Parazit Bir İlke İmza Attı

Hollywood

Parazit, En İyi Film Oscarı’nı kazanarak İngilizce olmayan filmler için bir ilke imza attı.

Yakın dönem Güney Kore sinemasının en önemli isimlerinden Bong Joon-ho’nun iki ailenin iç içe geçen hayatları üzerinden sınıf meselesine yenilikçi bir bakış getirdiği Parazit, geçtiğimiz yıl boyu adından övgüyle söz ettirirken, bu başarısını ödül sezonuna da taşıdı. 92. Akademi Ödülleri’ne tam anlamıyla damga vuran Parasite, En İyi Film dâhil dört dalda ödülün sahibi oldu.

1917’nin favori olarak gösterildiği En İyi Film kategorisinde Parazit’in Oscar’a layık görülmesi pek çok sinemasever tarafından sevinçle karşılanırken, Oscar tarihi açısından da önemli bir ilki yaşattı. Zira Akademi Ödülleri’nin 92 yıllık tarihinde, İngilizce olmayan bir film En İyi Film Oscarı’nı ilk kez kazandı. Yıllar içinde Roma, Life Is Beautiful, Z, Cries and Whispers gibi filmler En İyi Film kategorisinde Oscar adaylığı kazanmış olsa da, bugüne kadar İngilizce olmayan hiçbir film bu ödülü kazanamamıştı.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up