“Poetika ve Politika Arasında Özgün Film Dili Arayışları”

Etkinlikler Manşet

kongre

Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’nde “Poetika ve Politika Arasında Özgün Film Dili Arayışları” başlıklı bir oturum düzenlenecek.

İlki 2012 yılında Konya’da, ikincisi 2013 yılında Bursa’da gerçekleştirilen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi’nin üçüncüsü Sakarya’da gerçekleştirilecek.

TÜBİTAK tarafından desteklenen kongre İlmi Etüdler Derneği (İLEM), Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenleniyor.

Lisansüstü çalışmalar yapan araştırmacıların, ortak dil ve yöntem geliştirmelerine imkân ve zemin sağlamak, Türkiye’de yaşanan özgün akademik üretim sorununu aşmaya yönelik kuşatıcı yaklaşımları teşvik etmek amacıyla düzenlenen Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), sosyal bilim çalışmalarında önemli bir boşluğu doldurmaya başladı.

Yüksek lisans, doktora öğrencilerinin ve doktorasını son iki yılda tamamlamış kişilerin katılabilecekleri kongrede 45 farklı oturumda bildiriler sunulacak. Online olarak yapılan bildiri başvuruları 31 Aralık 2013 tarihine kadar http://www.tlck.org.tr/ adresinden gerçekleştirilebilir.

Kongre’de yer verilen “Poetika ve Politika Arasında Özgün Film Dili Arayışları” başlıklı oturum ise, Türkiye’de yerli bir film dilinin arayışında bulunan sinema camiası için oldukça dikkat çekici. Oturum, son yıllarda ülkemizde giderek artan film dili ve estetiği noktasındaki arayışlar göz önünde bulundurulmasıyla şekillenmektedir. Özgün arayışları poetika ve/veya sanatın ruhsal deneyimi çerçevesinde sürdüren yönetmenlerin sinemanın klasik anlatı yapısından uzaklaşmakta olmaları oldukça belirgindir. Sinemamızın son döneminde özgünlük arayışı ile kendini gösteren diğer bir kısım yönetmenler ise film dilinin teşekkülünde politik ve sanatın toplumsal fonksiyonlarına büyük önem vermektedirler. Bu tür yönetmenlerin klasik anlatıdan tam olarak vazgeçmedikleri görülmektedir. Oturuma, Türkiye’de özgün film dili arayışlarını estetik ve politik yönleriyle sorunsallaştıran, yerli ve özgün bir sinemanın ufuklarını tartışan bildirilerin başvurması beklenmektedir.

Tebliğ başvurularının online olarak yapıldığı III. Türkiye Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi (TLÇK), 8-11 Mayıs 2014 tarihlerinde Sakarya’da gerçekleştirilecektir. Kongre hakkında detaylı bilgiye http://www.tlck.org.tr/ adresinden erişilebilir.

Önemli Tarihler

Başvuru için özet gönderimi 31 Aralık 2013

Kabul edilen özetlerin ilanı 15 Ocak 2014

Tam metin gönderimi 15 Mart 2014

Kabul edilen bildirilerin ilanı 30 Mart 2014

Kongre programının ilanı 10 Nisan 2014

Kongrenin düzenlenme tarihi 8-10 Mayıs 2014

Seçilmiş tebliğlerin yayımlanması 31 Ağustos 2014

Türkiye Türkiye Lisansüstü Çalışmalar Kongresi tanıtım filmi:

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up