‘Phantom Thread’ Yılın En İyi Filmi Seçildi

Hollywood

FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) ‘Phantom Thread’ filmini ‘Yılın En İyi Filmi’ seçti.

FIPRESCI ödüllerinde Büyük Ödül’ün sahibi bu sene ‘Phantom Thread’ oldu. Ödülü daha önce “Manolya” ve “Kan Dökülecek” filmleriyle 2000 ve 2008 yıllarında yıllarında kazanmış olan yönetmen Paul Thomas Anderson bu ödülü üç kez kazanan ilk yönetmen oldu. Ödül, usta yönetmene 21 Eylül’de San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin açılış töreninde takdim edilecek.

Temmuz 2017’den beri vizyona giren tüm filmlerin yarışabildiği ödül, 473 uluslararası film eleştirmeni ve gazetecinin oylarıyla belirlendi. “Phantom Thread”in rakipleri arasında; Pawel Pawlikowski’nin Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan “Soğuk Savaş”ı, Martin McDonagh’ın Oscar, BAFTA ve Altın Küre ödüllü “Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri” filmi ve Lucrecia Martel imzalı “Zama” vardı.

FIPRESCI Büyük Ödülü ilk olarak 1999 yılında dağıtıldı. Ödüle daha önce layık görülen yönetmenler arasında Michael Haneke, Richard Linklater, Pedro Almodovar, Jean-Luc Godard, Cristian Mungiu, George Miller ve Nuri Bilge Ceylan gibi isimler bulunuyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up