Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

QÜFÜR

Yayınlandı

tarihinde

 

VİZYON TARİHİ : 26 NİSAN 2013

DAĞITIM : ÖZEN FİLM

YAPIM ŞİRKETİ :  7. SANAT SİNEMA

YAPIMCI : ARAFAT ŞAVATA-MUSTAFA DELAZY

YÖNETMEN : ARAFAT ŞAVATA-MUSTAFA DELAZY

GENEL YÖNETMEN : GANİ RÜZGAR ŞAVATA

HİKAYE : 7. SANAT SİNEMA SENARYO GRUBU

SENARYO : 7. SANAT SİNEMA SENARYO GRUBU

GENEL KOORDİNATÖR  : ENGİN RÜZGAR

UYGULAYICI YAPIMCI : ŞERAFETTİN KURT

GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ : SELİM ÖZYILMAZ

YARDIMCI YÖNETMENİ : SERKAN ORHUN

REJİ KOORDİNATÖR : NEVZAT TURGAY

KURGU : OKTAY ARABACI-DUYGU ARABACI

MÜZİK : SAFFET ULCAY

SANAT YÖNETMENİ : MELİS GÜRBÜZ

KOSTÜM TASARIM: GÜLBİN İNCİ

SES : SONER KOÇ

IŞIK  : META FİLM

MAKYAJ  : CELAL GONCA

SAÇ TASARIM : SABAHATTİN İNCİ

SÜRE : 100 DK.

ÇEKİM YERİ  : İSTANBUL

LABORATUVAR : ŞAFAK STÜDYOLARI, MAKİNİST FİLM

OYUNCULAR  : ARAFAT ŞAVATA (YUSUF), CANSU TAŞKIN (FATMA), AHMET NESİN (USKU), EKREM ERKEK (MAŞALLAH), LEYLA BİLGİNEL (GÜLİZAR), HAVİN SAÇ (CENNET), NECATİ ER (MILLA), AYŞEN GRUDA (ANUKYAN), AHMET SATILMIŞ (HASAN), SİNAN BENGİER (LİMON HOCA), MUHAMMED CANGÖREN (BEKİR), SELAHATTİN TAŞDÖĞEN (DALLİ), İLKER SAVAŞKURT (İBRAHİM), ŞAHİN BURHAN (ŞEHO), NELLİ PODCOPAI (CEMİLE), ÖZLEM CEYLAN (SULTAN), MEHMET ÖZDÜL (KOMUTAN), ALİ SULTAN (DEDE), VE MURAT SOYDAN (NEVZAT)

Sinema izleyicisi 26 Nisan’da kara-komedi türündeki Qüfür adlı filmle buluşacak.

Yönetmenliğini Mustafa Delazy ve Arafat Şavata’nın üstlendiği Gani Rüzgar Şavata’nın genel yönetmenliğini yaptığı filmde, sahte din hocalarının gerçeklerini gün ışığına çıkartırken, zamanımızda halen var olan kadına şiddet gerçeğinin de altı çiziliyor. Filmde ayrıca, İslam’daki ve toplumdaki kadının yeri ile ilgili tespitlerde bulunularak, kadın haklarının önemi vurgulanıyor.

Arafat Şavata, Cansu Taşkın, Ahmet Nesin, Ekrem Erkek, Leyla Bilginel, Ayşen Gruda, Sinan Bengier, Murat Soydan ve Selahattin Taşdöğen’in başlıca rollerini üstlendiği Qüfür adlı filmde, herkesin bildiği gerçekler, komedi dozu yüksek bir dille sinema izleyicisine aktarılacak.

FİLMİN KONUSU:

Limon Hoca lakaplı bir şeyh, dini ve kitleleri sömürmek için dini bir sermaye olarak gören umut tacirlerinin lideridir. Limon Hoca, geçmiş yaşına rağmen ağına düşürdüğü bir genç kız öğrencinin ailesine cennetten tapu vaad ederek nikahına alır. Fakat Limon Hoca’nın gerdek gecesinde ölmesinden sonra, baş müridleri onun yerine mindere geçmek için birbirleriyle yarışır ve artık dergah çok çeşitli entrikalara sahne olur. Fakat bu kargaşa tarikatta kimsenin işine gelmeyecektir. Çarkın aynı şekilde dönmesi için baş mürit olam Mılla vekilen mindere geçici olarak oturturlur. Diğer taraftan da köşkün mimarı Maşallah ve cemaatte sözü geçen diğer baş müridler Limon Hoca’nın uzun zamandır kayıp olan oğlu (mecnun)Usko’yu bulup, babasının yerine oturtmak isterler. Olaylar dergah siyasetinde bu şekilde gelişirken, derin bir aşk yaşayan Fatma ve Yusuf’un yolları da bu dergahta kesişecektir.

Kara mizah Komedi türündeki filmin yapımcılığını 7. Sanat Sinema ve Delazy Film üstlenirken, dağıtğımı Özen Film tarafından gerçekleştiriliyor.

FİLMDEN NOTLAR

Filmin senaryo aşaması üç yıl sürdü.

Senaryo aşamadında 10’a yakın sahte hocanın dergahına gizlice girildi. Dergahlarda gizli kamera çekimleri de yapılarak, filmde bu sahneler bire bir sinema izleyicisine aktarılıyor.

Yine filmin hazırlık ve senaryo aşamasında başta Van, Elazığ, Malatya, Adıyaman olmak üzere birçok şehirdeki ünlü sahte hocalar gerçek kimlikler gizlenerek ziyaret edildi ve bilgi toplandı.

Filmde bir dönem haberleri sıkça mesgul eden bazı karakterler, gerçek yaşadığı olaylarla filmin birçok sahnesinde yer aldılar.

Filmde Aşyen Gruda ‘Anukyan’ adlı bir genelev patroniçesini canlandırıyor.

Filmdeki oyuncuların roller gereği sakallarının uzun olması gerektiğinden, çekimlerden 1.5 yıl öncesinde traş olmayı bıraktılar. Filmde hiçbir oyuncuya takma saç-sakal kullanılmadı. Tüm oyuncular gerçek saç ve sakallarıyla kamera karşısına geçtiler…

Filmin genel yönetmeni Gani Rüzgar Şavata, konuk oyuncu olarak yer aldı.

8671353924_979fc8bb9c

MUSTAFA DELAZY

1986 Van doğumlu Mustafa Delazy, Kadir Has Üniversitesi’nde Radyo Sinema TV bölümünü bitirdi. Daha sonra Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde Radyo TV bölümüne devam etti.

Çocukluğunda kamerayla tanışan, sayısız kısa ve belgesel filmleri olan her girdiği festivallerde ödüllerle dönen Delazy, Qüfür’de Arafat Şavata ile yönetmenlik titrini paylaşıyor ve aynı zamanda 7. Sanat Sinema A. Ş. ortak yapımcılığını üstleniyor.

ARAFAT ŞAVATA

1986 Malatya doğumlu olan Arafat Şavata, İngilizce İşletme bölümünü bitirdi. Okul sonrası mastırını İngiltere’de tamamlayan Şavata, dört lisan konuşabiliyor.

Eğitim hayatı boyunca, 7. Sanat Sinema A. Ş.’nin üstlendiği her filminde kamera arkasında çalıştı. 2005 yılında Kevengin Yollar adlı ilk TV filmi ile kamera önüne geçen Şavata, 2007’de sansüre uğrayan Kara Güneş adlı televizyon dizisinde rol aldı. Qüfür adlı filmde hem başrolde oynarken, hem de Mustafa Delazy ile birlikte yönetmen koltuğunda oturdu.

Şavata, 7. Sanat Sinema A. Ş. kurucularından olup, Sınır, Doz, Ozanlar Yaylası, Azat, Kara Güneş, Aura, Saddamın Askerleri gibi filmlerin aynı zamanda yapımcısıdır. Şavata, Aura filminde Orhan Oğuz’la kamera arkasında görev aldığı gibi Evrenin Askerleri ve Cunta (kısa metrajlı) filmlerin yönetmenliğini üstlenir. Cunta Filmi Monaco Film Festivalin’de yarışır. Arafat’ın ayrıca, Irak Kürdistan Film Festivali’nde En İyi Oyuncu Ödülü bulunmaktadır.

8670221619_0d458251af_z

Sinefesto | Sema Zahide Sadriler

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Kağıttan Hayatlar Filminden İlk Fragman Yayınlandı

12 Mart’ta Netflix’te!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Çağatay Ulusoy’un yer aldığı “Kağıttan Hayatlar” filminden ilk fragman yayınlandı.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Kağıttan Hayatlar filminden ilk fragman yayınlandı. Netflix‘te yayınlanacak olan filmin yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay oturuyor.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor. Merakla beklenen film, 12 Mart tarihinde Netflix‘te ekranlara gelecek.

Okumaya Devam Et

Manşet

Çağatay Ulusoy’lu Mücadele Çıkmazı Filminin Adı Değişti

12 Mart’ta Netflix’te.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Çağatay Ulusoy’un başrolünde çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Mücadele Çıkmazı filminin adı ve yayın tarihi değişti.

Çağatay Ulusoy’un çöp toplayıcısı olarak yer aldığı Mücadele Çıkmazı filminden gösterim öncesi radikal değişimler yaşandı. Netflix‘te Mücadele Çıkmazı olarak ekranlara gelmeyi planlayan filmin adı “Kağıttan Hayatlar” olarak değiştirildi.

Yönetmen koltuğuna Ayla, Müslüm, Türk İşi Dondurma gibi başarılı yapımların yönetmeni Can Ulkay‘ın oturduğu filmin gösterim tarihi de 15 Mart’tan 12 Mart’a alındı.

Behzat Ç. dizisinin senaristi Ercan Mehmet Erdem tarafından kaleme alınan filmde Ulusoy‘a Emir Ali Doğrul, Selen Öztürk, Ersin Arici ve Turgay Tanülkü eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Türkiye

SİYAD Onur ve Emek Ödülleri Açıklandı

SİYAD kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adaylar da belli oldu.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 53. sü düzenlenen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nin Onur ve Emek Ödülleri’nin kimlere verileceği belli oldu.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), 53. SİYAD Türkiye Sineması Ödül Töreni’nde Onur Ödülleri’nin oyuncu Nur Sürer ile belgesel sinemacı Can Candan’a, Emek Ödülü’nün ise Cine Majestic Sinemaları’nda makinist olarak görev yapmakta olan emektar sinema çalışanı Ali Koçoğlu’na verileceğini açıkladı. 

53. SİYAD Türkiye Sineması Ödülleri’nin kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adayları da belli oldu. En İyi Film başta olmak üzere diğer dallardaki adaylar daha önce açıklanmıştı. 2020 Türkiye sinemasının toplam 16 kategoride SİYAD üyelerinin oylarıyla belirlenecek olan en iyileri, Mart ayında gerçekleştirilecek törende açıklanacak. 

SİYAD kısa film, belgesel ve fantastik film dallarındaki adaylar da belli oldu.

SİYAD Giovanni Scognamillo Fantastik Film Ödülü adayları: 

 • Bina – Orçun Behram 
 • Bir Annenin Sonatı  [kısa metraj] – Fehmi Öztürk 
 • Free Fun [kısa metraj] – Fehmi Öztürk 
 • Peri: Ağzı Olmayan Kız – Can Evrenol  
 • Tapınak [kısa metraj] – Murat Uğurlu 

SİYAD Kısa Film Ödülü adayları: 

 • Büyük İstanbul Depresyonu – Zeynep Dilan Süren
 • Paydos –  Öykü Orhan 
 • Sürgünde Bir Yıl  – Malaz Usta 
 • Yağmur, Şnorkel ve Taze Fasulye – Yavuz Akyıldız 
 • Yara – Onur Güler

SİYAD Orta-Uzun Metraj Belgesel Ödülü adayları: 

 • Ah Gözel İstanbul – Zeynep Dadak 
 • Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü – Alper Şen  
 • Hayalimdeki Sahneler – Metin Akdemir  
 • Maddenin Halleri – Deniz Tortum  
 • Mimaroğlu – Serdar Kökçeoğlu 
 • Miss Holokost Survivor – Eytan İpeker 

SİYAD Kısa Metraj Belgesel Ödülü adayları: 

 • Buluşma – Nurbanu Asena  
 • Cemile Sezgin – Aylin Kuryel, Raşel Meseri  
 • Oyuncakçı Saklı Yadigarlar – Yağmur Kartal 
 • Seval – Ahmet Keçili 
 • Silivri’den Mektuplar (Letters from Silivri) – Adrian Figuero 

Okumaya Devam Et

Popüler