‘Postkolonyal Afrika Sineması’ BİSAV’da

Etkinlikler

yusuf-ziyaBilim Sanat Vakfı bünyesindeki Sanat Araştırmaları Merkezi Kırkambar Tez ve Makale Sunumu etkinliği kapsamında Yusuf Ziya Gökçek’i konuk ediyor. Gökçek, yüksek lisans tezi “Postkolonyal Afrika Sineması”nı anlatacak.

Gökçek, “Postkolonyal Afrika Sineması” tezini Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü’nde yüksek lisans tezi olarak yazdı.

Afrika sineması, dünya sinema tarihi açısından farklı bir yerde durmaktadır. Bu fark 1960’larda oluşmaya başlayan dekolonizasyon sürecinden ve daha çok manifest karakterli üçüncü sinema hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sunumda Afrikalı yönetmenlerin filmografisinde kolonyal dönem mirasının etkisi ve buna bağlı olarak direniş biçimlerinin bir sanat formunda yeniden üretilmesinin ‘nasıllığı’ da soruşturulacaktır. Ayrıca Afrika sinemasının önemli yönetmenlerinin yapıtlarından verilecek örneklerle kıtanın kolonyal geçmişi, zorunlu göç olgusu, bağımsızlık mücadeleleri, neo-kolonyal dönem diktatörlükleri gibi toplumsal hayatın içinde doğrudanlığı bulunan etmenler ışığında Afrika sinemasının ‘postkolonyal’ görünümleri üzerine tartışılacaktır.

Etkinlik Bilgileri:

Tarih: 25 Ekim 2013 Cuma

Saat: 18.00

Yer: Şakir Kocabaş Salonu (BİSAV)

Adres: Vefa Cad., No: 41, 34134, Vefa/İstanbul

Tel: +90 212 528 22 22

Yusuf Ziya Gökçek kimdir?

*2006 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü’nden mezun olduktan sonra 2011 yılında Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema-TV bölümünde ‘Postkolonyal Afrika sineması’ başlıklı teziyle Yüksek Lisans’ını tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV’de doktora öğrencisi olan Gökçek aynı bölümde öğretim görevlisidir.

afrika-sinemasi

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up