Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

QÜFÜR

Yayınlandı

tarihinde

 

VİZYON TARİHİ : 26 NİSAN 2013

DAĞITIM : ÖZEN FİLM

YAPIM ŞİRKETİ :  7. SANAT SİNEMA

YAPIMCI : ARAFAT ŞAVATA-MUSTAFA DELAZY

YÖNETMEN : ARAFAT ŞAVATA-MUSTAFA DELAZY

GENEL YÖNETMEN : GANİ RÜZGAR ŞAVATA

HİKAYE : 7. SANAT SİNEMA SENARYO GRUBU

SENARYO : 7. SANAT SİNEMA SENARYO GRUBU

GENEL KOORDİNATÖR  : ENGİN RÜZGAR

UYGULAYICI YAPIMCI : ŞERAFETTİN KURT

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : SELİM ÖZYILMAZ

YARDIMCI YÖNETMENİ : SERKAN ORHUN

REJİ KOORDİNATÖR : NEVZAT TURGAY

KURGU : OKTAY ARABACI-DUYGU ARABACI

MÜZİK : SAFFET ULCAY

SANAT YÖNETMENİ : MELİS GÜRBÜZ

KOSTÜM TASARIM: GÜLBİN İNCİ

SES : SONER KOÇ

IŞIK  : META FİLM

MAKYAJ  : CELAL GONCA

SAÇ TASARIM : SABAHATTİN İNCİ

SÜRE : 100 DK.

ÇEKİM YERİ  : İSTANBUL

LABORATUVAR : ŞAFAK STÜDYOLARI, MAKİNİST FİLM

OYUNCULAR  : ARAFAT ŞAVATA (YUSUF), CANSU TAŞKIN (FATMA), AHMET NESİN (USKU), EKREM ERKEK (MAŞALLAH), LEYLA BİLGİNEL (GÜLİZAR), HAVİN SAÇ (CENNET), NECATİ ER (MILLA), AYŞEN GRUDA (ANUKYAN), AHMET SATILMIŞ (HASAN), SİNAN BENGİER (LİMON HOCA), MUHAMMED CANGÖREN (BEKİR), SELAHATTİN TAŞDÖĞEN (DALLİ), İLKER SAVAŞKURT (İBRAHİM), ŞAHİN BURHAN (ŞEHO), NELLİ PODCOPAI (CEMİLE), ÖZLEM CEYLAN (SULTAN), MEHMET ÖZDÜL (KOMUTAN), ALİ SULTAN (DEDE), VE MURAT SOYDAN (NEVZAT)

Sinema izleyicisi 26 Nisan’da kara-komedi türündeki Qüfür adlı filmle buluşacak.

Yönetmenliğini Mustafa Delazy ve Arafat Şavata’nın üstlendiği Gani Rüzgar Şavata’nın genel yönetmenliğini yaptığı filmde, sahte din hocalarının gerçeklerini gün ışığına çıkartırken, zamanımızda halen var olan kadına şiddet gerçeğinin de altı çiziliyor. Filmde ayrıca, İslam’daki ve toplumdaki kadının yeri ile ilgili tespitlerde bulunularak, kadın haklarının önemi vurgulanıyor.

Arafat Şavata, Cansu Taşkın, Ahmet Nesin, Ekrem Erkek, Leyla Bilginel, Ayşen Gruda, Sinan Bengier, Murat Soydan ve Selahattin Taşdöğen’in başlıca rollerini üstlendiği Qüfür adlı filmde, herkesin bildiği gerçekler, komedi dozu yüksek bir dille sinema izleyicisine aktarılacak.

FİLMİN KONUSU:

Limon Hoca lakaplı bir şeyh, dini ve kitleleri sömürmek için dini bir sermaye olarak gören umut tacirlerinin lideridir. Limon Hoca, geçmiş yaşına rağmen ağına düşürdüğü bir genç kız öğrencinin ailesine cennetten tapu vaad ederek nikahına alır. Fakat Limon Hoca’nın gerdek gecesinde ölmesinden sonra, baş müridleri onun yerine mindere geçmek için birbirleriyle yarışır ve artık dergah çok çeşitli entrikalara sahne olur. Fakat bu kargaşa tarikatta kimsenin işine gelmeyecektir. Çarkın aynı şekilde dönmesi için baş mürit olam Mılla vekilen mindere geçici olarak oturturlur. Diğer taraftan da köşkün mimarı Maşallah ve cemaatte sözü geçen diğer baş müridler Limon Hoca’nın uzun zamandır kayıp olan oğlu (mecnun)Usko’yu bulup, babasının yerine oturtmak isterler. Olaylar dergah siyasetinde bu şekilde gelişirken, derin bir aşk yaşayan Fatma ve Yusuf’un yolları da bu dergahta kesişecektir.

Kara mizah Komedi türündeki filmin yapımcılığını 7. Sanat Sinema ve Delazy Film üstlenirken, dağıtğımı Özen Film tarafından gerçekleştiriliyor.

FİLMDEN NOTLAR

Filmin senaryo aşaması üç yıl sürdü.

Senaryo aşamadında 10’a yakın sahte hocanın dergahına gizlice girildi. Dergahlarda gizli kamera çekimleri de yapılarak, filmde bu sahneler bire bir sinema izleyicisine aktarılıyor.

Yine filmin hazırlık ve senaryo aşamasında başta Van, Elazığ, Malatya, Adıyaman olmak üzere birçok şehirdeki ünlü sahte hocalar gerçek kimlikler gizlenerek ziyaret edildi ve bilgi toplandı.

Filmde bir dönem haberleri sıkça mesgul eden bazı karakterler, gerçek yaşadığı olaylarla filmin birçok sahnesinde yer aldılar.

Filmde Aşyen Gruda ‘Anukyan’ adlı bir genelev patroniçesini canlandırıyor.

Filmdeki oyuncuların roller gereği sakallarının uzun olması gerektiğinden, çekimlerden 1.5 yıl öncesinde traş olmayı bıraktılar. Filmde hiçbir oyuncuya takma saç-sakal kullanılmadı. Tüm oyuncular gerçek saç ve sakallarıyla kamera karşısına geçtiler…

Filmin genel yönetmeni Gani Rüzgar Şavata, konuk oyuncu olarak yer aldı.

8671353924_979fc8bb9c

MUSTAFA DELAZY

1986 Van doğumlu Mustafa Delazy, Kadir Has Üniversitesi’nde Radyo Sinema TV bölümünü bitirdi. Daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Radyo TV bölümüne devam etti.

Çocukluğunda kamerayla tanışan, sayısız kısa ve belgesel filmleri olan her girdiği festivallerde ödüllerle dönen Delazy, Qüfür’de Arafat Şavata ile yönetmenlik titrini paylaşıyor ve aynı zamanda 7. Sanat Sinema A. Ş. ortak yapımcılığını üstleniyor.

ARAFAT ŞAVATA

1986 Malatya doğumlu olan Arafat Şavata, İngilizce İşletme bölümünü bitirdi. Okul sonrası mastırını İngiltere’de tamamlayan Şavata, dört lisan konuşabiliyor.

Eğitim hayatı boyunca, 7. Sanat Sinema A. Ş.’nin üstlendiği her filminde kamera arkasında çalıştı. 2005 yılında Kevengin Yollar adlı ilk TV filmi ile kamera önüne geçen Şavata, 2007’de sansüre uğrayan Kara Güneş adlı televizyon dizisinde rol aldı. Qüfür adlı filmde hem başrolde oynarken, hem de Mustafa Delazy ile birlikte yönetmen koltuğunda oturdu.

Şavata, 7. Sanat Sinema A. Ş. kurucularından olup, Sınır, Doz, Ozanlar Yaylası, Azat, Kara Güneş, Aura, Saddamın Askerleri gibi filmlerin aynı zamanda yapımcısıdır. Şavata, Aura filminde Orhan Oğuz’la kamera arkasında görev aldığı gibi Evrenin Askerleri ve Cunta (kısa metrajlı) filmlerin yönetmenliğini üstlenir. Cunta Filmi Monaco Film Festivalin’de yarışır. Arafat’ın ayrıca, Irak Kürdistan Film Festivali’nde En İyi Oyuncu Ödülü bulunmaktadır.

8670221619_0d458251af_z

Sinefesto | Sema Zahide Sadriler

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

Stefan Zweig Uyarlaması “Satranç” Bu Cuma Sinemalarda

Stefan Zweig’ın aynı adlı eserinden uyarlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Usta yazar Stefan Zweig’ın tüm dünyada ve Türkiye’de en çok satan romanı “Satranç”ın film uyarlaması, bu cuma sinemalarda vizyona girecek.

Stefan Zweig’ın Nazi Almanya’sından kaçıp yazdığı son eseri olan Satranç‘ın aynı adlı film uyarlaması, bu cuma vizyona giriyor. Dünya edebiyatının en popüler eserlerinden olan kitap, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de gelmiş geçmiş en çok satanlar arasında yer alıyor.

Netflix’in en çok izlenen ve beğenilen dizilerinden Dark’tan tanıdığımız Oliver Masucci’nin başrolünde olduğu Satranç (Schachnovelle), tutsaklığı sırasında tesadüfen bulduğu satranç kitabıyla yıllarını geçirmek zorunda kalıp bir satranç dehası haline gelen Josef Bartok’un etkileyici hikayesini anlatıyor.

Film, daha önce de biyografik yapımlara imza atan yönetmen Philippe Stölzl tarafından yönetildi. Stölzl, 2013 yılında ünlü hekim İbn-i Sina’nın hayatını da beyaz perdeye taşımıştı.

Filmin konusu: Varlıklı bir noter olan Josef Bartok sakladığı önemli bilgiler yüzünden Naziler tarafından tutuklanır. Bir otel odasına kapatılan Josef, akıl sağlığını yitirmek üzereyken tesadüfen bulduğu bir satranç kitabı onun hayata tutunmasını sağlar. Kitabı satır satır baştan sona ezberleyen Josef, daha önce hiç oynamadığı bu oyunda ustalaşır. Sonunda özgürlüğüne kavuştuğunda ise, kader onu New York’a giden gemideki satranç turnuvasında dünya satranç şampiyonuyla karşı karşıya getirir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

“The Lost Daughter” Vizyondan Önce İKSV Galaları’nda

Olivia Colman’lı film, İKSV Galaları kapsamında ekranlara gelecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Oyunculuğuyla ünlenen Maggie Gyllenhaal’ın yönettiği ilk film, Elena Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlanan The Lost Daughter / Karanlık Kız vizyona çıkmadan önce, 15 Aralık Çarşamba, 21.30’da İKSV Galaları kapsamında City’s Nişantaşı – CINEWAM’da gösteriliyor.

İKSV Galaları aralık ayında Maggie Gyllenhaal imzalı The Lost Daughter / Karanlık Kız ile devam ediyor. Napoli Romanları’yla ünlenen Elena Ferrante’nin aynı adlı romanından uyarlanan Karanlık Kız, Secretary’den Sherrybaby, The Dark Knight ve The Kindergarten Teacher’a birçok filmden, The Deuce gibi dizilerden oyuncu olarak tanıdığımız Maggie Gyllenhaal’un yönetmenliğini üstlendiği ilk film. Dünya prömiyerini 78. Venedik Film Festivali‘nde yapan film, Gyllenhaal’a En İyi Senaryo ödülünü getirdi. Filmin başrollerini Olivia Colman ile Dakota Johnson paylaşıyor. Filmin kalabalık oyuncu kadrosunda deneyimli oyuncu Ed Harris’ten Normal People dizisiyle ünlenen Paul Mescal’a birçok ünlü isim yer alıyor.

Karanlık Kız, kasım ayında New York’ta düzenlenen Gotham ödüllerinde başta En İyi Film olmak üzere, En İyi Yeni Yönetmen, En İyi Senaryo ve En İyi Oyuncu ödüllerini kazandı. Ayrıca New York Film Eleştirmenleri Birliği tarafından En İyi İlk Film seçildi. The Wrap’e göre “bir şaheser. Olivia Colman resmen harikulade”, The Guardian’a göre “leziz bir dram” olan Karanlık Kız, bir üniversite profesörünün yaz tatilinde geçmişiyle yüzleşmesini anlatıyor. Olivia Colman’ın canlandırdığı Leda, yalnız başına çıktığı yaz tatilinde, sahilde vakit geçiren Nina ve kızıyla karşılaşıyor. Anne-kız arasındaki yakın ilişki Leda’nın hem dengesini bozuyor hem de kendi anılarını ve anneliğinin ilk döneminde yaşadığı duygusal çalkantıları depreştiriyor.

Karanlık Kız biletleri, 8 Aralık Çarşamba 10.30’da başlayacak Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından, 10 Aralık Cuma 10.30’da genel satışa açılacak. Biletler passo.com.tr/tr üzerinden, Passo perakende noktalarından ve İKSV gişesindenalınabilir.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Aykut Enişte 2 Gişede Sezonun En İyi Yerli Film Açılışını Yaptı

Film, vizyondaki ilk üç gününde 186.898 bin kişi tarafından seyredildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yapımını BKM’nin üstlendiği, yönetmeliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı “Aykut Enişte 2”, uzun bekleyişin ardından cuma günü gösterime girdi ve ilk hafta sonunda elde ettiği gişe rakamıyla sezonun en iyi açılış yapan yerli filmi oldu.

Vizyondaki ilk üç gününde 186.898 bin kişi tarafından seyredilen Aykut Enişte 2, sinema salonlarında özlenen kahkahalı günleri geri getirdi. İlk hafta sonu itibarıyla ilk filmin yaklaşık 2,5 katını seyirciyi salonlara çeken Aykut Enişte 2, başarılı gişe performansıyla sinema sektörünün yüzünü güldürdü.  

Aykut Enişte 2 oyuncuları hafta sonunda seyircinin heyecanını paylaşmak üzere turnedeydi. Cuma günü Eskişehir’de, cumartesi İzmir’de ve pazar günü de Bursa’da Aykut Enişte 2 seyircisi ile buluşan oyuncular Cem Gelinoğlu, Melis Babadağ, Hakan Yılmaz, Mekin Sezer ve yönetmen Onur Bilgetay büyük coşkuyla karşılandı. 

Aykut Enişte 2’de, Gülşah’la evlenmek için gün sayan Aykut; Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, müstakbel bacanağı Talat’ın ortaya çıkması ile kendini hiç istemediği bir maceranın ortasında buluyor!

Beklenmedik bir gelişme tüm planları alt üst ediyor: Atabeyoğlu Ailesi’nin hayırsız damadı, ailenin eski eniştesi Talat (Hakan Yılmaz) ortaya çıkıyor ve Aykut ve Gülşah’ın düğününe sayılı günler kala işleri karıştırıyor. Aykut iyi niyeti ve saflığı yüzünden başına açılan belalardan kurtulabilecek mi? Yoksa Gülşah’ı kaybetmek üzere mi? Bir ailede iki enişte olursa neler olur? 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler