Pablo Neruda’nın Hayatı Bir Kez Daha Beyazperdede

Diğer Amerika Manşet

Şilili şair Pablo Neruda’nın hayatı bir kez daha sinemaya uyarlandı. Bu defaki film, 1940’lı yıllarda Komünist Parti’ye katıldıktan sonra kendi ülkesinde kaçak haline gelen, Nobel ödüllü Şilili şair Pablo Neruda ve onun peşine düşen bir müfettişi konu ediniyor.

Şilili yönetmen Pablo Larraín, “Neruda” adlı son filminde Meksikalı oyuncu Gael García Bernal ile birlikte çalıştı.

Garcia Bernal filmdeki performansı ile büyük beğeni topladı. Garcia Bernal şunları söyledi: “Oldukça şaşırtıcı ve büyüleyici olan bu karakter ile ilgili yapılacak çok şey var aslında. Çok yumuşak ve canlandırması eğlenceli bir kişilik. İşte tüm bunlar başlangıç noktası oldu. Tabii ki diğer şiirsel boyutu ve Neruda’nın kişiliği, politika yani her şey filme dahil edildi. Tüm bu unsurlarla filmin bizi götüreceği yerde iyi bir tecrübe yaşayabiliriz. Harika bir macera oldu.”

Bir biyografiden ziyade tarihi gerçekler ve kurgu karışımı olan film, hem müstehcen hem de tatlı acı mizah ile mayalı alışılmadık bir “şiirsel gerilim”.

Yönetmen Pablo Larraín, filmin komedi yönü hakkında şu yorumu yaptı: “Can alıcı bitiş sözleriyle insanları kahkahalara boğan bir komedi mizah şeklini kullanmadık. Komik duruma düşüren şartların oluşumuyla ortaya çıkan saçma bir paradoks. Çünkü vaaz verir gibi olabilecek şeyleri söylemenin en güzel yolu mizahtır.”

Cannes Film Festivalinin bağımsız filmleri bünyesinde barındıran yan bölümü “Yönetmenlerin 15 Günü“nde gösterilen Neruda 16 Kasım 2016‘da gösterime girecek.

Kaynak: Euronews

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up