Peter Jackson’dan “Hobbit” Açıklaması

Dünya Manşet

Peter Jackson’dan Yüzüklerin Efendisi-Hobbit kıyaslamalarına yanıt geldi!

Yüzüklerin Efendisi proje aşamasındayken senelerce her sahnesini detaylı olarak ayarladığı filmi bir bütün olarak çeken Peter Jackson, Orta Dünya’ya Hobbit filmleriyle geri döndüğünde, aynı durumun söz konusu olmadığı görüldü.

peter-jackson-and-martin-freeman-on-the-hobbit-an-unexpected-journey-video-interviews-124025-00-470-75
Çeviri: Sümeyye Topkara

Yüzüklerin Efendisi hayranlarının geneli, Hobbit filmlerinin Yüzüklerin Efendisi kadar başarılı ve büyüleyici olmadığını iddia etti.

Hobbit: Beş Ordunun Savaşı filminin DVD’sinde yer alan belgeselde Peter Jackson; film setinin kaotik olduğunu, sahneleri çekerken storyboard dahi olmadığını hatta çekimlere başladıkları sırada senaryonun henüz tamamlanmamış olduğunu anlatıyor.

Ekran Resmi 2015-11-23 17.22.11

Aslında bilindiği üzere, Hobbit filmlerini Peter Jackson yerine Guillermo Del Toro yönetecekti. Del Toro filmden çekildiği zaman, Peter Jackson projeyi devraldı ancak Del Toro’nun çekeceği filmden tamamen farklı bir film çekeceği için hazırlıklar tekrar başladı.

Fakat ne yazık ki, film için tekrar hazırlanacak kadar zaman yoktu ve Jackson ,Yüzüklerin Efendisi‘nde yaptığı detaylı hazırlığı bu filmlerde yapamadı. Sonuç olarak; öğle yemeklerini dahi uzatarak zaman kazanmaya çalışan yönetmen, istediği başarıyı elde edemedi.

hobbit-3-bes-ordunun-savasi-885

Peter Jackson’ın açıklamasından bazı kısımlar şöyle:
Guillermo Del Toro projeyi bırakmak zorunda kaldığı için ben projeye atladım ve devraldım. Zamanı bir buçuk sene öncesine çekemedik ve bu da bana, tasarlanandan çok daha farklı şekilde çekmek istediğim filmi hazırlamak için bir buçuk sene verdi. Bu kadar kısa süre içinde hazırlanmak imkansızdı, bunun sonucunda da çekimlere hazırlıklar tamamlanmadan başladım. Sete gidiyorsunuz ve hazır olmadan çekime başlıyorsunuz. Çekmeniz gereken karmakarışık sahneler var, doğru düzgün storyboard yok ve o anda hazırlamaya çalışıyorsunuz. Sonra da çekime başlıyorsunuz. Hobbit‘i çekerken sürekli filme hakim olamadığımı hissettim. Bu senaryo açısından da aynıydı. Elime benim istediğim gibi hazırlanmış bir senaryo alamadım, bu da üzerimde ciddi anlamda baskı oluşturdu.

———————————————————————————————–

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up