Pedal Çeviren Filmler

Liste
Pedal Çeviren Filmler

Sağlıklı yaşam için yürümek, pedal çevirmek şart. Sinemada fiyakalı araba filmleri mevcut; ancak pedal çevirenleri çok az. İşte bisiklet temalı birkaç film.

Belleville’de randevu (2003) Les triplettes de Belleville

İlk filmimiz bir animasyon.

Yetim bir çocuk olan Champion büyük annesi Madam Souza tarafından büyütülür. Büyükannesinin hediye ettiği üç tekerlekli bir bisiklet ile Champion’ın bisiklet yarışlarına olan aşkı başlar ve ikisinin de yaşamlarını değiştiren bir dönüm noktası olur bu. Yıllarca süren bitmek bilmeyen çalışmalardan sonra Champion, dünyadaki en zor bisiklet yarışı olan Fransa Turu’na katılır. Alas, Champion ve diğer önemli birçok yarışmacı iki adam tarafından esrarengiz biçimde kaçırılırlar. Sadık köpeği şişko ve sürekli gaz çıkaran Bruno ?nun yardımıyla Madame Souzo çok sevdiği Champion’ı kurtarmak için yola çıkar. Bu macera onları ünlü Fransız mafya babalarının bulunduğu Atlantik’in karşı kıyısındaki Belleville adında bir liman kentine kadar sürükler. Bu büyük şehrin korkutucu karanlığında kaybolan ve kafası karışan Madam Souza ve Bruno, gençliklerinde çok uyumlu olan Belleville’li tripletçilerle karşılaşırlar. Şimdilerde ise bu üç kaçık yaşlı kadın tuhaf bir caz orkestrasında çalmaktadır. Madam Souza gruba katılır. Daha ilk gösterilerinde Madam Souza, Champion’ın mafya babası tarafından bizzat rehin tutulduğunu anlar. Her şey çığırından çıkar ve takip başlar! Madame Souza, köpeği Bruno ve tripletçiler acımasız Fransız mafyasına galip gelip zavallı Champion’ı kurtarabilecek midir?

___

Life Cycles

Life Cycles (2010)

Bu belgesel film, bir tutku olan bisikletin yapımına dair. Yapım aşamasından nihai ölümüne, bisikletin hikayesini anlatan müthiş bir belgesel. Görsel açıdan çarpıcı bir yolculuk, düşünce kışkırtan doğal anlatımıyla, dağ bisikleti kültürünü çevreleyen birçok hikâyeleri belgeliyor. Film, görsel açıdan çarpıcı mesajı ve müzikleriyle ilham verici.

__

Acil Teslimat

Acil Teslimat (2012) Premium Rush

Hız yapan otomobillerin arasından sıyrılmak, çıldırmış taksiler, açık kapılar ve sekiz milyon huysuz yaya New York’un en atik ve en iyi bisikletli kuryesi Wilee’nin güçlük iş ortamındaki unsurlardır. Fixie sürmek kolay bir iş değildir. Frensiz, süper hafif ve tek vitesli olan bisikletin sürücüleri de ya çok yetenekli bisikletçiler ya da trafiğe her çıkışlarında hayatlarını riske atan hafif intihara meyilli tiplerdir. Ancak hayatını her zaman sınırlarda yaşamaya alışık olan bir adam rutin bir teslimat Manhattan sokaklarında yaşanan hayat memat kovalamacasına dönüşünce alışık olduğundan daha tehlikeli bir durumla karşı karşıya kalır. Wilee günün son zarfını teslim etmek için eline aldığında, paketin farklı olduğunu fark eder. Bu kez, biri gerçekten de Wilee’ye öldürmeye çalışıyordur.

___

Le gamin au vélo

Bisikletli Çocuk (2011) Le gamin au vélo

Film, babasının artık onu istemediğini söyleyen ve yetimhanede bir başına kalan 11 yaşındaki Cyril’in iyimser, bir o kadar da masalsı hikâyesini anlatıyor. Başroldeki küçük Thomas Doret oyunculuğu ile büyük beğeni topladı.

___

Bicycleran

Bisikletli Adam (1987) Bicycleran

Yoksul bir Afgan mülteci olan Nesim’in hasta karısının tedavisi için çabasını anlatan film, bisiklet temalı en büyük dramlardan biridir. Nesim bu parayı kazanmak üzere bahisçi bir adamla anlaşır, 1 hafta boyunca aralıksız olarak bir daire etrafında bisiklet sürecektir. Konu çok basit gibi görünse de yönetmen anlatım şekli ile masalsı bir filme imza atar.

____

Jour de fête

Şenlik (1949) Jour de fête

Fransa’nın göbeğindeki küçük bir köyde hayat sükunet içinde akmaktadır. Ancak panayır göstericileri karavanlarıyla köye gelince işler değişir. Dönme dolap, piyango, bando ve gezici sinema içeren bir karnaval kurulur. Köyün postacısı François burada Amerikan posta hizmetleri hakkında bir filme rastlar ve tüm köy halkının da yüreklendirmesiyle postayı “Amerikan usulü” dağıtmaya koyulur.

____

Jo Jeeta Wohi Sikandar

Jo Jeeta Wohi Sikandar (1992)

Fakir olup da zengin adam rolü oynamak zor. Aamir  Khan bu filmde züğürt, abisiyle birlikte zengin olmadıkları için sıradan bir okula gidiyorlar. Zengin çocuklar yüzünden yaşamadıkları sıkıntı dert kalmıyor. Ha bir de kolejler arası bisiklet yarışı vardır. Zenginlerin okuduğu Rajput Kolejinden Shekhar 2 yıllık galibiyetini iki fakir gencimiz durdurabilecek midir?

___

2 secondes

2 Secondes (1998)

Laurie profesyonel bisiklet yarışçısıdır. Aşırı sorumsuzlukları yüzünden suçlanır ve işinden kovulur. Montreal de yaşayan kardeşinin yanına gider. Orda eski bir yarışçı olan Lorenzo ile tanışır. Lorenzo’nun kendine ait bir bisiklet dükkanı vardır. Bu ikili zamanla arkadaş olurlar. Lorenzo Laurie’nin hayatını düzene sokmasında ona yardımcı olacaktır.

___

Pekin Bisikleti

Pekin Bisikleti (2001) Shiqi sui de dan che

Guei, on yaşında köyünü terk etmiş, şöhret ve servet peşinde büyük kente gelmiştir. Sonunda bisikletli bir kurye olarak işe girer, gümüş renkli bir dağ bisikleti alabilmek için para biriktirmeye başlar.

___

Ladri di biciclette

Bisiklet Hırsızları (1948) Ladri di biciclette

İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir babanın ve oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio, sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletle dolaşıp duvarlara film afişleri asacaktır.

İşinin ilk gününde bisikletini çaldıran Antonio, son ekmek kapısı olan bu bisikleti bir hırsıza kaptırmayacak ve oğluyla birlikte hırsızın peşine düşecektir.

Savaş sonrası İtalya’nın ekonomik bunalımına ve geçim derdinde olan insanların çaresizliğine dikkat çeken film, Luigi Bartolini’nin romanından sinemaya uyarlandı. Dönemin sosyal koşullarını başarıyla ortaya koyan Bisiklet Hırsızları, en iyi senaryo dalında da Oscar’a aday olmuştu. Ayrıca yönetmen Vittorio De Sica, filmin tamamında amatör oyuncuları oynatmıştır.

___

Quicksilver

Ayrıca bunlar da var:

Breaking Away (1979)

American Flyers (1985)

Boy and Bicycle (1965) Ridley Scott’un kısa metraj filmi

The Flying Scotsman (2006)

Roozi ke zan shodam (2000)

Le vélo de Ghislain Lambert (2001)

Ride the Divide (2010)

To Live and Die in L.A. (1985)

Quicksilver (1986)

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up