönde etkilemesi bekleniyor. Yönetmenliğini Deccal, Hep Yek 3 ve Malazgirt 1071 gibi filmlerin arkasındaki isim Özgür Bakar’ın yapacağı filmin başrol oyuncusu olan Sudanlı Musa karakterini canlandırmak üzere ise Hollywood yıldızlarıyla görüşmeler devam ediyor.

Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak danışmanlığında senaryosu oluşturulan film, 4 Mart 2022’de izleyiciyle buluşacak.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler