Psikolojimizi Bozmaya Aday 10 Film

Keşfet Liste Şeyda Güler

Tuğba Güner hazırladı…

A Clockwork Orange

OTOMATİK PORTAKAL 1971
IMDb 8,4

Stanley Kubrick tarafından Anthony Burgess’ın aynı adlı kitabından beyaz perdeye uyarlanan film, hem rahatsız edip hem de kendisine hayran bırakan yapıtlardan. Şiddet bağımlısı çetenin lideri Alex yakalanınca hapse atılmak yerine şiddet ve insan arasındaki ilişkiyi test etmeyi amaçlayan bir deneyde kobay olarak kullanılır. Ama bu deneyde kullanılan yöntemler insan doğasına aykırı olmakla birlikte aslında şiddetin en uç noktalarıdır. Psikolojimizi sarsan sahneleri ve konusuyla yoğun eleştirilere maruz kalan film bize şunu soruyor; kişinin iradesiyle yaptığı şiddete mi tepki verelim yoksa onu iradesiz bırakacak şiddete mi?

___

Funny Games

FUNNY GAMES 1997
IMDb 7,6

İçinde Otomatik Portakal’ın kokusunu alabileceğimiz bir Haneke filmi. Şehir hayatından uzak, dingin bir tatil geçirmek isteyen ailenin başına musallat olacak iki genç, tatillerinin şiddet dolu geçmesine sebep olacaktır. Filmin rahatsız edicilik boyutunu komşuluk ilişkilerinde sıkça rastladığımız bir durum ile başlatıyor Haneke, komşudan yumurta istemek. Usta yönetmen yaklaşık bir buçuk saat boyunca izleyenleri gerip burjuvaya yönelik eleştirilerini de sunmaktan geri durmuyor.

—————————————–

İhtiyar Delikanlı

OLDBOY 2003
IMDb 8,4

Eşiniz ve çocuğunuzla mutlu bir yaşam sürerken bir gün kaçırılıp on beş yıl boyunca bir odada kilitli tutulsanız ve sebebini de bilmeseniz çıktığınızda sağlam bir intikam almak istemez miydiniz? Oldboy, Güney Kore sinemasının kültleri arasında yer almaktan öte intikam filmleri içinde başı çeker. Filmin finali; akıllara kazınan, oturduğumuz yerde uzun süre hareketsiz ve tepkisiz kalmamıza sebep olacak cinstendir. Fakat şunu söylemek gerekir ki, finalinde izleyeceğiniz sahne filmin başlarında izleyip de sizi sarsabilecek karelerden çok daha farklı bir yerde duruyor. Ve listedeki diğer filmler içinde rahatsızlık edici seviyesi en az olanlar arasında yer almasına rağmen. Tarantino filmi çok sevmiş olmalı ki jüri başkanı olduğu Cannes Film Festivali’nde filmin Jüri Büyük Ödülü almasını sağladı ve böylece Oldboy Uzakdoğu’yu aşarak pek çok izleyiciye ulaşmayı başardı.

…………………………………………….

Nobrana Af Yok

NO MERCY FOR THE RUDE 2010
IMDb 7,4

Biraz kıyıda köşede kalmış filmler arasında yer almasına rağmen izleyenlerin kendi kategorisinde üst sıralara koyduğu bir yapıt. Finale kadar bizi merak içinde bırakan, temposu gittikçe yükselen ve son sahneleriyle uzun süre aklımızı kurcalayacak bir intikam filmi. Oldboy ile Uzakdoğuluların bu türdeki başarısını gördük. Merhamet Yok, adli tıp uzmanı Kang’ın kaçırılan kızını bulabilmek için dahil olduğu hileli bir oyunu ele alıyor.

____

Silgi Kafa

ERASERHEAD 1977
IMDb 7,4

Siyah beyaz çekilmiş, izleyeni tam anlamıyla allak bullak eden bu yapıt, David Lynch’in ilk uzun metrajı. İlk filmi ile sinema camiasında özel bir yerde konumlanacağının sinyallerini çok rahat verdiği bir film. Dev makinelerin çalıştığı dumanlarla kaplı bir evrende geçen filmde Henry Spencer’in, engelli kız arkadaşı olan Mary X’den mutant bir çocuğu olur. Bu öykü etrafında ilerleyen film otuz dakika boyunca Spencer’in kâbusuna bizi davet eder. İzleyince zamanın teknolojisine göre o bebeğin nasıl canlandırıldığını merak edeceksiniz. Ama Kubrick’in bile dâhil olduğu bu merak konusu hala yanıtsız. Yönetmenin bilinçaltının izlerini de göreceğiniz sürreal, sembolik ve tam anlamıyla deneysel bir eser.

————————————

Deccal

ANTICHRIST 2009
IMDb 6,6

Tarzıyla farklı bir yerde duran ve izleyenleri etkileyen yapıtlara imza atan Lars Von Trier bu filmiyle rahatsız etme çıtasını fazlasıyla yükseltiyor. Çocuklarını kaybettikten sonra, bir orman kulübesinde olayı unutmaya çalışan bir çiftin yaşadıkları travmayı, kadın karakter üzerinden vererek hem epik bir görsel sunup hem de sarsan bir yapıt ortaya koymuş Trier.

——————————————

Martyrs

İŞKENCE ODASI 2009
IMDb 7,1

Filmi izlerken geriliyor, sarsılıyor ve sinirleniyorsunuz fakat merak etmekten de kendinizi alamıyorsunuz. Sert sahnelerine rağmen bu türü sevenlerin baş tacı olan, farklı kurgu ve senaryosu ile dikkat çeken film bu kadar kana ve şiddete ne gerek vardı sorusunun cevabını da veriyor.

————————————

İçerde

İÇERİDE 2007
IMDb 6,9

Gördüğünüz görebileceğiniz en kanlı filmlerden birisi olan Fransız yapımı İçeride sizi afişiyle bile uyarıyor. Bol kan, şiddet ve gözyaşı var. Filmimizin kahramanı Sarah’ın doğum yapmasına bir gün kala kendisini tanıdığını söyleyen gizemli bir kadın ile tanışmasıyla sert sahneler başlıyor.

————————————-

İnsan Kırkayak

İNSAN KIRKAYAK 2009
IMDb 4,5

Midesi sağlam olanların bile izlemekte zorlanacağı ve bir insan neden böyle bir film yapar dedirten türden Tom Six imzalı 90 dakikalık bir yapıt. Filmde, hastalıklı bir beyne sahip Dr. Hieter’in insanları boşaltım sistemleriyle birbirine bağlayarak insan yapımı bir kırkayak yapma fikrini gerçekleştirmesine tanık oluyoruz. “Benim psikolojimi hiçbir film sarsamaz” diyenler, baştan mağlupsunuz, belirtelim.

————————————

Yamyam İşkencesi

CANNiBAL HOLOCAUST 1980
IMDb 6

Pek çok ülkede yasaklanan, filmdeki ölüm sahnelerinin gerçek olduğu iddiasıyla hakkında davalar açılan, insanın ne kadar acımasız olduğunu çok sert bir şekilde ortaya koyan bu film herkesin kaldırabileceği türden değil. Getirilen +18 yaş sınırının bile düşük olduğu kanaatindeyiz.  Belgesel türüne yakın çekilen filmde yerli bir kabileyi çekmek isteyen ekibin kayboluşunu ve gerçek yamyamlığın tam olarak ne olduğu gösteriliyor. Yönetmenin filmin İtalya prömiyerinden sonra tutuklandığını ve ancak oyunculara zarar vermediğini ispat ettikten sonra serbest bırakıldığını da ekleyelim.

——————————————-

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up