Peter Jackson ile Çanakkale

Keşfet Türkiye TV'de Sinema

Yakın zamanda bir Çanakkale Savaşı filmi daha geleceği iddiaları hala ortalıkta dolaşıyor ve iddiaya göre filmi Yüzüklerin Efendisi serisinin Yeni Zelandalı yönetmeni Peter Jackson çekecek. Jackson’un ataları da Çanakkale Savaşı’nda cephede savaşmış. Savaşın uzaktan akrabası olan Jackson, atalarının izini sürmek için Çanakkalelere kadar gelmiş. Bu gelişinde Jackson’a eşlik eden belgeselci Gökhan Tarkan Karaman da yolculuğu, arayışı bir belgesele çevirmiş.


Belgeselin yönetmeni Gökhan Tarkan Karaman şunları aktardı: Çalışmalara bundan 3 yıl önce başladım, uzun yıllar boyunca Çanakkale Cephesini araştırıp inceledim. Savaş alanında bir çok çekim, inceleme ve araştırmalar yaptım, savaş coğrafyasını ve yaşananları yerinde inceledim. Karadan, denizden, havadan hatta yer altında dahi bir çok incelemeler ve çekimler yaptım, bu zaman zarfında Peter ile tanıştım ve belgesel çok daha derinlemesine bir yol aldı savaşa hem bizim gözümüzden hem de Yeni Zelandalı’ların gözünden bakmış oldum, Yeni Zelandalıların ilk tarih sahnesine çıkışını, Türk’lere bakışını birde onun ağzından, Peter Jackson’dan dinledim ve çekimler o doğrultuda devam etti.
peter-jakson3

Belgesel 18 Mart’ta, savaşın yıldönümünde NTV’de yayınlanacak. Biz de merakla Jackson’un çekeceği filmi bekliyoruz.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up