Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Palo Alto film festivali!

Yayınlandı

tarihinde

İlk kez düzenlenecek festival kapsamında dünyanın her yerinden film yapımcıları için bir yarışma düzenleniyor.

Büyük teknoloji şirketlerine ve Stanford Üniversitesine ev sahipliği yapan ABD’nin Palo Alto kenti, 29 Eylül-2 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek uluslararası film festivaline hazırlanıyor.

Yapımcılardan aksiyon, animasyon, mobil telefon veya belgeselden oluşan kısa filmlerini göndermeleri isteniyor.

Konunun tamamen yapımcılara bırakıldığı yarışmada kazanan kısa film, festivalde izleyiciyle buluşacak. İlgilenenler 30 Mayıs’a kadar Türkçe dil desteği mevcut olan ”Talenthouse” internet sitesinden filmlerini gönderebilecek.

Talenthouse adında Silikon Vadisi merkezli uluslararası bir sanatçı platformunda pazarlama direktörü olarak çalışan Burcu Çetin, yaptığı açıklamada, Facebook, Google, Twitter gibi teknoloji şirketlerinin merkezlerinin bulunduğu Palo Alto’da uluslararası film festivali düzenleneceğini söyledi.

”2011 Palo Alto Uluslararası Film Festivali”nin (PAUFF) yeni teknolojilere odaklanarak sanat ve teknoloji arasındaki karşılıklı etkileşimi araştıracağını belirten Çetin, ”Festivalin hedefi gelecekteki sinematik devrimlerin eğitim ve eğlence yoluyla yükselmesini kolaylaştırmak. Ayrıca sanatçı, medya ve teknoloji uzmanlarını büyük bir sinema deneyimi için samimi bir ortamda buluşturmayı amaçlıyor” dedi.

Festivalin dünyanın her yerinden yapımcılar için bir yarışma düzenlediğini anlatan Çetin, aksiyon, animasyon, mobil telefon veya belgesel türündeki kısa filmlerin yarışmaya katılabileceğini belirtti.
Kazanan kısa filmin festivalde izleyiciyle buluşacağını kaydeden Çetin, ”Kısa filmin konusu tamamen yapımcılara bırakıldı. Filmin süresinin 30 dakikadan daha az olması isteniyor. Büyük ödülü kazanan bir kısa film olacak. En yüksek oyu alan 30 kısa film arasından 3 kısa film daha seçilecek. Festival jürisi gerekirse en yüksek oyları alamayan filmler arasından da kazanan seçebilir, bu tamamen onların festival için en uygun filmi aramalarına bağlı olan bir durum” diye konuştu.

İlgilenen film yapımcılarının 30 Mayıs’a kadar Talenthouse internet sitesinden (www.talenthouse.com) yarışmaya katılabileceğini anlatan Çetin, şöyle devam etti:

”Büyük ödülü kazanan kısa film festivalde gösterilecek. Ayrıca festivalden ve Talenthouse’dan ödülünü alacak. Yapımcıya Adobe Creative Suite 5’in bir kopyası hediye edilecek. Seyahat, konaklama, gösterim, workshop ve konuşmalar için biletler festival ve Talenthouse tarafından sağlanacak.

Kazanan diğer 3 kısa film de izleyicilerle buluşacak ve festivaldeki tüm gösterim, workshop ve konuşmalar için kendilerine biletler verilecektir. Oylamaya Türkçe dil desteği olan Talenthouse internet sitesinden isteyen herkes katılabilecek. 31 Mayıs’ta başlayacak olan oylama 7 Temmuz’da sona erecek. Kazanan 14 Temmuz’da açıklanacak.”

Çetin, yarışmaya ilişkin detaylara Türkçe dil desteği mevcut Talenthouse internet sitesinden ulaşılabileceğini sözlerine ekledi.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et

Festivaller

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” San Sebastian Film Festivali’nde Yarışacak

Film, TRT Ortak Yapımı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında” filmi, dünyanın en prestijli film festivallerinden 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nin “New Directors” bölümünde yarışacak.

Selman Nacar’ın ilk uzun metraj filmi TRT Ortak Yapımı “İki Şafak Arasında”, Avrupa’nın en önemli sinema buluşmalarından 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak. TRT ortak yapımı film, festivalin “New Directors” bölümünde 50 bin Euro değerindeki ödül için yarışacak.

17-25 Eylül tarihleri arasında İspanya’nın Bask bölgesindeki San Sebastian kentinde düzenlenecek olan festival, İspanya’nın uluslararası boyutta en önemli sinema etkinliği olarak kabul ediliyor.

Festivale Türkiye’den katılan tek film

2019 yılının temmuz ve ağustos aylarında Uşak’ta dört haftada çekilen ve festivale Türkiye’den katılan tek film olma özelliğine sahip film, dünya prömiyerini 69. San Sebastian Uluslararası Film Festivali’nde yapacak.

Dünyanın en önemli film platformlarından destek

Proje aşamasında ulusal ve uluslararası birçok platforma katılarak dünyanın önemli film fonları tarafından destek alan film, Romanya’da Transilvania Pitch Stop’ta “Chainsaw Europe” ses ödülünü, San Sebastian Work in Progress kategorisinin büyük ödülleri olan “Europa Industry” ve “Europa” ödüllerini ve Köprüde Buluşmalar Work in Progress “Büyük Ödülü”nü almaya hak kazandı. Film, Türkiye’de yıl sonunda seyirci ile buluşması planlanıyor.

TRT ortak yapımı filmler, dünyanın dört bir yanında 200’den fazla film festivalinde 150’den fazla ödül aldı ve üst üste iki yıl Oscar’da finale kaldı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler