‘Peygamber’ Beyazperde’de!

Dünya Manşet

Lübnanlı şair Halil Cibran’ın en ünlü eseri olan ‘Peygamber’, ‘Kahlil Gibran’s The Prophet’ adıyla beyazperdede.

salma-hayek

Ünlü oyuncu Salma Hayek filmin yapımcılığını üstleniyor…

Animasyon olarak çekilen filmde Mustafa karakterini Liam Neeson, Kalima karakterini ise Salma Hayek seslendiriyor. Salma Hayek aynı zamanda filmin yapımcıları arasında yer alıyor.

Film ilk olarak 30 Nisan’da Salma Hayek’in de katıldığı bir gala ile Lübnan’da gösterildi. ABD’de 7 Ağustos’ta vizyona girecek olan film bu hafta Katar’da vizyona girecek. Filmin Türkiye’de ne zaman vizyona gireceği konusunda ise henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Halil Cibran’ın ilk kez 1923 yılında basılan “The Prophet” (Türkçe’ye Peygamber adıyla çevrilmiştir. Daha sonra Ermiş adıyla da çeviriler yapılmıştır.) adlı eseri, toplam 26 adet şiirden oluşan bir karma şiir denemeleri kitabıdır. El Mustafa adındaki bir kâhinin 12 sene kaldığı Orphalese şehrinden ayrılıp evine gitmek üzereyken bir grup halk tarafından durdurulması ve ana kahraman ile halk arasında insanlık ve hayatın genel durumu hakkında geçen konuşmalar kitabın kendisini oluşturmaktadır. Cibran’ın bu kitapta El Mustafa isimli şahsa verdiği bu isimle peygamberimizi işaret ettiğini iddia edenler vardır.

Fakat kitaptaki metinler çoğunlukla Matta’ya göre İncil’in 5. bölümünde yer alan İsa’nın Dağdaki Vaaz’ıyla içerik ve üslup açısından benzerlik ve paralellik gösterir. Yazarın İnsanoğlu İsa adlı kitabındaki çalışmalar da dikkate alınırsa El Mustafa’nın Meryemoğlu İsa Mesih olabileceği iddiaları daha da güç kazanmaktadır.

Filmin müzikleri Damien Rice, Glen Hansard ve Yo-Yo Ma’ya ait. Filmin farklı bölümleri Roger Allers, Paul Brizzi, Tomm More and Nina Paley gibi farklı animasyon yönetmenleri tarafından yönetildi.

İşte ‘Kahlil Gibran’s The Prophet’ filminin ilk fragmanı:

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up