Polonya, Polanski’yi İade Etmiyor

Dünya

Polonya mahkemesi, ABD’nin Roman Polanski’yi iade talebini reddetti.

ABD, 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiği gerekçesiyle Polonya’dan, hakkında 1977 yılında mahkumiyet kararı alınan ünlü yönetmenin iadesini istemişti.

Polonya’nın Krakow kentinde görülen davada yargıç Dariusz Mazur’un kararı; “Polanski’nin iadesinin kabul edilemeyeceği.”

Roman Polanski

Oscarlı yönetmen, 1977 yılında bir fotoğraf çekimi sırasında alkol ve uyuşturucunun etkisiyle 13 yaşındaki bir kız çocuğuna tecavüz ettiğini kabul etmişti. 90 günlük şartlı cezasının 42 gününü hapishanede geçirdikten sonra ise, hakimlerin davayı tekrar görüşüp daha uzun hapis cezası verebilecekleri düşüncesiyle Fransaya kaçmıştı. Fransız ve Polonya vatandaşlıkları olan 82 yaşındaki yönetmen, şu günlerde Robert Harris ‘in Dreyfus olaylarını konu alan romanından uyarladığı filmin çekimleri için Polonya’da bulunuyor.

Fransız kanunları vatandaşlarının iadesine izin vermiyor fakat Polonya’da böyle bir kanun yok. Polanski’nin avukatları bu sebeple, ünlü yönetmene Polonya’daki film çekimleri sırasında dokunulmazlık sağlayacak bir anlaşma için çalışma yürütmüşlerdi. Polonyalı yargıç Mazur, durumun çok karışık olduğunu, iade sürecinin Polanski’nin insani haklarını ihlal edebileceğini söylemişti. Yönetmenin avukatı ise ABD’nin talebinin yasal kusurları bulunduğunu belirtmişti.

polanski

Polanski Şubat ayında hakim karşısına çıktığında, mahkemeye sunulan yeni belgelerin göz önünde bulundurulmadan karar verilememesi sebebiyle sonuç çıkmamıştı. Ünlü yönetmen 2009 yılında ABD’nin talebi üzerine Zürich’de tutuklanmış ve ev hapsinde tutulmuştu. Fakat İsviçreli yetkililerin ABD’nin talebini reddetmesinden sonra, Polanski serbest bırakıldı.

1978’de ABD’den kaçışından sonra Polanski, Piyanist filmi ile 3 dalda Oscar ödülü kazandı. Son filmi Kürklü Venüs ise 2013’de vizyona girmişti.

Eğer mahkemeden Polanski için sınır dışı edilme kararı çıksaydı, son kararı Polonya Adalet Bakanlığı verecekti. Polonya’nın yeni seçilen başbakanı Jarosław Kaczyński; “Son zamanlarda dünyaca ünlü yönetmenin yaptıklarından sorumlu tutalamayacağı gibi tartışmalar yaşansa da, bu görüşleri tamamen reddettiklerini ve mahkemenin sınır dışı etme kararı vermesi halinde ünlü yönetmen için bir ayrıcalık yapılmasının söz konusu olamayacağını” belirtmişti.

Kaynak: The Guardian

Çeviren: Serkan Fatih Orakçı

——————————————————————-

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up