Panahi ve Mirtahmasb’ın Koltukları Boş Kaldı

Festivaller Manşet

48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde başlatılan kampanya çerçevesinde, İranlı yönetmenler Jafar Panahi ve Mojtaba Mirtahmasb’ın özgürlükleri için yazılan “Özgürlük Mektupları” İran Büyükelçiliği’ne gönderilmek üzere postaya verildi.

48. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde gösterilecek “This is not a Film – Bu bir film değildir” adlı filmin yönetmeni İranlı Mojtaba Mirtahmasb ve İran’da ev hapsinde tutulan muhalif yönetmen Jafar Panahi’ye yazılan özgürlük mektupları, Antalya Kültür Sanat Vakfı (AKSAV) tarafından İran Büyükelçiliği’ne gönderilmek üzere Antalya Güllük Postanesi’ne teslim edildi.

5 Eylül’de eşi ve oğluyla Paris’e gitmek için havalimanına giden, pasaportuna ve bilgisayarına el konulan Mirtahmasb, bu yıl Altın Portakal’a davet edilmişti. İran hükümetinin yurtdışı yasağı koyduğu yönetmen, Altın Portakal’a katılamamıştı. Mojtaba Mirtahmasb “This is not a Film – Bu bir film değildir” adlı filminde, muhalif yönetmen Jafar Panahi’nin ev hapsinde geçirdiği günleri anlatmıştı.

Türk ve dünya sinemasının, müzik dünyasının tanınmış isimlerinin yer aldığı festival konukları tarafından imzalanan “Özgürlük Kartları”, festivalin gerçekleştirileceği Atatürk Kültür Parkı içinde kurulan diğer stantlarda imzalanan kartlarla birleştirildi ve İran Büyükelçiliği’ne iletilmek üzere postaya verildi. Festivale katılamayan Panahi ve Mirtahmasb’ın koltukları, “This is not a Film – Bu bir film değildir” filminin gösteriminde ve ödül törenlerinde boş bırakılacak.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up